Атентатот на претседателот Џејмс А. Гарфилд - Информации за криминал

John Williams 02-10-2023
John Williams

Атентатот на претседателот Џејмс А. Гарфилд

Атентатот на Џејмс А. Гарфилд

За разлика од другите претседателски атентати, атентатот на Џејмс А. Гарфилд обично најмалку се зборува за. Гарфилд беше на функција само четири месеци кога Чарлс Гито го застрела пред очи на 2 јули 1881 година. Тој конечно се сврте кон политиката за време на Споил системот, каде што избраните функционери можеа да доделат работни места во државната служба на поединци кои поднесуваат петиција без оглед на способноста. Гито веруваше дека тој треба да биде министер на Франција. По неколку неуспешни патувања во Белата куќа за да биде назначен, тој имаше, како што рече, „Божествена инспирација“, во која Бог му кажа дека треба да го убие претседателот.

Гарфилд беше на пат на својот летен одмор со своите синови, заминувајќи за Масачусетс од железничката станица Балтимор и Потомак во Вашингтон. Раните претседатели немаа Тајна служба или други безбедносни мерки на исто ниво како сега , со што ги прави ранливи цели кога се во јавност. Веста за претстојното патување на претседателот беше јавна информација, Гито едноставно чекаше во лобито на станицата да пристигне Гарфилд и излезе од сенките за да го застрела на празен опсег. Гито испука два истрели,еден го удира Гарфилд во раката, а еден во грб. Сепак, ниту еден истрел не бил фатален. Куршумите не погодиле ниеден витален орган. Во обид да му помогнат на ранетиот претседател, неколку луѓе се собраа околу Гарфилд за да му помогнат на раните. Неколку мажи се обиделе да го отстранат куршумот од телото на Гарфилд со ѕиркање и поттикнување на неговите отворени рани со нехигиенизирани раце. Мерките на претпазливост за бактериите и инфекциите не беа разбрани до тој степен што се сега. Многу денови по пукањето, неколку лекари се обидуваа да ги лоцираат и извадат куршумите од телото на Гарфилд без успех.

За жал, поради целата изложеност на бактерии, Гарфилд разви инфекција и многу се разболе. Останал врзан за кревет додека срцето му ослабело и почнал да слабее. На 19 септември 1881 година - 79 дена по пукањето - претседателот Гарфилд почина од пукната аневризма на слезината артерија поради сепса и пневмонија. Се верува дека Гарфилд веројатно би ги преживеал раните доколку бил правилно третиран.

На денот на нападот, Гито беше уапсен на местото на настанот и беше изведен на судење во ноември 1881 година. Судењето доби големо медиумско внимание поради бизарното однесување на Гито во текот на целиот период. Тој се изјасни за невин, тврдејќи дека неговите постапки биле Божја волја и тој бил само инструмент за тоа. За време на судењето, Гито се обидел да тврди дека не го убил Гарфилд,туку тоа беа лекарите на претседателот. Тој призна дека пукал во претседателот, но тој тврдеше дека неговата конечна смрт била резултат на неговото лекување.

Исто така види: Адам Волш - Информации за криминал

На 25 јануари 1882 година, Чарлс Гито беше прогласен за виновен за атентатот на претседателот Џејмс Гарфилд. Гито се обидел да поднесе жалба на случајот, но неговата жалба била одбиена и бил осуден на погубување со бесење. Гито беше погубен на 30 јуни 1882 година, помалку од една година по пукањето. Гито танцуваше до бесилка и рецитираше песна, пред да им мавне на толпата и да се ракува со џелатот.

Исто така види: Убиството на Црна Далија - Информации за криминал

John Williams

Џон Вилијамс е искусен уметник, писател и уметнички едукатор. Тој ја стекна својата диплома за ликовни уметности на Институтот Прат во Њујорк, а подоцна ја продолжи својата магистерска диплома за ликовни уметности на Универзитетот Јеил. Повеќе од една деценија, тој предава уметност на ученици од сите возрасти во различни образовни услови. Вилијамс ги изложуваше своите уметнички дела во галерии низ Соединетите држави и доби неколку награди и грантови за неговата креативна работа. Покрај неговите уметнички определби, Вилијамс пишува и за теми поврзани со уметноста и предава работилници за историја и теорија на уметноста. Тој е страстен да ги охрабрува другите да се изразат преку уметност и верува дека секој има капацитет за креативност.