ДБ Купер - Информации за криминал

John Williams 02-10-2023
John Williams

ДБ Купер бил човек кој киднапирал авион од 1971 година во обид да добие 200.000 долари. Она што е единствено во неговата ситуација, сепак, е фактот дека Купер никогаш не бил пронајден. Остана само неговиот псевдоним, ниту една друга трага. Парите исчезнаа, а случајот останува нерешен до ден-денес.

Се започна на обичен лет, летот 305 на Нортвест Ерлајнс. Во авионот се наоѓале 36 патници кога Купер ги известил дека неговата актовка содржи бомба. Вознемирени, патниците и пилотот и екипажот на авионот попуштија на неговите желби.

Пилотот и контролната кула комуницираа, што резултираше со испорака на 200.000 долари и падобрани на авионот, по барање на Купер. Следно, Купер побарал од авионот да замине во Мексико за да може да излезе со падобран. Авионот полета ниско за да го олесни ова.

Сепак, Купер не чекаше да стигнат до Мексико за да заминат. Тој скокнал многу порано, кога се упатиле кон Невада. Пет различни авиони го следеле летот 305, но тие сè уште не можеле да го следат Купер.

Исто така види: Пабло Ескобар - Информации за криминал

ФБИ тврди дека Купер најверојатно не можел да преживее, но ниту тело, ниту пари биле пронајдени, што го прави ова еден од најпознатите познати исчезнувања во историјата на САД>

Исто така види: Волкот од Волстрит - Информации за криминал

John Williams

Џон Вилијамс е искусен уметник, писател и уметнички едукатор. Тој ја стекна својата диплома за ликовни уметности на Институтот Прат во Њујорк, а подоцна ја продолжи својата магистерска диплома за ликовни уметности на Универзитетот Јеил. Повеќе од една деценија, тој предава уметност на ученици од сите возрасти во различни образовни услови. Вилијамс ги изложуваше своите уметнички дела во галерии низ Соединетите држави и доби неколку награди и грантови за неговата креативна работа. Покрај неговите уметнички определби, Вилијамс пишува и за теми поврзани со уметноста и предава работилници за историја и теорија на уметноста. Тој е страстен да ги охрабрува другите да се изразат преку уметност и верува дека секој има капацитет за креативност.