Боб Крејн - Информации за криминал

John Williams 16-08-2023
John Williams

Роберт „Боб“ Крејн, роден на 13 јули 1928 година, беше популарен холивудски актер познат најдобро по својата насловна улога во хит ТВ-шоуто „Хоганс херои“. Откако претставата беше откажана, Крејн на крајот се префрли во театар и доби дел во претставата „Среќата на почетниците“ што се изведува во Скотсдејл, Аризона. Таму, на 29 јуни 1978 година, некој го задавил во неговиот стан со електричен кабел пред да го претепа до смрт со тап предмет, за кој се верува дека е статив за камера.

И покрај веќе забележителната смрт на како сакана славна личност, случајот падна под уште посветло национално внимание откако беше откриено дека Крејн водел екстремно гадни работи во неговиот личен живот. Тој спиел со безброј жени, и пред и по бракот, а докажано е дека често ги фотографирал, па дури и ги снимал развратните средби. Ова значеше дека е многу можно кран да биде убиен или од еден од неговите многубројни поранешни љубовници или од некој од нивните разбеснети машки односи. Ваквите скандалозни детали се погрижија случајот да го привлече вниманието на јавноста и да остане во медиумите.

Исто така види: Џек Руби - Информации за криминал

Меѓутоа, не беше една од овие жени на која властите дојдоа да ја фокусираат својата истрага. Долгогодишниот пријател на Крејн Џон Хенри Карпентер стана главниот осомничен откако во неговиот изнајмен автомобил беа пронајдени траги од крв. Сепак, примерокот беше неубедлив и така, без ништо другоинкриминира Карпентер, тој не беше обвинет. Во 1990 година, случајот беше повторно отворен откако доказната фотографија на која потенцијално покажува човечко ткиво во изнајмениот автомобил беше повторно откриена и дополнително го поддржа обвинението на Карпентер. Карпентер беше обвинет за убиство од прв степен и суден во 1994 година. Сепак, немаше вистински примерок од ткиво и Карпентер беше ослободен поради недостаток на докази.

Исто така види: Безбедносни сили на Сталин - Информации за криминал

На 14 ноември 2016 година, откако на локалниот репортер кој сè уште е заинтересиран за случајот му беше дозволено да го достави примерокот од крвта за понапредна ДНК анализа, резултатите открија дека ниту една од двете секвенци идентификувани во примерокот не може да се совпадне или на Крејн или на Карпентер. Затоа, најнадежниот осомничен на полицијата беше дополнително ослободен од обвинението и, без дополнителни траги освен стотиците именувани и неименувани сексуални афери на Крејн, случајот останува нерешен.

John Williams

Џон Вилијамс е искусен уметник, писател и уметнички едукатор. Тој ја стекна својата диплома за ликовни уметности на Институтот Прат во Њујорк, а подоцна ја продолжи својата магистерска диплома за ликовни уметности на Универзитетот Јеил. Повеќе од една деценија, тој предава уметност на ученици од сите возрасти во различни образовни услови. Вилијамс ги изложуваше своите уметнички дела во галерии низ Соединетите држави и доби неколку награди и грантови за неговата креативна работа. Покрај неговите уметнички определби, Вилијамс пишува и за теми поврзани со уметноста и предава работилници за историја и теорија на уметноста. Тој е страстен да ги охрабрува другите да се изразат преку уметност и верува дека секој има капацитет за креативност.