Џими Хофа - Информации за криминал

John Williams 30-06-2023
John Williams

Озлогласениот работнички лидер и претседател на Меѓународното братство на тимстери од 1958 до 1971 година, мистериозно исчезна на 30 јули 1975 година.

Поради блиските врски на синдикатот со организираниот криминал, Хофа доби поголема моќ , но беше поврзан и со некои сомнителни практики. Хофа беше осуден на тринаесет години затвор за манипулација на поротата, измама по пошта и поткуп, но беше помилуван од претседателот Ричард Никсон во 1971 година, под услов да не остане вклучен во синдикалните активности. И покрај тоа, до времето на неговото исчезнување, Хофа веќе почна да се обидува да ја обнови својата база за поддршка на Teamster во Детроит, што ги налути оние кои дојдоа на власт во негово отсуство.

Исто така види: Црните вдовици од Ливерпул - информации за криминал

И покрај стотиците диви теории за тоа што се случи со Џими Хофа, всушност се потврдени само неколку детали за неговото исчезнување. На 30 јули 1975 година, Хофа го напуштил својот дом во неговиот зелен Pontiac Grand Ville за да се сретне со двајца колеги мафијаши, Anthony Giacalone и Anthony Provenzano , во ресторанот Machus Red Fox во 2:00 часот. стр. Набргу потоа, Хофа и се јавил на сопругата за да и каже дека тие сè уште не се појавиле. Кога Хофа не се вратил дома, неговата сопруга го пријавила како исчезнат. Неговиот автомобил бил пронајден во ресторанот без знаци каде отишол Хофа. Последната личност што го видела жив бил возач на камион, кој пријавил дека го видел Хофа како се вози со уште неколку неидентификувани мажи во Меркур Маркиз кој речисисе судрил со неговиот камион додека го напуштал Црвениот Фокс. Описот на возилото совршено се совпаѓаше со оној во сопственост на синот на Ентони Џакалоне што го користеше пријателот на Хофа Чаки О'Брајан во тоа време. Веќе сомнителни за О'Брајан поради неодамнешните кавги со Хофа, властите го запленија возилото на 21 август. Кучињата трагачи го открија мирисот на Хофа внатре, но не беа пронајдени други докази. Ова е местото каде што патеката беше студена. До 1982 година, ФБИ го прогласи Хофа за мртов, сè уште без идеја каде се наоѓаат неговите останки.

Во 2001 година, прамен од коса пронајден во автомобилот на О'Брајан беше тестиран на ДНК и идентификуван како Хофа, конечно потврдувајќи го оригиналот теорија дека барем бил во возилото. Се чинеше дека истрагата сврти нова страница во 2004 година, кога колегата мафијаш Френк Ширан ја објави својата биографија и тврдеше дека може да докаже дека е убиецот: О'Брајан ги однел сите во куќа во Детроит, внатре во што Ширан го застрелал Хофа, а доказите за крв сè уште може да се најдат. Анализата покажа дека крвта пронајдена во куќата сепак не е на Хофа, а полицијата се вратила на почеток.

Исто така види: Анализа на ракопис - информации за криминал

Грст други локации беа претресени во следните години, вклучително и фарма за коњи и под гаража на поранешен мафијаш , но ништо не покажа. ФБИ соопшти дека најверојатното објаснување е дека новото раководство на Тимстер наредило удар врз Хофа за да го спречи неговото враќање на власт во политиката на синдикатот. ЕВо овој момент, исклучително е малку веројатно дека неговото тело некогаш ќе биде пронајдено.

Јавноста и понатаму останува фасцинирана од исчезнувањето. Тешката привлечност на мафијашкото подземје и дивите теории на заговор ги поттикнаа референците за исчезнувањето на Џими Хофа во поп-културата до ден-денес. Во 2006 година, ФБИ го објави официјалното сеопфатно досие од 1976 година (познато како Меморандум на Хофекс), предизвикувајќи повторно интерес во светот. Наводите продолжуваат да се презентираат и истражуваат од страна на ФБИ, но тие сè уште не се поблиску до откривање што навистина се случило со Хофа на 30 јули.

Во интересна книга, синот на Хофа, Џејмс Хофа, стана претседател на Меѓународни тимстери во 1998 година.

John Williams

Џон Вилијамс е искусен уметник, писател и уметнички едукатор. Тој ја стекна својата диплома за ликовни уметности на Институтот Прат во Њујорк, а подоцна ја продолжи својата магистерска диплома за ликовни уметности на Универзитетот Јеил. Повеќе од една деценија, тој предава уметност на ученици од сите возрасти во различни образовни услови. Вилијамс ги изложуваше своите уметнички дела во галерии низ Соединетите држави и доби неколку награди и грантови за неговата креативна работа. Покрај неговите уметнички определби, Вилијамс пишува и за теми поврзани со уметноста и предава работилници за историја и теорија на уметноста. Тој е страстен да ги охрабрува другите да се изразат преку уметност и верува дека секој има капацитет за креативност.