Џон Вејн Гејси - Информации за криминал

John Williams 25-08-2023
John Williams

17 март 1942 година – 10 мај 1994 година

За многу луѓе, Џон Вејн Гејси бил пријателски човек кој сакал да ги забавува малите деца. Тој често се облекуваше како неговото алтер его, Пого кловнот, на забавите што ги организираше за целото негово соседство. До 1978 година, јавната перцепција за Гејси ќе се смени засекогаш, и тој ќе го добие злобниот прекар „Кловн убиец“.

Исто така види: Семејство Мекстај - Информации за криминал

Првиот знак за предупредување за Гејси се појави во 1964 година, кога беше прогласен за виновен за содомизирање на двајца млади момчиња. Гејси беше уапсен и помина 18 месеци во затвор. До моментот кога беше ослободен, Гејси беше разведен и одлучи да се пресели во Чикаго за нов почеток.

Во Чикаго, Гејси основаше успешен градежен бизнис, посетуваше црква, повторно се ожени и волонтираше како Демократска област Капетан во неговата област. За тоа време тој организираше сложени блок-забави и изгради солидна репутација во својата заедница. Гејси беше почитувана и восхитувана од пријателите, соседите и полицајците.

Во текот на јули 1975 година, тинејџер кој работел за Гејси исчезнал. Неговиот родител ги замоли полицајците од Чикаго да го истражат Гејси, но тие никогаш не го сторија тоа. Ова нема да биде последен пат загрижените родители да побараат од официјалните лица да го разгледаат Гејси како осомничен, но молбите паднаа на глуви уши. Во 1976 година, Гејси се разведе по втор пат и се чинеше дека тоа му дава чувство на лична слобода. Непознат за никој во тоа време, Гејси почна да силува иубие млади мажи. Во период од само неколку години, тој убил 33 луѓе, од кои 29 биле пронајдени под куќата на Гејси - 26 во просторот за лазење и 3 други тела биле пронајдени во други области под неговиот дом.

Еден млад човек отишол до полицијата во Чикаго за помош во 1977 година, тврдејќи дека бил киднапиран и малтретиран од Џон Вејн Гејси. Направен е извештај, но полицајците не успеале да се надоврзат на тоа. Следната година, Гејси уби 15-годишно момче кое отишло во домот на Гејси да праша за работа во неговата градежна компанија. Овој пат, полицијата на Дес Плејнс се вклучи и го пребара домот на Гејси. Пронајдоа класен прстен, облека за многу помали поединци и други сомнителни предмети. По понатамошна истрага, полицајците откриле дека прстенот му припаѓал на тинејџер кој исчезнал, и пронашле сведок кој тврдел дека Гејси признал дека убил до 30 луѓе.

Исто така види: Црните вдовици од Ливерпул - информации за криминал

Гејси бил уапсен и се изјаснил за лудост со надеж дека ќе биде донесена невиновна пресуда. Измамата не успеа, и тој беше прогласен за виновен. На 10 мај 1994 година, Џон Вејн Гејси беше погубен со смртоносна инјекција.

За повеќе информации, посетете ја:

Биографијата на Џон Вејн Гејси

John Williams

Џон Вилијамс е искусен уметник, писател и уметнички едукатор. Тој ја стекна својата диплома за ликовни уметности на Институтот Прат во Њујорк, а подоцна ја продолжи својата магистерска диплома за ликовни уметности на Универзитетот Јеил. Повеќе од една деценија, тој предава уметност на ученици од сите возрасти во различни образовни услови. Вилијамс ги изложуваше своите уметнички дела во галерии низ Соединетите држави и доби неколку награди и грантови за неговата креативна работа. Покрај неговите уметнички определби, Вилијамс пишува и за теми поврзани со уметноста и предава работилници за историја и теорија на уметноста. Тој е страстен да ги охрабрува другите да се изразат преку уметност и верува дека секој има капацитет за креативност.