Џуди Буеноано - Информации за криминал

John Williams 07-07-2023
John Williams

Џуди Буеноано , родена како Џудиас Велти, ги поминала првите години од својот живот во Тексас, каде што ја одгледале нејзиниот татко и мајка заедно со нејзините двајца постари браќа и сестри и братчето Роберт. Нејзината мајка починала кога таа имала 4 години; Џуди и Роберт биле испратени да живеат кај нивните баба и дедо. Откако нејзиниот татко се преженил, Џуди и Роберт се преселиле во Ново Мексико за да живеат со него и неговата нова сопруга. Тврдела дека татко и и маќеа ја малтретирале и изгладнувале, принудувајќи ја да работи како нивна робинка. На 14-годишна возраст била испратена во затвор на два месеци откако ги нападнала нејзиниот татко, маќеата и двајцата маќеа. По нејзиното ослободување, таа избрала да посетува реформско училиште, а по дипломирањето во 1960 година, станала асистент за медицинска сестра. Една година подоцна, таа го родила својот вонбрачен син Мајкл.

Во 1962 година, таа се омажи за офицерот на воздухопловните сили Џејмс Гудјер. Парот живеел во Орландо каде ги одгледале синот и ќерката и Мајкл, кој Џејмс го посвоил. Во 1971 година, неколку месеци откако Џејмс се вратил дома од должност во Виетнам, тој страдал од мистериозни симптоми и бил примен во болница. Џејмс почина, а Џуди собра пари од неговите полиси за осигурување. Подоцна истата година, куќата на Џуди се запали и таа собра дополнителни пари за осигурување.

Исто така види: Диви Бил Хикок, Џејмс Батлер Хикок - Библиотека за криминал - Информации за криминал

Следната година, таа започна да излегува со Боби Џо Морис и кога тој се пресели во Колорадо во 1977 година; Џуди и нејзините децасе пресели со него. Само неколку месеци подоцна, Боби Џо страдаше од мистериозни симптоми и беше примен во болница. Лекарите го ослободиле; сепак колабирал дома, бил примен во болница, а два дена подоцна починал. Џуди тогаш можела да собере пари од полисите за осигурување што ги подигнала за него.

Неколку години подоцна, синот на Џуди, Мајкл, се приклучил на армијата на САД и требало да биде стациониран во Форт. Бенинг, Џорџија. На пат за Џорџија, тој застанал да ја посети Џуди во нејзиниот дом во Флорида. Набргу по пристигнувањето во Ф. Бенинг, почнал да покажува симптоми на труење и лекарите откриле високо ниво на арсен во неговата крв. Неколку недели подоцна, мускулите на Мајкл во рацете и нозете атрофираа до тој степен што тој не можеше да ги користи рацете и бараше метални протези на нозете за да оди. Тој беше отпуштен од армијата и се врати во домот на неговата мајка во Флорида.

Исто така види: Ален Ајверсон - Информации за криминал

Во мај 1980 година, Џуди ги изнесе своите синови, Мајкл и Џејмс, на кану на реката Ист Ривер на Флорида. Кануто се преврте. Џејмс и Џуди можеа да пливаат до брегот; сепак, Мајкл, кој ги носеше неговите хеви метални протези за нозете, се удави. По несреќата, Џуди собра 20.000 долари од полисата за воено животно осигурување на Мајкл.

По смртта на Мајкл, Џуди отвори свој салон за убавина и почна да излегува со Џон Гентри, бизнисмен од Флорида. Двојката се сврши и во октомври 1982 година Џуди го натерада се договорат за меѓусебно подигање полиси за животно осигурување. Џуди исто така го убедила Џон да зема специјални витамини. Џон не се чувствуваше подобро од витамините; наместо тоа, во декември 1982 година, му се слоши и беше хоспитализиран. Додека бил во болница не земал витамини и се чувствувал подобро; сепак, тој никогаш не се посомневал дека Џуди го труела.

Во 1983 година, Џон бил на пат кон продавница за алкохол кога неговиот автомобил мистериозно експлодирал. За време на неговото закрепнување, полицијата почна да наоѓа неколку несогласувања во позадината на Буеноано; понатамошната истрага откри дека Буеноано давал апчиња Гентри кои содржеле арсен. Ова ги зголеми сомнежите и доведе до ексхумации на нејзиниот син Мајкл, нејзиниот прв сопруг Џејмс Гудјер и нејзиното поранешно момче Боби Џо Морис. Утврдено е дека секој човек бил жртва на труење со арсен. До нападот со автомобил-бомба, Буеноано не беше под истрага или дури и под сомнение за овие смртни случаи.

Во 1984 година, Буеноано беше осуден за убиствата на Мајкл и обидот за убиство на Џентри. Во 1985 година таа беше осудена за убиство на Џејмс Гудјер. Таа доби дванаесет години затвор за случајот Гентри, доживотен затвор за случајот Мајкл Гудјер и смртна казна за случајот Џејмс Гудјер. Таа, исто така, беше осудена за повеќекратни точки од обвинението за голема кражба и повеќе дела на подметнување пожар како средство за стекнување пари за осигурување. Таа беше осомничена за неколкудруги смртни случаи, вклучително и убиство во 1974 година во Алабама и смртта на нејзиното момче Џералд Досет во 1980 година. Нејзината вмешаност во овие смртни случаи никогаш не беше докажана, а до моментот кога беше осомничена, таа веќе беше осудена на смрт на Флорида.

Позната како „Црната вдовица“, се веруваше дека нејзиниот мотив е алчност - таа собра пријавени 240.000 долари во пари за осигурување. Буеноано никогаш не признал ниту едно од убиствата. Во 1998 година, на 54-годишна возраст, таа стана првата жена погубена на Флорида од 1848 година, и трета егзекутирана во САД по враќањето на смртната казна во 1976 година.

John Williams

Џон Вилијамс е искусен уметник, писател и уметнички едукатор. Тој ја стекна својата диплома за ликовни уметности на Институтот Прат во Њујорк, а подоцна ја продолжи својата магистерска диплома за ликовни уметности на Универзитетот Јеил. Повеќе од една деценија, тој предава уметност на ученици од сите возрасти во различни образовни услови. Вилијамс ги изложуваше своите уметнички дела во галерии низ Соединетите држави и доби неколку награди и грантови за неговата креативна работа. Покрај неговите уметнички определби, Вилијамс пишува и за теми поврзани со уметноста и предава работилници за историја и теорија на уметноста. Тој е страстен да ги охрабрува другите да се изразат преку уметност и верува дека секој има капацитет за креативност.