Betty Lou Beets - Информации за криминал

John Williams 02-10-2023
John Williams

Бети Лу Бетс е родена во Северна Каролина, каде претрпела грубо воспитување, го изгубила слухот на три години како резултат на сипаници и тврдела дека на петгодишна возраст била сексуално злоставувана од нејзиниот татко и неколку луѓе блиски до неа.

Таа имаше 12 години кога нејзината мајка беше институционализирана, оставајќи ја да се грижи за нејзините помали браќа и сестри. На 15-годишна возраст се омажила за Роберт Френклин Бренсон. По нивната прва година од бракот, Бети тврдеше дека врската била навредлива, а парот се разделил; сепак, по обидот за самоубиство на Бети, парот повторно се поврза. Роберт ја напушти Бети, завршувајќи ја врската засекогаш во 1969 година.

Во 1970 година, Бетс се ожени со Били Јорк Лејн. Повторно, Бети се нашла во навредлива врска и за време на една расправија, Били и го скршил носот на Бети; таа му возвратила пукајќи во него. Таа беше обвинета за обид за убиство; сепак, овие обвиненија беа отфрлени кога Били призна дека прво и се заканувал по нејзиниот живот. Двојката се разведе во 1972 година.

Следната година, Бети започна да се забавува со Рони Трелколд, со кого се омажи во 1978 година. Овој брак заврши една година подоцна, откако Бети се обиде да го прегази Рони со својот автомобил. 0>Не помина долго пред Бети повторно да се омажи. Во 1979 година, таа се омажи за нејзиниот четврти сопруг, Дојл Вејн Бејкер. Нејзиниот брак со Бејкер повторно беше краткотраен и во 1982 година таа се пресели кај нејзиниот петти сопруг, Џими Дон Битс.

Во августод 1983 година, Бети му рекла на својот син од претходниот брак да ја напушти куќата затоа што имала намера да го убие Џими. Кога нејзиниот син се вратил дома, го нашол Џими застрелан до смрт и и помогнал на мајка му да го закопа телото во дворот на нивниот дом во Тексас. Бети тогаш пријавила дека нејзиниот сопруг исчезнал. Дури во 1985 година доказите ја доведоа полицијата да се врати кај Бети. За време на претресот на нејзиниот имот, полицијата ги пронашла посмртните останки на Џими Дон Битс, и останките на нејзиниот четврти сопруг Дојл Вејн Бејкер. И двајцата беа застрелани во главата со ист пиштол калибар 0,38.

Исто така види: Мајра Хиндли - Информации за криминал

Две од децата на Бети сведочеа против нивната мајка, но исто така признаа дека имале некаква вмешаност во прикривањето на убиствата. Бети се изјаснила за невин и тврдела дека нејзините деца се виновни за убиствата. И покрај нејзината расправија, Бети беше прогласена за виновна за убиството на Бетс и беше осудена на смрт. Бидејќи таа веќе добила смртна казна, никогаш не ѝ се судило за убиството на Бејкер.

Во февруари 2000 година, на 62-годишна возраст, Бети Лу Бетс била убиена со смртоносна инјекција во единицата Хантсвил во Тексас.

Исто така види: Роберт Тапан Морис - Информации за криминал

John Williams

Џон Вилијамс е искусен уметник, писател и уметнички едукатор. Тој ја стекна својата диплома за ликовни уметности на Институтот Прат во Њујорк, а подоцна ја продолжи својата магистерска диплома за ликовни уметности на Универзитетот Јеил. Повеќе од една деценија, тој предава уметност на ученици од сите возрасти во различни образовни услови. Вилијамс ги изложуваше своите уметнички дела во галерии низ Соединетите држави и доби неколку награди и грантови за неговата креативна работа. Покрај неговите уметнички определби, Вилијамс пишува и за теми поврзани со уметноста и предава работилници за историја и теорија на уметноста. Тој е страстен да ги охрабрува другите да се изразат преку уметност и верува дека секој има капацитет за креативност.