Џон Евандер Куи - Информации за криминал

John Williams 24-06-2023
John Williams

Џон Евандер Куи е роден на 19 септември 1958 година во Флорида. Тој бил возач на камион со долг список на претходни апсења за кражба, носење оружје без дозвола и непристојно изложување. Дејствијата на Џон Куи драматично ескалираа на 24 февруари 2005 година кога отиде во домот на Марк и Ангела Лунсфорд и ја киднапираше нивната 9-годишна ќерка Џесика.

Исто така види: Џон Дилинџер - Информации за криминал

Џон Куи ја одведе Џесика во својот дом и почна постојано да ја малтретира. По три дена, Куи реши да се ослободи од Џесика и и ги врза рацете со жица за звучници, ја стави во кеса за отпадоци и ја закопа жива во својот двор во гроб длабок 2 метри.

Џон Куи бил гонет за кривично дело дрога кога бил уапсен три недели по убиството. Тој го признал киднапирањето, а телото на Џесика набрзо било пронајдено од полицијата. За време на судењето беа изнесени многу факти за тоа како Џесика би преживеала 3-5 минути во кесата за отпадоци додека се гушела. По расправата на поротата тој беше прогласен за виновен за убиство од прв степен, сексуален напад на малолетник и киднапирање и беше осуден на смрт.

Пред да биде извршена смртната казна на Џон Куи, тој почина од рак во затвор во август 30, 2009. Бабата на Џесика беше цитирана дека не се чувствува лошо за Куи и дека доколку е физички способна, ќе парадира низ улицата восреќа.

Исто така види: Мајкл М. Баден - Информации за криминал

John Williams

Џон Вилијамс е искусен уметник, писател и уметнички едукатор. Тој ја стекна својата диплома за ликовни уметности на Институтот Прат во Њујорк, а подоцна ја продолжи својата магистерска диплома за ликовни уметности на Универзитетот Јеил. Повеќе од една деценија, тој предава уметност на ученици од сите возрасти во различни образовни услови. Вилијамс ги изложуваше своите уметнички дела во галерии низ Соединетите држави и доби неколку награди и грантови за неговата креативна работа. Покрај неговите уметнички определби, Вилијамс пишува и за теми поврзани со уметноста и предава работилници за историја и теорија на уметноста. Тој е страстен да ги охрабрува другите да се изразат преку уметност и верува дека секој има капацитет за креативност.