Алберт Фиш - Информации за криминал

John Williams 27-08-2023
John Williams

Алберт Фиш првпат бил познат како Френк Хауард. Тој одговори на огласот за барање работа поставен во весникот од Едвард Бад. Едвард Бад беше 18-годишно момче решено да направи нешто од себе. Френк Хауард пристигна на прагот на Бад со понуда за работа. Тој изјави дека би сакал Бад да дојде да работи со него на неговата фарма, раскажувајќи ја приказната за неговите шест деца и како сопругата ги оставила.

Едвард со нетрпение чека да има работа и да се грижи за своите семејството, а Хауард дури и понудил работа на пријателот на Бад, Вили. Хауард планирал да дојде да ги земе неколку дена подоцна за да ги врати на својата фарма за да започне со работа. Кога Хауард не се појави, даде рачно напишана белешка во која објасни дека ќе биде во контакт за неколку дена. Тој дојде на посета следното утро и семејството го покани да остане на ручек. За време на неговата посета, Хауард ја забележал помладата сестра на Бад, Грејси. Објаснувајќи дека морал да присуствува на роденденска забава пред да може да ги однесе момчињата на фармата, тој прашал дали Грејси би сакала да му се придружи. Со неговиот љубезен став и пријателска природа, Бадс и дадоа дозвола на Грејси да присуствува на забавата. Таа вечер, Хауард не се врати и Грејси исчезна. Семејството го пријавило нејзиното исчезнување во локалната полиција и започнала истрага.

Не се откриени никакви траги, делумно затоа што Френк Хауард не постоел. Семејството Бад добило писмосо опис на осакатувањето и убиството на малата Грејси. Белешката се совпаѓа со ракописот од оригиналната белешка испратена до нив претходно. За време на истрагата и пред да биде примено писмото, уште едно дете исчезнало.

Били Гафни, четиригодишно момче кое си играло со својот сосед, кој исто така се викал Били, исчезнало, а тригодишниот Били изјавил дека „глупавиот човек“ го зел Били Гафни. Полицијата не ја зеде изјавата при срце, туку ја игнорираше. Набргу по исчезнувањето на Били Гафни, исчезна уште едно мало момче. Осумгодишниот Френсис Мекдонел си играл на тремот со својата мајка, кога по улицата мрморејќи си сам синокос, изнемоштен старец тргнал. Мајката го забележала неговото незгодно однесување, но ништо не пријавила. Подоцна истиот ден, додека Френсис си играл во паркот, неговите пријатели забележале дека тој одел во шумата со постар седокос маж. Кога неговото семејство забележало дека го нема, организирале потрага. Френсис беше пронајден под некои гранки во шумата, тешко претепан и задавен со неговите трегери.

Исто така види: Колумбо - Информации за криминал

Потрагата по „сивиот човек“ започна, но и покрај многуте напори, тој исчезна. Писмото што го примило семејството Бад било истражено и било откриено дека содржи амблем на добротворното здружение на њујоршки приватен возач (NYPCBA). Од сите членови се бараше дадобие тест за ракопис за споредба со буквите од Хауард. Домаќин се јави за да признае дека зел неколку листови хартија и ги оставил во својата стара куќа. Газдарицата можеше да потврди дека старец кој одговара на описот живеел таму два месеци и се одјавил само неколку дена претходно. Поранешниот закупец беше идентификуван како Алберт Х. Фиш. Газдарицата напоменала и дека сака таа да држи писмо што ќе пристигне од неговиот син. Детективите го пресретнале писмото во поштата и газдарицата ги контактирала дека ќе дојде да го земе неговото писмо. Главниот детектив успеал да го фати г-дин Фиш.

Многу признанија и сведоштва слушнале од органите на редот и психијатрите. Г-дин Фиш опиша како сакал да ги намами Едвард Бад и неговиот пријател Вили на неговата фарма за да ги убијат. Меѓутоа, откако ја погледнал Грејси, се предомислил и очајно сакал да ја убие. Ја одвел Грејси до железничката станица и и купил билет во еден правец. По возењето на село, ја однел во куќа. Додека бил во куќата, тој и рекол на Грејси да почека надвор и таа собрала цвеќе. Тој отишол на вториот кат од куќата и ја соблекол целата облека. Кога ја повикал Грејси да дојде горе, таа се исплашила од него и ја повикала нејзината мајка. Господинот Фиш ја задави до смрт. По нејзината смрт, тој ја обезглавили го пресече нејзиното тело. Кога си замина со себе зеде делови, завиткани во весник. Полицијата можеше да ги лоцира останките на Грејси врз основа на неговото признание.

Исто така види: Форензика на судењето на ОЈ Симпсон - Информации за криминал

Алберт Фиш имаше многу судири со полицијата во текот на неговиот живот. Сепак, секој пат кога обвиненијата беа отфрлани. Тој разговарал за деталите за убиството на Били Гафни, опишувајќи како го врзал и претепал. Тој дури и призна дека ја пиел неговата крв и направил чорба од деловите на телото. Неговиот став не беше како оној на луѓето со психоза. Беше мирен и воздржан, што беше невообичаено. Тој признал дека сакал да нанесе болка и да му нанесат болка. Тој се потсмеваше и плен на деца, главно момчиња. Имал и принуда да пишува и праќа непристојни писма. Рентгенот утврдил дека тој ставил игли во пределот помеѓу анусот и скротумот, и биле откриени најмалку 29 игли.

Во судењето, одбраната тврдеше дека тој бил законски луд. Тие користеа многу описи и сведоштва за да и докажат на поротата дека е ментално болен. Сепак, жирито не веруваше во ова. Тој се сметаше за „психопатска личност без психоза“ и беше прогласен за виновен по 10 дена судење.

За повеќе информации, посетете ја:

Њујоршката дневнина статија – Алберт Фиш

<

John Williams

Џон Вилијамс е искусен уметник, писател и уметнички едукатор. Тој ја стекна својата диплома за ликовни уметности на Институтот Прат во Њујорк, а подоцна ја продолжи својата магистерска диплома за ликовни уметности на Универзитетот Јеил. Повеќе од една деценија, тој предава уметност на ученици од сите возрасти во различни образовни услови. Вилијамс ги изложуваше своите уметнички дела во галерии низ Соединетите држави и доби неколку награди и грантови за неговата креативна работа. Покрај неговите уметнички определби, Вилијамс пишува и за теми поврзани со уметноста и предава работилници за историја и теорија на уметноста. Тој е страстен да ги охрабрува другите да се изразат преку уметност и верува дека секој има капацитет за креативност.