Џејмс Патрик Булгер - Информации за криминал

John Williams 25-07-2023
John Williams

Џејмс Патрик Булгер е роден на 16 март 1990 година во Ливерпул, Англија. На 12 февруари 1993 година, тој беше киднапиран од две постари деца, 10-годишниот Роберт Томпсон и Џон Венеблс , во Новиот трговски центар . Се чинеше дека двете момчиња ја бараа совршената цел кога полицијата ги провери снимките од безбедносните камери во близина.

Томпсон и Венаблс го одведоа Булгер на повеќе од 2 милји подалеку, во близина на каналот Ливерпул и започнаа безмилосен напад врз детето. Момчињата почнале да го клоцаат двегодишното дете и да фрлаат камења по него. Едното момче ставило боја во окото на Булгер, а другото му ставило батерии во телото. Момчињата потоа му пуштија шипка од 22 килограми на главата, за која судскиот совет верува дека конечно го убила.

По грозоморното убиство, двете момчиња го одвлекле телото на Булгер на блиската железничка пруга, надевајќи се дека неговата смрт ќе изгледа како несреќа. Телото на Булгер на крајот било погодено од воз што минувал. Неговото тело било пронајдено два дена подоцна. По прегледувањето на локалната безбедносна снимка, момчињата брзо беа уапсени и осудени на затвор.

Исто така види: Гвендолин Греам - Информации за криминал

И Венеблс и Томпсон беа ослободени во 2001 година бидејќи се сметаше дека повеќе не претставуваат закана. Ова предизвика масовна хистерија и бес во заедницата. И на двајцата им било кажано дека доколку повторно прекршат некој закон, ќе бидат осудени на доживотен затвор. Венаблс беше вратен во затвор во 2010 година од неоткриени причини, но беше ослободен2013.

Исто така види: Егзекуција - Информации за криминал

Назад во библиотеката за криминал

John Williams

Џон Вилијамс е искусен уметник, писател и уметнички едукатор. Тој ја стекна својата диплома за ликовни уметности на Институтот Прат во Њујорк, а подоцна ја продолжи својата магистерска диплома за ликовни уметности на Универзитетот Јеил. Повеќе од една деценија, тој предава уметност на ученици од сите возрасти во различни образовни услови. Вилијамс ги изложуваше своите уметнички дела во галерии низ Соединетите држави и доби неколку награди и грантови за неговата креативна работа. Покрај неговите уметнички определби, Вилијамс пишува и за теми поврзани со уметноста и предава работилници за историја и теорија на уметноста. Тој е страстен да ги охрабрува другите да се изразат преку уметност и верува дека секој има капацитет за креативност.