Бебе лице Нелсон - информации за криминал

John Williams 02-10-2023
John Williams

Бејби фејс Нелсон “ е роден Лестер Џ. Гилис на 6 декември 1908 година. 1930-тите и јавниот непријател бр. 1 до крајот на неговиот живот.

Се вели дека прекарот на Нелсон потекнува од неговиот младешки изглед и малиот раст, со димензии од само пет стапки и четири инчи и тежок околу 133 килограми.

Нелсон почна да води живот на криминал уште од рана возраст. На 13-годишна возраст, тој се приклучил на младинска банда и учествувал во кражби на автомобили и грабежи на банки. Во 1922 година, Нелсон беше фатен и предаден во дом за момчиња. Набргу по ослободувањето за првиот прекршок, тој се нашол повторно на истото место за слични обвиненија.

Нелсон се најде во и надвор од затвор во текот на неговиот живот. Во февруари 1932 година, тој успешно избега од затворските чувари за време на трансферот од два државни затвори во Илиноис. Озлогласениот криминалец се упатил на запад кон Рено, но на крајот се упатил кон Калифорнија. Откако таму, тој се поврзал со Џон Пол Чејс, водач на операција за шверц на алкохол. Двајцата заедно работеле на повеќе криминални активности.

Нелсон на крајот се вратил на Средниот Запад и запознал неколку други озлогласени криминалци, како Хомер Ван Метер и Џон Дилингер.

Во април 1934 година, Нелсон, Џон Пол Чејс и неговата сопруга Хелен Ваузинак, официјално се приклучија на бандата Дилингер.

ФедералниотБирото за истраги (ФБИ) се обиде да ги пронајде Нелсон и бандата Дилингер на одмор во Ложата Литл Бохемија во Северен Висконсин. ФБИ не успеа да ги фати криминалците. Наместо тоа, инцидентот резултираше со смрт на тројца мажи и нивно бегство. Беа понудени награди за фаќањето на Нелсон или информации кои водат до неговото место на живеење.

Набрзо се случија неколку други вооружени грабежи, а многу од нив резултираа со смрт на неколку полицајци. На 22 јули 1934 година, се верува дека Дилинџер бил застрелан и убиен, а следниот ден, директорот на ФБИ Џ. Едгар Хувер го прогласил „Бејби фејс Нелсон“ за „јавен непријател бр. 1“.

По смртта на Дилинџер, Нелсон и Чејс направија бројни патувања низ континенталниот дел на САД. На 27 ноември 1934 година, парот украл автомобил и го возел во Висконсин. Двајца специјални агенти, Томас Мекдејд и Вилијам Рајан, потоа го забележале украденото возило во Барингтон, Илиноис. Инспекторот Семјуел П. Кроули и специјалниот агент Херман Едвард Холис продолжија да се вклучат во потера со вооружен автомобил по американскиот автопат 12 во обид конечно да го запрат Нелсон.

Исто така види: Кацига за електричен стол во Масачусетс - информации за криминал

Нелсон беше критично повреден како резултат на престрелката. Подоцна истата вечер тој поминал поради повредите.

Исто така види: Токсикологија на отрови - Информации за криминал

John Williams

Џон Вилијамс е искусен уметник, писател и уметнички едукатор. Тој ја стекна својата диплома за ликовни уметности на Институтот Прат во Њујорк, а подоцна ја продолжи својата магистерска диплома за ликовни уметности на Универзитетот Јеил. Повеќе од една деценија, тој предава уметност на ученици од сите возрасти во различни образовни услови. Вилијамс ги изложуваше своите уметнички дела во галерии низ Соединетите држави и доби неколку награди и грантови за неговата креативна работа. Покрај неговите уметнички определби, Вилијамс пишува и за теми поврзани со уметноста и предава работилници за историја и теорија на уметноста. Тој е страстен да ги охрабрува другите да се изразат преку уметност и верува дека секој има капацитет за креативност.