Атентатот на д-р Мартин Лутер Кинг Џуниор, библиотека за криминал - информации за криминал

John Williams 02-07-2023
John Williams

Др. Атентатот на Мартин Лутер Кинг:

Др. Атентатот на Мартин Лутер Кинг помладиот беше поларизирачки за целите Соединетите Американски Држави бидејќи пречесниот Мартин Лутер Кинг помладиот е запаметен како еден од најмоќните водачи на движењето за граѓански права. Неговиот повик за мирен протест и неговата способност за оратор ги унапредуваат целите на движењето преку настани како Бојкотот на автобусот во Монтгомери и Маршот во Вашингтон. И покрај тоа што во движењето се развиваше фракција ориентирана кон насилство, влијанието на Кинг сè уште постоеше до крајот на 1960-тите.

Во почетокот на 1968 година, во Мемфис беше поттикнат штрајк на санитарните работи на Афроамериканците поради нефер компензација. Во април, Кинг пристигна во Мемфис, неговиот авион доцнеше поради закана за бомба. Овој инцидент, заедно со концептот на неговата смртност, се појави во неговиот говор „Јас сум бил на врвот на планината“. Иронично, ова би бил неговиот последен говор.

Ноќта по неговиот говор, 4-ти април, Кинг и неколку членови од неговата придружба се подготвувале да вечераат со министерот од Мемфис, Били Кајлс во мотелот Лорен, каде што обично престојувале кога во Мемфис. Непосредно пред 18 часот, Кинг, Кајлс и добриот пријател на Кинг, Ралф Абернати, излегоа на балконот надвор од собата 306, која беше собата на Кинг и Абернати. Остатокот од групата чекаше долу со автомобилот. Кајлс почна да се спушта по скалите додека Абернати трчашевлегол во собата за да стави колонска вода кога се слушнал истрелот.

Истрелот го погодил Кинг во десната вилица пред да помине низ неговиот врат и да се смести во лопатката. Кинг бил итно пренесен во болницата Сент Џозеф, но раната на рамото била толку штетна што лекарите не сакале да ризикуваат да извршат операција. 39-годишниот водач бил прогласен за мртов во 19 часот и 5 минути.

Исто така види: Винона Рајдер - Информации за криминал

Кинг беше убиен со куршум .30-06 од снајперска пушка. Доказите почнаа да укажуваат на Џејмс Ерл Реј , расистички ситен криминалец. Реј изнајмил соба спроти Лорен под името Џон Вилард. Откако го испукал истрелот, Реј, како што виделе неколку сведоци, истрчал да фрли пакет, а потоа избегал. Пакетот го вклучуваше пиштолот и двоглед, и двата со отпечатоците на Реј. Реј го избегна фаќањето во следните два месеци; органите на редот конечно го фатија на аеродромот Хитроу во обид да побегне во Африка со лажен пасош. Тој беше екстрадиран назад во Тенеси и обвинет за убиство на Кинг; тој го признал убиството на 10 март 1969 година, за да се откаже од признанието на 13-ти. И покрај ова и неговите повеќекратни други теории за злосторството присутни на судењето, Реј беше осуден и осуден на 99 години затвор, подоцна да биде продолжена на 100 по обидот за бегство од затвор. Реј почина на 23 април 1998 година.

Автоматски, поради контроверзниот статус на Кинг, многумина веруваа во подоцнежните тврдења на Реј заневиност, вклучувајќи го и семејството на Кинг. Многумина инсистираат на тоа дека владата, поконкретно ФБИ и ЦИА, се одговорни, а многу други, исто така, веруваат дека се вмешани и поддржувачите на Кинг. Сепак, други наводи не се докажани, иако многу документи сè уште остануваат доверливи за јавноста во врска со атентатот. Овие документи, освен ако не се преземат дополнителни законски мерки, како што беше со атентатот на ЏФК, ќе бидат објавени во 2027 година.

Исто така види: Каков вид на криминал би извршил? - Информации за криминал

John Williams

Џон Вилијамс е искусен уметник, писател и уметнички едукатор. Тој ја стекна својата диплома за ликовни уметности на Институтот Прат во Њујорк, а подоцна ја продолжи својата магистерска диплома за ликовни уметности на Универзитетот Јеил. Повеќе од една деценија, тој предава уметност на ученици од сите возрасти во различни образовни услови. Вилијамс ги изложуваше своите уметнички дела во галерии низ Соединетите држави и доби неколку награди и грантови за неговата креативна работа. Покрај неговите уметнички определби, Вилијамс пишува и за теми поврзани со уметноста и предава работилници за историја и теорија на уметноста. Тој е страстен да ги охрабрува другите да се изразат преку уметност и верува дека секој има капацитет за креативност.