12 лути мажи, библиотека за криминал, романи за криминал - информации за криминал

John Williams 06-08-2023
John Williams

12 Angry Men е драма напишана од Реџиналд Роуз. Целата претстава се одвива во просторијата за советување на жирито во врска со судењето за убиство.

Во ова театарско дело, дванаесетте мажи од жирито намеруваат за вината или ослободувањето на обвинетиот, 18-годишен Хиспанец маж, кој е обвинет дека со нож го избодел својот татко до смрт. Поротата мора да донесе едногласна одлука дали да го осуди момчето или не врз основа на разумно сомневање. и сакаат да гласаат за да го осудат. Сепак, Поротата 8 (ниту еден од поротниците не се споменува по име, само по број) гласа за невин во првиот круг на расправа. Остатокот од филмот се фокусира на тешкотијата на поротниците да донесат едногласна одлука, при што драмата и компликациите се појавуваат како што поминува повеќе време.

Исто така види: Лу Перлман - Информации за криминал

12 Angry Men првпат беше направен во телевизиска претстава во 1954 година. Следната година беше адаптирана за театарската сцена, а во 1957 година беше снимен во многу успешен филм. Филмот беше преработен во 1994 година.

Со текот на годините, 12 Angry Men стана американска класика и доби големо критичко и популарно признание. Неколку телевизиски серии се осврнаа и му оддадоа почит на ова класично дело, вклучувајќи ги и Семејни прашања , Чудниот пар , Кралот наРид , 7-мо небо , Вероника Марс , Монах , Еј Арнолд! , Мојата сопруга и децата , Робот кокошка , Шармуван и Симпсонови . Американскиот филмски институт го именуваше Поротникот 8, кој го игра Хенри Фонда во филмот од 1957 година, на 28 место на листата на 50 најголеми филмски херои на 20 век.

Исто така види: Постмортална идентификација - информации за криминал

John Williams

Џон Вилијамс е искусен уметник, писател и уметнички едукатор. Тој ја стекна својата диплома за ликовни уметности на Институтот Прат во Њујорк, а подоцна ја продолжи својата магистерска диплома за ликовни уметности на Универзитетот Јеил. Повеќе од една деценија, тој предава уметност на ученици од сите возрасти во различни образовни услови. Вилијамс ги изложуваше своите уметнички дела во галерии низ Соединетите држави и доби неколку награди и грантови за неговата креативна работа. Покрај неговите уметнички определби, Вилијамс пишува и за теми поврзани со уметноста и предава работилници за историја и теорија на уметноста. Тој е страстен да ги охрабрува другите да се изразат преку уметност и верува дека секој има капацитет за креативност.