Џил Коит - Информации за криминал

John Williams 02-10-2023
John Williams

Џил Коит е родена и израсната во Луизијана каде имала „нормално“ американско детство; сепак, на 15-годишна возраст одлучила дека сака да живее со баба и дедо во Индијана. За Џил се вели дека била убава и паметна, што привлекло многу од момчињата во нејзиното ново средно училиште, вклучувајќи го и Лери Јуџин Инен. Џил набрзо се заљубила во Лери и на седумнаесет години го напуштила училиштето и се омажила за Лери, кој имал осумнаесет.

По речиси една година брак, парот се развел и Џил се преселила во Луизијана каде што заработила нејзиното средно образование. По дипломирањето, таа се запишала на Северозападниот државен универзитет во Луизијана, каде што го запознала колегата Стивен Мур. Двојката се венча во 1964 година, а една година подоцна, Џил роди машко бебе. Набргу по неговото раѓање, парот се раздели.

Една вечер, додека била во Францускиот кварт, Џил се вљубила во еден богат човек по име Вилијам Кларк Коит, Џуниор. Таа потоа поднела барање за развод од нејзиниот втор сопруг, Стивен Мур; сепак, пред да биде финализиран нејзиниот развод со Мур, таа и Коит се венчаа. Вилијам го посвои синот на Џил, а девет месеци по нивниот брак, таа роди уште еден син. Семејството Коит се преселило во Тексас поради работата на Вилијам, по која тој често патувал, овозможувајќи ѝ на Џил да има афери со многу мажи. Тој беше свесен за нејзините ескапади и ја обвини дека само се омажила за негоза неговите пари. На 8 март 1972 година таа поднела барање за развод, а на 29 март 1972 година, Џил пријавила дека Вилијам бил убиен. Детективите верувале дека Џил е одговорна за неговото убиство, но никогаш немала доволно докази за да ја обвинат и таа се пријавила во психијатриска болница за да избегне дополнително испрашување.

По смртта на Вилијам, Џил се преселила во Калифорнија. Додека била во Калифорнија, таа убедила богат маж во неговите 90-ти да ја „посвои“. Тој починал една година подоцна, а таа добила голем дел од неговиот имот. Потоа се преселила кај Доналд Чарлс Броди, мајор на американскиот марински корпус, кој станал нејзин четврти сопруг. Двојката се разведе во 1975 година, по само две години брак.

Исто така види: Федералното биро за истраги (ФБИ) - Информации за криминал

Маж број пет беше Луис Д. ДиРоза, адвокатот на Џил по убиството на нејзиниот трет сопруг, Вилијам Кларк Коит. Парот се венча во Мисисипи во 1976 година. Џил отпатува на Хаити за да се разведе од ДиРоза; сепак, овој развод не беше законски признаен во САД.

Џил се разведе од Мецгер, но сепак беше законски во брак со ДиРоза кога се омажи за нејзиниот седми сопруг, Карл В. Стил во 1983 година. По помалку од една година брак, парот се раздели и Џил повторно отпатува на Хаити, овој пат за да се разведе од Стил. Овој развод не беше легален; сепак, во 1985 година, Џил го направи тоаконечно легално се разведе од ДиРоза.

До 1991 година таа се преселила кај нејзиниот осми сопруг, Гери Богс, еден од најбогатите луѓе во Колорадо. По осум месеци брак, тој дознал дека таа сè уште е законски во брак со Карл Стил и го поништил нивниот брак. Тогаш Џил се разведе од Стил и почна да излегува со Мајкл Бакус. Во тоа време, таа исто така беше во средината на граѓанска тужба против Богс, барајќи 100.000 долари.

Во 1992 година се преселила во Лас Вегас Невада, каде што се омажила за сопругот број девет, Рој Керол. Двојката се преселила во родниот град на Керол во Тексас; сепак, до крајот на годината тие се разведоа и Џил се омажи за Мајкл Бакус.

Исто така види: Армија на отпорот на Господ - Информации за криминал

На 22 октомври 1993 година, една недела пред сослушувањето во граѓанскиот случај на Џил и Гери, Гери Богс беше пронајден застрелан и претепан до смрт во неговиот дом во Колорадо. Синот на Џил од бракот со Мур, изјавил на полицијата дека се сомнева дека неговата мајка ги убила Вилијам Кларк Коит и Гери Богс. Тој и рекол на полицијата дека таа му рекла дека планира да го убие Богс, а ноќта кога бил убиен, таа му се јавила и му рекла „Еј душо. Готово е и неуредно е.“

На 23 декември 1993 година, Џил Коит и Мајкл Бакус беа уапсени и во 1995 година беа осудени на доживотен затвор за убиство од прв степен и заговор за извршување убиство.

John Williams

Џон Вилијамс е искусен уметник, писател и уметнички едукатор. Тој ја стекна својата диплома за ликовни уметности на Институтот Прат во Њујорк, а подоцна ја продолжи својата магистерска диплома за ликовни уметности на Универзитетот Јеил. Повеќе од една деценија, тој предава уметност на ученици од сите возрасти во различни образовни услови. Вилијамс ги изложуваше своите уметнички дела во галерии низ Соединетите држави и доби неколку награди и грантови за неговата креативна работа. Покрај неговите уметнички определби, Вилијамс пишува и за теми поврзани со уметноста и предава работилници за историја и теорија на уметноста. Тој е страстен да ги охрабрува другите да се изразат преку уметност и верува дека секој има капацитет за креативност.