Фолксваген во сопственост на Тед Банди - Информации за криминал

John Williams 02-10-2023
John Williams

На 15 август 1975 година, Тед Банди побегнал од патролно возило кое се обидувало да го повлече. Кога полицијата го фатила и го пребарала неговиот тен Фолксваген Буба од 1968 година, ги пронашла следните сомнителни предмети: ламба зад возачкото седиште, кутија со големи зелени пластични кеси за ѓубре, чепкалка за мраз, фенерче, пар ракавици, искинати ленти со чаршафи, плетена маска за скијање, пар лисици и чудна маска направена од црево за гаќички. Забележале и дека совозачкото седиште е отстрането и ставено на задното седиште. Полицијата го уапсила Банди затоа што избегнал полицаец, но без да најде конкретни докази што го поврзуваат со друго кривично дело, подоцна го ослободила. Не знаеја дека штотуку го ослободија еден од најлошите сериски убијци во американската историја.

Исто така види: Џони Торио - Информации за криминал

Документираните убиства на Банди започнаа во јануари 1974 година со насилниот напад и силувањето на Џони Ленц, 18-годишна бруцошка која присуствуваше на Алма Матер на Банди, Универзитетот во Вашингтон. Тој продолжи да киднапира, напаѓа и убива млади жени низ Вашингтон, Јута и Колорадо повеќе од една година без да биде фатен, сè додека не предизвика сомневање бегајќи од патролното возило што ќе доведе до неговото прво апсење.

Полицијата повторно го уапси Банди на 21 август 1975 година, за поседување алат за кражба врз основа на предметите пронајдени во неговиот автомобил. Понатамошна полициска потрага пронајде документи кои го поврзуваат Банди солокации на неколку исчезнати жени во Колорадо и Јута, но повторно ништо доволно суштинско за да го задржи. Сега на радарот на властите, Банди темелно го исчистил својот Фолксваген и го продаде на тинејџер во Сенди, Јута следниот месец.

На 2 октомври, тројца сведоци во Јута го избраа Банди од полициска постава. Тој беше обвинет за обид за убиство и киднапирање со кауција одредена од 100.000 долари. Властите на Јута го запленија Volkswagen од 1968 година и го испитуваа инч по инч, наоѓајќи влакна кои одговараат на три потенцијални жртви. На 1 март 1976 година, властите во Јута го прогласија за виновен за тешко киднапирање и го осудија на затвор од една до петнаесет години. Подоцна, Бирото за истрага во Колорадо најде нови влакна зад пределот на задното седиште, како и крв под панелот на вратата, што доведе до дополнителни обвиненија поднесени против него во таа држава во октомври.

По првичното бегство од затвор во 1976 г. , Банди успешно побегна по втор пат на 30 декември 1977 година и побегна во Флорида. Таму тој продолжил да убива уште шест недели, крадејќи пари, кредитни картички и автомобили за да помине. На 15-ти февруари 1978 година, додека случајно возел украдена буба Фолксваген, Банди бил влечен од полицаецот Дејвид Ли во Западна Пенсакола поради сообраќајни прекршоци. Властите го осудија Банди за убиство во 1979 година и го осудија на смрт. Тој беше погубен на 24 јануари 1989 година во електричен погон на Флоридастол.

Исто така види: Берни Медоф - Информации за криминал

Тед Банди Фолксваген во моментов е изложен во Источниот музеј за криминал во Алкатраз.

<

John Williams

Џон Вилијамс е искусен уметник, писател и уметнички едукатор. Тој ја стекна својата диплома за ликовни уметности на Институтот Прат во Њујорк, а подоцна ја продолжи својата магистерска диплома за ликовни уметности на Универзитетот Јеил. Повеќе од една деценија, тој предава уметност на ученици од сите возрасти во различни образовни услови. Вилијамс ги изложуваше своите уметнички дела во галерии низ Соединетите држави и доби неколку награди и грантови за неговата креативна работа. Покрај неговите уметнички определби, Вилијамс пишува и за теми поврзани со уметноста и предава работилници за историја и теорија на уметноста. Тој е страстен да ги охрабрува другите да се изразат преку уметност и верува дека секој има капацитет за креативност.