Амадо Карило Фуентес - Информации за криминал

John Williams 25-06-2023
John Williams

Амадо Карило Фуентес, роден на 17 декември 1956 година во Гуамучил, Синалоа, бил моќен шверцер на дрога во Мексико за кој се смета дека вреди дваесет и пет милијарди долари. Тој беше наречен „ Господар на небото “ за време на врвот на неговата моќ. Ова име произлезе од фактот дека тој е првиот нарко-бос кој користел приватни авиони за транспорт на кокаин ширум светот и поседувал многу авиони, вклучувајќи и 30 Боинг 727. Неговата куќа беше наречена „Палата на илјада и една ноќ“, куќа во блискоисточен стил.

Исто така види: Џефри Дамер, библиотека за криминал, сериски убијци - информации за криминал

Фуентес беше шеф на картелот Хуарез, кој ја постигна оваа титула откако го уби поранешниот шеф и пријател Рафаел Агилар Гуахардо. Неделно заработуваше огромни суми пари и имаше многу недвижнини. Тој користел високотехнолошки уреди за надзор за време на неговото владеење како шеф на картелот Хуарез со цел да ги шпионира другите водачи на картелот. Имаше идеја да ја пресели својата индустрија во Соединетите Држави бидејќи беше толку моќен.

Исто така види: Форензичка лингвистика & засилувач; Идентификација на авторот - Информации за криминал

Фуентес почина во 1997 година по многу комплицирана пластична операција. Имаше намера да го промени својот изглед бидејќи САД и Мексико го следеа. Меѓутоа, операцијата тргна наопаку, а обидот на Фуентес да ги избегне ДЕА и мексиканските власти беше неуспешен; тој загина наместо тоа. Така заврши владеењето на Господарот на небото.

За повеќе информации, посетете ја:

Frontline – Juarez Cartel

John Williams

Џон Вилијамс е искусен уметник, писател и уметнички едукатор. Тој ја стекна својата диплома за ликовни уметности на Институтот Прат во Њујорк, а подоцна ја продолжи својата магистерска диплома за ликовни уметности на Универзитетот Јеил. Повеќе од една деценија, тој предава уметност на ученици од сите возрасти во различни образовни услови. Вилијамс ги изложуваше своите уметнички дела во галерии низ Соединетите држави и доби неколку награди и грантови за неговата креативна работа. Покрај неговите уметнички определби, Вилијамс пишува и за теми поврзани со уметноста и предава работилници за историја и теорија на уметноста. Тој е страстен да ги охрабрува другите да се изразат преку уметност и верува дека секој има капацитет за креативност.