Дејвид Берковиц, Син на Сем убиец - Информации за криминал

John Williams 02-10-2023
John Williams

Дејвид Берковиц, познат и како Синот на Сем и .44 калибар убиец , е американски сериски убиец кој го тероризираше подрачјето на Њујорк од јули 1976 до јули 1977 година. Берковиц уби шест лица, а рани седум лица, од кои повеќето користеле пиштол револвер булдог калибар 44.

Ран живот

Дејвид Берковиц е роден како Ричард Дејвид Фалко на 1 јуни 1953 година во Бруклин, Њујорк. Неговите невенчани родители се разделиле непосредно пред да се роди, а тој бил даден на посвојување. Неговите посвоители му го смениле името и средното име и му го дале нивното презиме. Уште од млада возраст, Берковиц почнал да покажува рани знаци за неговите идни насилни модели на однесување. Додека бил со натпросечна интелигенција, изгубил интерес за училиште и наместо тоа се фокусирал на побунтовни навики. Берковиц се вклучил во ситни кражби и пироманија. Сепак, неговото недолично однесување никогаш не доведе до правни проблеми или влијаеше на неговата училишна евиденција. Кога имал 14 години, посвоената мајка на Берковиц починала од рак на дојка и неговиот однос со неговиот посвоител и новата маќеа станал затегнат.

Кога имал 18 години, во 1971 година, Берковиц влегол во армијата на САД и служел и во САД и во Јужна Кореја. Почесно беше отпуштен три години подоцна. Берковиц потоа ја следеше неговата мајка, Бети Фалко. Неговата мајка му кажа за неговото вонбрачно раѓање и неодамнешната смрт на неговиот роден татко, што многу вознемириБерковиц. Тој на крајот изгубил контакт со неговата родена мајка и почнал да работи на неколку работи.

Killing Spree

Според неговите сопствени извештаи, убиствената кариера на Берковиц започнала на 24 декември 1975 година, кога со ловечки нож избодел две жени. Една од жените била Мишел Форман, а другата никогаш не е идентификувана.

Во раните утрински часови на 29 јули 1976 година, 18-годишната Дона Лаурија и 19-годишната Џоди Валенти седеа во автомобилот на Валенти кога Берковиц отиде до автомобилот и пукаше во нив. Тој испукал три куршуми и се оддалечил. Лаурија беше убиена веднаш, а Валенти преживеа. Кога Валенти била испрашувана од полицијата, таа изјавила дека не го препознава и дала опис, кој одговарал на изјавата на таткото на Лаурија, кој рекол дека го видел истиот човек како седи во жолт автомобил. Во сведочењето на други лица од соседството било наведено дека жолтиот автомобил бил виден како вози низ населбата таа вечер. Полицијата утврдила дека употребениот пиштол бил булдог калибар 44.

На 23 октомври 1976 година, Берковиц повторно удри, овој пат во Флешинг, заедница во округот Квинс. Карл Денаро и Розмари Кинан седеле во својот автомобил, паркирани, кога се скршиле стаклата. Кинан веднаш го стартуваше автомобилот и тргна. Дури кога добиле помош сфатиле дека биле пукано во нив, иако Денаро имал арана од куршум во главата. И Денаро и Кинан го преживеаја нападот, а ниту еден не го виде стрелецот. Полицијата утврдила дека куршумите биле калибар ,44, но не можела да утврди од каков пиштол дошле. Инспекторите првично не направија врска помеѓу ова пукање и претходното, бидејќи тие се случија во две одвоени населби во Њујорк.

Исто така види: The Keepers - Информации за криминал

Кратко по полноќ на 27 ноември 1976 година, 16-годишната Дона ДеМаси и 18-годишната Џоан Ломино седеа на тремот на Ломино во Белероз, Квинс. Додека разговараа, им пријде еден човек, облечен во војнички замор. Почна да ги прашува за насоки со висок глас пред да извади револвер и да пука во нив. И двајцата паднале, се повредиле, а стрелецот побегнал. И двете девојчиња ги преживеале раните, но Ломино останал парализиран. Полицијата успеала да утврди дека куршумите се од непознат пиштол калибар 44. Тие, исто така, можеа да направат композитни скици врз основа на сведочењето на девојките и сведоците од соседството.

На 30 јануари 1977 година, Кристин Фројнд и Џон Диел седеле во автомобилот на Диел во Квинс кога било пукано врз автомобилот. Диел ​​се здоби со полесни повреди, а Фројнд почина од повредите во болница. Ниту една од жртвите никогаш не го видела стрелецот. По ова пукање, полицијата јавно го поврза овој случај со претходните пукотници. Тие забележале дека сите истрели биле вклучени пиштол калибар .44, а стрелецот изгледалцелни млади жени со долга, темна коса. Кога беа објавени композитните скици од различните напади, претставниците на NYPD забележаа дека најверојатно барале повеќе стрелци.

На 8 март 1977 година, студентката на Универзитетот Колумбија, Вирџинија Воскеричијан, беше застрелана додека си одеше дома од часот. Таа живееше само еден блок подалеку од колешката Кристин Фројнд. Таа била застрелана неколку пати, а на крајот починала од прострелна рана во главата. Во минутите по пукањето, соседот кој го слушнал пукањето излегол надвор и видел, како што опиша, ниско, хаски, тинејџерско момче кое спринтува од местото на злосторството. Други соседи пријавиле дека го виделе тинејџерот како и маж кој одговара на описот на Берковиц во областа на пукањето. Најраното медиумско покривање имплицираше дека тинејџерот е сторителот. На крајот полициските службеници утврдиле дека тинејџерот бил сведок, а не осомничен.

На 17 април 1977 година, Александар Есау и Валентина Суријани беа во Бронкс, неколку блокови подалеку од местото на пукањето на Валенти-Лаурија. Двајцата беа застрелани двапати додека седеа во автомобил, и двајцата починаа пред да можат да разговараат со полицијата. Инспекторите утврдиле дека во другите престрелки биле убиени од истиот осомничен, со истото огнено оружје калибар 44. На местото на злосторството, полицијата открила рачно напишано писмо адресирано до капетанот на NYPD. Во ова писмо,Берковиц се нарекува себеси како Синот на Сем и ја изразил својата желба да продолжи со пукањето.

Hunt

Со информациите од првото писмо и врските меѓу претходните престрелки, истражителите почнаа да создаваат психолошки профил за осомничениот. Осомничениот беше опишан како невротичен, потенцијално болен од параноична шизофренија и веруваше дека е опседнат од демони.

Полицијата, исто така, го следеше секој законски сопственик на револвер булдог калибар 0,44 во Њујорк и ги испрашуваше. покрај форензичкото тестирање на пиштолите. Тие не можеа да утврдат кое е оружјето за убиството. Полицијата поставила и замки на тајни полицајци кои се претставувале како парови во паркирани автомобили со надеж дека осомничениот ќе се открие.

На 30 мај 1977 година, Џими Бреслин, колумнист за Дејли Њуз, го доби второто писмо за Синот на Сем. Истиот ден беше означен по пошта од Енглвуд, Њу Џерси. На пликот на задната страна пишуваше „Крв и семејство – темнина и смрт – апсолутна изопаченост – .44“. Во писмото, Синот на Сем изјавил дека бил читател на колумната на Бреслин и се повикал на неколку од минатите жртви. Тој, исто така, продолжи да се потсмева на полицискиот оддел во Њујорк поради неможноста да го реши случајот. Во писмото тој прашува и „што ќе имате за 29 јули?“. Истражувачитеверуваше дека ова е предупредување, бидејќи на 29 јули ќе биде годишнината од првото пукање. Една забележителна забелешка беше дека ова писмо се чинеше дека е напишано на пософистициран начин од првото. Ова ги навело инспекторите да веруваат дека писмото можело да го напишал копирач. Писмото беше објавено околу една недела подоцна, и го испрати голем дел од Њујорк во паника. Многу жени се одлучија да ја сменат фризурата, поради моделот на Берковиц да напаѓа жени со долга, темна коса.

На 26 јуни 1977 година, Синот на Сем се појави уште еднаш, во Бејсајд, Квинс. Сал Лупо и Џуди Пласидо седеле во својот автомобил во раните утрински часови кога биле застрелани со три истрели од пиштол. И двајцата се здобиле со полесни повреди и преживеале, иако ниту еден не го видел својот напаѓач. Сепак, очевидците известија дека виделе висок, крупен маж со темна коса како бега од местото на злосторството, како и русокос маж со мустаќи како вози во областа. Полицијата верувала дека мрачниот човек бил нивен осомничен, а русокосиот бил сведок.

На 31 јули 1977 година, само два дена по годишнината од првото пукање, Берковиц пукал повторно, овој пат во Бруклин. Стејси Московиц и Роберт Виоланте биле во автомобилот на Виоланте, паркирани во близина на паркот кога еден човек се приближил до совозачката страна и почнал да пука. Московиц почина во болница, а Виоланте се здоби со повреди кои не се опасни по живот. За разлика од повеќето оддругите жени жртви, Московиц немал долга или темна коса. Имаше неколку сведоци на ова пукање кои можеа да дадат опис на пукачот до полицијата. Еден од сведоците опишал дека мажот изгледал како да носи перика, што може да ги објасни различните описи на осомничените со руса и темна коса. Неколку сведоци видоа маж кој одговара на описот на Берковиц - носел перика - како вози жолт автомобил, без никакви фарови и брзо се оддалечува од местото на злосторството. Полицијата одлучи да ги истражи сопствениците кои било жолти автомобили што одговараат на описот. Автомобилот на Дејвид Берковиц беше еден од тие автомобили, но истражителите првично го закачија како сведок, а не како осомничен.

На 10 август 1977 година, полицијата го пребара автомобилот на Берковиц. Внатре пронајдоа пушка, торбичка полна со муниција, мапи од местата на злосторството и неиспратено писмо од Синот на Сем - упатено до наредникот Дауд од работната група Омега. Полицијата реши да почека Берковиц да го напушти својот стан, се надеваме дека има доволно време да добие налог, бидејќи го пребарале неговиот автомобил без налог. Налогот никогаш не стигна, но полицијата го опколи Берковиц кога тој го напушти својот стан, држејќи булдог 0,44 во хартиена кеса. Кога Берковиц бил уапсен, тој наводно ѝ рекол на полицијата „Па, ме сфативте. Како ти требаше толку долго?“

Кога полицијата го пребара станот на Берковиц, го најде Сатаницграфити нацртани на ѕидовите и дневници со детали за неговите наводни 1.400 подметнати пожари во областа на Њујорк. Кога Берковиц бил приведен на сослушување, тој брзо ги признал истрелите и изјавил дека ќе се изјасни за виновен. Кога полицијата го прашала која е неговата мотивација за убиствата, тој рекол дека неговиот поранешен сосед, Сем Кар, имал куче опседнато од демон, кој му рекол на Берковиц да убие. Сем Кар е истиот Сем кој го инспирирал неговиот прекар, Синот на Сем.

Берковиц беше осуден на 25 години затвор за секое убиство, отслужен во затворот супермакс во Њујорк, поправен дом Атика. Во февруари 1979 година, Берковиц одржа прес-конференција и изјави дека неговите тврдења за опседнување со демон се измама. Берковиц изјавил на психијатар назначен од судот дека во лутина се нафрла против светот за кој сметал дека го отфрлил. Чувствуваше дека е особено отфрлен од жените, што може да биде една од причините што конкретно ги таргетираше атрактивни млади жени. Во 1990 година, Берковиц беше преместен во поправниот дом Саливан, каде што останува денес.

Исто така види: Семјуел Белами - Информации за криминал

За повеќе информации, посетете ја:

Биографијата на Дејвид Берковиц

John Williams

Џон Вилијамс е искусен уметник, писател и уметнички едукатор. Тој ја стекна својата диплома за ликовни уметности на Институтот Прат во Њујорк, а подоцна ја продолжи својата магистерска диплома за ликовни уметности на Универзитетот Јеил. Повеќе од една деценија, тој предава уметност на ученици од сите возрасти во различни образовни услови. Вилијамс ги изложуваше своите уметнички дела во галерии низ Соединетите држави и доби неколку награди и грантови за неговата креативна работа. Покрај неговите уметнички определби, Вилијамс пишува и за теми поврзани со уметноста и предава работилници за историја и теорија на уметноста. Тој е страстен да ги охрабрува другите да се изразат преку уметност и верува дека секој има капацитет за креативност.