Брајан Даглас Велс - Информации за криминал

John Williams 02-10-2023
John Williams

Во 14:28 часот на 28 август 2003 година, 46-годишен доставувач на пица по име Брајан Даглас Велс влегол во банката PNC во Ири, Пенсилванија и му дал на шалтерката белешка во која пишува „Соберете ги вработените со шифри за пристап до трезорот и брзо работете за да ја наполните торбата со 250.000 долари, имате само 15 минути“. Потоа на шалтерката му покажал бомба која му била ставена околу вратот. Кажувачот му кажа на Велс дека не може да го отвори трезорот, но стави 8.702 долари во торбата и Велс замина.

Државните војници го пронајдоа Велс 15 минути подоцна надвор од неговото возило. Тие му ставија лисици на рацете, а тој им кажа на војниците дека неколку црнци му ја ставиле бомбата околу вратот и го принудиле да го изврши злосторството. Тој продолжи да им кажува на војниците „ќе испадне, не лажам“. Беше повикан одредот за бомби, но пристигна предоцна три минути. Бомбата експлодирала, откорнала дупка во градите на Велс, убивајќи го.

По испитувањето на автомобилот на Велс, војниците пронашле пиштол направен да личи на бастун и белешки со упатства кои му кажувале на Велс која банка да ја ограби, колку пари за барање, и каде да се обратите за следниот поим. Кога полицајците отишле да ја најдат следната трага, немало ништо на дадената локација, што ги навело инспекторите да веруваат дека кој го извршил ова злосторство гледал и знаел дека полицијата е на случајот. Кога Велс умре, тој носеше кошула над бомбата на која пишуваше „погоди“, тоа беше согледанокако предизвик за инспекторите од криминалците.

Кога истражуваа каде отишол Велс на неговото последно породување, медиумите се сопнаа на човек кој изгледаше дека не знаел за злосторството, но живеел многу блиску до местото каде што бил Велс последен пат виден како работи. Неговото име беше Бил Ротштајн .

Бил Ротштајн избегнуваше да биде под истрага нешто помалку од еден месец пред да повика полиција и да им каже за мртов човек во неговиот замрзнувач. Во тоа време, полицијата не се сомневаше дека ова има никаква врска со случајот Велс. Ротштајн признал дека и помогнал на својата поранешна девојка, Марџори Диел-Армстронг , да го прикрие убиството на нејзиниот тогаш жив дечко, Џим Роден. Според локалните власти, Диел-Армстронг била добро позната по смртта на нејзините неодамнешни дечковци. Таа признала дека убила едно момче во „самоодбрана“, а другото умрело од траума на главата со тапа сила, но телото никогаш не било испратено кај испитувач, па Диел-Армстронг никогаш не бил осуден. Во 2004 година, Ротштајн почина од лимфом откако сведочеше против Дил-Армстронг за убиството на Џим Роден.

Исто така види: Никол Браун Симпсон - Информации за криминал

Како резултат на сведочењето на Ротштајн, во 2007 година Дил-Армстронг беше осуден за убиство и осуден на 20 години во федерален затвор. Во обид да биде префрлена во минимум безбедносен објект, таа ја известила полицијата дека ќе им каже сè што знае за случајот Велс и како билРотштајн кој го организираше. Таа продолжи да им кажа на Федералните резерви дека Ротштајн бил мозокот на заговорот и дека Велс всушност бил вклучен во планот додека не сфатил дека тој е оној на кој ќе му биде врзана бомба на вратот.

Околу ова време, дилерот на дрога по име Кенет Барнс бил предаден на властите од неговиот зет затоа што се фалел дека е дел од грабежот. Барнс се согласи да им ја каже на властите својата приказна за намалена казна. Тој и кажал на полицијата што очекувале повеќето од нив; Диел-Армстронг била мозокот на планот и според него, таа го планирала грабежот за да може да му плати да го убие нејзиниот татко. Барнс се изјасни за виновен за прекршување на заговор и оружје поврзани со заговорот за бомба со јака и беше осуден на 45 години затвор.

Пред Диел-Армстронг да се смета дека е способна да и се суди, таа мораше да се подложи на третман за рак на жлездата. Иако ѝ беа дадени 3-7 години живот, таа го чекаше судењето за обвиненијата што може да ѝ донесат доживотна затворска казна. Кога конечно можеше да и биде судено, таа беше прогласена за виновна по 3 различни обвиненија: вооружен грабеж на банка, заговор и употреба на деструктивна направа во кривично дело насилство. Таа беше осудена на задолжителна доживотна затворска казна на 1 ноември 2010 година.  До денес, некои веруваат дека ова злосторство сè уште е нерешено и дека има многу повеќе во приказната.

Назад во КриминалотБиблиотека

Исто така види: Коби Брајант - Информации за криминал

John Williams

Џон Вилијамс е искусен уметник, писател и уметнички едукатор. Тој ја стекна својата диплома за ликовни уметности на Институтот Прат во Њујорк, а подоцна ја продолжи својата магистерска диплома за ликовни уметности на Универзитетот Јеил. Повеќе од една деценија, тој предава уметност на ученици од сите возрасти во различни образовни услови. Вилијамс ги изложуваше своите уметнички дела во галерии низ Соединетите држави и доби неколку награди и грантови за неговата креативна работа. Покрај неговите уметнички определби, Вилијамс пишува и за теми поврзани со уметноста и предава работилници за историја и теорија на уметноста. Тој е страстен да ги охрабрува другите да се изразат преку уметност и верува дека секој има капацитет за креативност.