Елиот Нес - Информации за криминал

John Williams 02-10-2023
John Williams

Елиот Нес бил агент на Бирото за забрана на Чикаго , работејќи на запирање на нелегалната продажба на алкохол. Во тоа време, алкохолот беше забранет со Осумнаесеттиот амандман, но продавачите го гледаа ова како можност за нелегална продажба на алкохол за огромен профит. Еден од најозлогласените подигачи на Прохибицијата беше мафијашот Ал Капоне, чие ривалство со Нес сега е легендарно.

Нес ја разбесни способноста на Капоне да ја избегне правдата и разви лична одмазда против него. Нес намерно би го антагонизирал Капоне; еднаш ги одзеде сите скапи автомобили на Капоне и парадирајќи ги по улицата за да ги види цело Чикаго. Ова само го налути Капоне. Се вели дека Капоне неколку пати се обидел да го убие Нес. Иако Капоне на крајот беше уапсен, тоа беше за даночно затајување, а не за подигање. Но, Нес сепак го доби она што го сакаше - обвиненијата за даночно затајување беа доволни за да го задржат Капоне зад решетки до крајот на неговиот живот.

Недопирливите

За време на неговата немилосрдна потера на Ал Капоне, Елиот Нес собра тим од агенти познат во јавноста како Недопирливите. Името дојде од написот на Чикаго Трибјун. Во него се вели дека Капоне се обидел да ги поткупи луѓето на Нес да дозволат неговите злосторства да паднат, но тие одбиле. После тоа, групата се посвети на откривање на операциите на Капоне и саботирање на неговите планови. Тие лоцираа еден од неговитенајважните пиварници и ја затвори, намалувајќи длабоко во неговиот профит. „Недопирливите“ секогаш разговарале со печатот откако постигнале напредок против Ал Капоне, така што наскоро земјата станала заробена од „Недопирливите“ и нивната потрага да го урнат Капоне.

Исто така види: Да се ​​фати предатор - информации за криминал

Со целиот публицитет што го добија „Недопирливите“, не е ни чудо што медиумите се задржаа на нивната приказна. Филмот Недопирливите беше објавен во 1987 година со главно позитивни критики. Актерската екипа на филмот содржеше некои од најпопуларните холивудски актери, вклучувајќи ги Кевин Костнер како Елиот Нес, Роберт де Ниро како Ал Капоне и Шон Конори како партнерот на Нес, Џими Мелоун. Иако филмот можеби е одличен од забавна перспектива, тој содржи бројни историски неточности. Ликот на Шон Конери, Џими Мелоун, всушност не постоел. Судењето на Капоне за затајување данок е исто така многу подраматично во филмот; во реалноста Нес не го бркаше соработникот на Ал Капоне, Френк Нити на покривот на судот, а потоа го оттурна. И покрај овие отстапувања од историјата, филмот беше многу популарен и успеа да го врати Елиот Нес во фокусот на американската јавност децении по неговата смрт.

Исто така види: Роберт Гринлис Џуниор - Информации за криминал

John Williams

Џон Вилијамс е искусен уметник, писател и уметнички едукатор. Тој ја стекна својата диплома за ликовни уметности на Институтот Прат во Њујорк, а подоцна ја продолжи својата магистерска диплома за ликовни уметности на Универзитетот Јеил. Повеќе од една деценија, тој предава уметност на ученици од сите возрасти во различни образовни услови. Вилијамс ги изложуваше своите уметнички дела во галерии низ Соединетите држави и доби неколку награди и грантови за неговата креативна работа. Покрај неговите уметнички определби, Вилијамс пишува и за теми поврзани со уметноста и предава работилници за историја и теорија на уметноста. Тој е страстен да ги охрабрува другите да се изразат преку уметност и верува дека секој има капацитет за креативност.