Џоди Аријас - Убиство на Тревис Александар - Информации за криминал

John Williams 06-07-2023
John Williams

Содржина

Џоди Аријас се сретна со Тревис Александар во септември 2006 година на деловна конвенција во Лас Вегас, Невада. Двајцата веднаш станаа пријатели, а во ноември истата година, Арија беше крстен во мормонската вера, црквата Александар . Неколку месеци подоцна, двајцата беа во врска, но раскинаа во летото 2007 година, а Александар почна да излегува со други жени. Отприлика во исто време, Александар им кажал на пријателите дека верува дека Арија го демне, но тие двајцата продолжиле со фрагментарно пријателство. Кога Аријас се преселил во Калифорнија, тие продолжиле да комуницираат.

Исто така види: Џејмс „Вајти“ Булгер - Информации за криминал

На 4 јуни 2008 година, Тревис Александар бил убиен во неговиот дом во Меса, Аризона. Имал 27 убодни рани, пресече грло и истрел од пиштол во лицето. Александар требало да замине на патување во Канкун, Мексико на 10 јуни. Првично планирал да ја земе својата девојка Џоди Ариас на патувањето, но наводно, во април решил да земе друга жена, Мими Хол.

Откако Александар пропуштил конференциски повик, загрижените пријатели влегле во неговиот дом, каде што откриле локви крв што воделе до неговото тело под туш. Повикот 911 ја вмеша Аријас како поранешна девојка која го следела Александар. Домот на бабата и дедото на Аријас во Калифорнија, каде што таа живееше, беше ограбен во мај 2008 година. Обвинителите шпекулираа дека Аријас самата ја организирала кражбата и го употребила пиштолот што таа го украла за да го убие Александар. Во времетопомеѓу смртта на Александар на 4-ти јуни и откривањето на неговото тело на 9-ти јуни, Аријас постојано оставал пораки на неговата говорна пошта. Таа го направи тоа во обид да се оддалечи од местото на злосторството и да изгледа загрижена за благосостојбата на Александар.

На местото на злосторството, инспекторите ја пронајдоа оштетената дигитална камера на Александар. Тие на крајот можеа да ги вратат сликите, кои ги вклучија Арија и Александар во сексуално сугестивни пози, кои беа печатени околу 13:40 часот на 4 јуни 2008 година. Последната фотографија на Александар жив беше под туш и направена во 17:29 часот. , а веднаш потоа е направена случајна слика на раскрварена личност, најверојатно Александар. Истражителите ги користеле временските печати на сликите за да го утврдат точното време на смртта на Александар. Истражувачите откриле и крвав отпечаток од дланка во ходникот, која била мешавина од ДНК на Александар и Арија.

Во текот на истрагата Аријас инсистираше на тоа дека последен пат го видела Александар бил април 2008 година и покрај фотографските и ДНК доказите што ја сместиле во домот на денот на убиството. Подоцна, таа ја промени приказната и изјави дека била во домот кога двајца натрапници упаднале и ги нападнале двајцата, на крајот убивајќи го Александар.

Аријас беше обвинет за убиство од прв степен на 9 јули , 2008 година, а се изјасни за невин на 11 септември 2008 година. Судењето започна во јануари 2013 година. Обвинителствотобараше смртна казна за Аријас. На 6 февруари, Аријас сведочеше дека го убила Александар во самоодбрана и изјави дека Александар бил навредлив за време на нивната врска. На 8 мај 2013 година, поротата донесе пресуда. Џоди Аријас беше прогласена за виновна за убиство од прв степен. Поротниците не постигнаа консензус дали убиството било со умисла или не.

Бизарното однесување на Аријас во текот на истрагата ги поттикна експертите да ѝ дијагностицираат посттрауматско стресно растројство и гранично растројство на личноста.

На 16 мај започна казнената фаза од судењето, во која поротниците мора да одлучат дали Аријас треба да добие смртна казна или доживотен затвор. На 21 мај, Аријас се изјасни за доживотна затворска казна, и покрај тоа што бараше смртна казна години претходно, покрај тоа што беше ставен на стража за самоубиство кратко време откако беше прогласен за виновен. На 23 мај, жирито објави дека не успеале да донесат едногласна одлука, прогласувајќи обесена порота. Според Хафингтон пост, ќе биде избрано ново жири кое ќе ја одреди судбината на Аријас. Ова е закажано за 18 јули. Во овој момент, таа може да биде осудена на смрт, доживотен затвор или условна слобода за 25 години. Случајот Џоди Ариас доби деноноќно покривање на голем број медиуми и поттикна обновен интерес за правосудниот систем.

Исто така види: Рицоли & засилувач; Острови - Информации за криминал

СТОКИ:

  • Совршена слика: Џоди Ариас Приказна: УбаваФотограф, нејзиниот љубовник мормон и брутално убиство
  • Откриени: Тајниот живот на Џоди Ариас
  • Џоди Аријас: Валкана мала тајна (филм)
  • Девојката убиец: Џоди Приказна за Арија
  • John Williams

    Џон Вилијамс е искусен уметник, писател и уметнички едукатор. Тој ја стекна својата диплома за ликовни уметности на Институтот Прат во Њујорк, а подоцна ја продолжи својата магистерска диплома за ликовни уметности на Универзитетот Јеил. Повеќе од една деценија, тој предава уметност на ученици од сите возрасти во различни образовни услови. Вилијамс ги изложуваше своите уметнички дела во галерии низ Соединетите држави и доби неколку награди и грантови за неговата креативна работа. Покрај неговите уметнички определби, Вилијамс пишува и за теми поврзани со уметноста и предава работилници за историја и теорија на уметноста. Тој е страстен да ги охрабрува другите да се изразат преку уметност и верува дека секој има капацитет за креативност.