Да се ​​фати предатор - информации за криминал

John Williams 02-10-2023
John Williams

To Catch a Predator беше премиерно прикажан во 2004 година како дел од истражната програма на Dateline NBC. Концептот на шоуто беше да се прикаже криминал - вистински криминал - и, како што беше наведено во насловот, да се фатат криминалци. Крис Хансен беше водител, и тој ја раскажуваше емисијата, како и се соочи со „предаторите“ на крајот од секој сегмент. Шоуто беше посветено на фаќање сексуални престапници.

Исто така види: Поморска криминалистичка истражна служба (NCIS) - Информации за криминал

Тие имаа луѓе кои имитираат малолетни девојчиња и момчиња и одеа со трага низ веб-форумите, обидувајќи се да најдат некој што ќе ја преземе мамката. Откако ќе се направи тоа, „девојката“ го поканила предаторот да се сретне со неа во нејзината куќа. Во секој случај, возраста на девојчето беше експлицитно наведена, со што им беше јасно на овие мажи дека ќе се обидат да извршат законско силување.

Дел од она што го направи шоуто толку контроверзно беа разговорите што беа емитувани. На публиката им покажаа делови од снимените пораки во собата за разговор, а беа и вознемирувачки и графички. На крајот од сегментот, предаторот ќе пристигне и ќе биде снимен од скриените камери. Вистинска млада девојка би го чекала во куќата, но и телевизиска екипа, Крис Хансен и полицијата.

Иако шоуто повеќе не се емитува, сега стана вирална сензација на YouTube. и собра милиони прегледи. 12>

Исто така види: Џејмс Патрик Булгер - Информации за криминал

John Williams

Џон Вилијамс е искусен уметник, писател и уметнички едукатор. Тој ја стекна својата диплома за ликовни уметности на Институтот Прат во Њујорк, а подоцна ја продолжи својата магистерска диплома за ликовни уметности на Универзитетот Јеил. Повеќе од една деценија, тој предава уметност на ученици од сите возрасти во различни образовни услови. Вилијамс ги изложуваше своите уметнички дела во галерии низ Соединетите држави и доби неколку награди и грантови за неговата креативна работа. Покрај неговите уметнички определби, Вилијамс пишува и за теми поврзани со уметноста и предава работилници за историја и теорија на уметноста. Тој е страстен да ги охрабрува другите да се изразат преку уметност и верува дека секој има капацитет за креативност.