Ерик и Лајл Менендез - Информации за криминал

John Williams 02-10-2023
John Williams

Ерик и Лајл Менендез , двајца браќа кои пораснале во Беверли Хилс, Калифорнија, беа осудени за убиство на нивните родители Хозе и Луиз „Кити“ Менендез ноќта на 20 август , 1989 година.

Таткото на момчињата, Хозе Менендез емигрирал од Куба кога имал 16 години и се усовршувал во корпоративна Америка за да стане исклучително богат деловен човек, а на крајот и извршен директор на LIVE Entertainment.

На возраст од 21 и 18 години, Лајл и Ерик развија план да ги убијат нивниот татко и мајка со пушки што ќе ги купат неколку дена пред убиството. Обвинителството тврдеше дека привилегираните браќа ги убиле своите родители од алчност, со надеж дека предвреме ќе го заработат семејното богатство.

Ноќта на 20 август 1989 година, Ерик и Лајл Менендез отворија оган врз Хозе и Кити во нивната палата во Беверли Хилс. Лајл го застрела својот татко неколку пати во рацете и еднаш во главата со пушка Мосберг со калибар 12. Кити била застрелана во торзото и лицето, оставајќи ја непрепознатлива. Тие ги застрелаа и Кити и Хозе во пределот на колената за инцидентот да изгледа како хит на толпата.

Исто така види: Bling Ring - Информации за криминал

Лајл и Ерик ги собраа сите чаури, го возат Малхоланд Драјв и ги фрлија своите пушки во кањонот. Тие се вратиле во куќата и повикале полиција. Кога пристигнала полицијата, Ерик и Лајл истрчале надвор на театарски приказ, врескајќи додека го правеле тоа.

Les Zoeller беше доделен наслучај и по преглед на местото на кривичното дело утврдил дека нема насилно влегување и дека не се работи за разбојништво. Золер, сепак, не ги сметаше браќата за осомничени и не спроведе тестови за остатоци од истрели. За време на испрашувањето, Ерик бил многу емотивно нестабилен, додека Лајл бил мирен и прибран. На прашањето дали некој би сакал да ги убие неговите родители, Лајл одговорил: „можеби толпата “. Судскиот лекар утврдил дека истрелот во нејзиното лево колено бил од поинаков агол од другите истрели, така што убијците можеби го организирале убиството за да изгледа како мафијашка работа.

Исто така види: Линколн заговорници - информации за криминал

Ерик, помлад и поизнемоштен, бил многу повеќе психолошки оштетен од Лајл. Тој ги признал убиствата на својот психијатар, Др. Џером Озиел и веднаш го пријавил своето признание на Лајл. Лајл се соочи со Озиел, заканувајќи му се на неговиот живот. Наместо да повика полиција, Озиел неколкупати ги натерал браќата да се вратат и да ги снимаат седниците на снимка, но продолжил да ги чува признанијата во тајност.

Во меѓувреме, браќата раскошно трошеа по смртта на нивните родители. Детективите почнаа да бараат физички докази, кои ги поврзуваат двајцата браќа со убиството. Детективот Золер ја следеше продажбата на две пушки Мосберг на 18 август 1990 година, два дена пред да се случат убиствата. Човекот наведен како клиент докажал дека бил на работа во Њујорк во времето на убиствата иистакна дека потписот не е ни блиску до неговиот. Золер виде можност и побара Ерик и Лајл да направат тест за ракопис, но Ерик одби.

Во март 1990 година, љубовницата на д-р Озиел, бесна со која штотуку раскинала, отишла во полиција и им кажала дека браќата Менендез се гледале со Озиел на психијатрија и признале дека ги убиле нивните родители. На 8 март 1990 година, Лајл Менендез беше уапсен на пат на ручек со пријателите. Ерик Менендез, кој отпатувал во Израел, дознал за неговото апсење и се предал набргу потоа.

Покрена контроверзност околу тоа дали законите за доверливост на пациент-терапевт се применуваат на снимките што Озиел ги направил од признанијата на браќата. На крајот беше пресудено дека доверливоста на пациентот и лекарот била нарушена кога Ерик му се заканувал на Озиел по животот, а некои од снимките ќе се сметаат за прифатлив доказ.

За време на првото судење, адвокатите на Менендез започнаа во своја одбрана дека Ерик и Лајл биле жртви на злоупотреба на деца од страна на нивниот татко од многу рана возраст. Во текот на судењето, одбраната жестоко го нападна ликот и на Хозе и на Кити, во обид да покаже дека браќата чувствуваат дека се во „непосредна опасност“. Ниту еден од браќата никогаш не изјавил такво нешто на психијатрите, пријателите или членовите на семејството, што го олеснува отфрлањето на тврдењата на обвинителството. И дветепоротите објавија дека се во ќорсокак и не можат да донесат одлука, а двата случаи беа прогласени за неправилни.

Вториот судски процес беше намерно помалку објавен и затворен за јавноста, бидејќи судијата сметаше дека поротата во првиот судењето беа под влијание на медиумското покривање на случајот. На 17 април 1996 година, поротата одлучи дека доживотниот затвор без можност за условно ослободување е најдобрата казна за браќата. Тие беа осудени на различни установи и не се виделе оттогаш, но комуницираат преку пишување.

Ерик Менендез моментално е во поправниот дом Ричард Џ. Донован, а Лајл Менендез е во државниот затвор Мал Крик. И двајцата се во брак и немаат деца, отслужуваат доживотни затворски казни без можност за условно ослободување.

John Williams

Џон Вилијамс е искусен уметник, писател и уметнички едукатор. Тој ја стекна својата диплома за ликовни уметности на Институтот Прат во Њујорк, а подоцна ја продолжи својата магистерска диплома за ликовни уметности на Универзитетот Јеил. Повеќе од една деценија, тој предава уметност на ученици од сите возрасти во различни образовни услови. Вилијамс ги изложуваше своите уметнички дела во галерии низ Соединетите држави и доби неколку награди и грантови за неговата креативна работа. Покрај неговите уметнички определби, Вилијамс пишува и за теми поврзани со уметноста и предава работилници за историја и теорија на уметноста. Тој е страстен да ги охрабрува другите да се изразат преку уметност и верува дека секој има капацитет за креативност.