Френк Костело - Информации за криминал

John Williams 13-07-2023
John Williams

Франческо Кастиља е роден на 26 јануари 1891 година во Консенца, Италија. Неговото семејство се преселило во Источен Харлем, Њујорк кога тој имал 4 години. Франческо на крајот стана водач на бандата 104-та улица , која беше италијанска банда со седиште во Харлем. Тој започна да води мали операции како што се провални кражби, напади и грабежи и набрзо почна да се прославува како криминалец.

Во 1916 година тој законски го промени своето име во Френк Костело . Костело бил апсен повеќе пати од 1908 до 1917 година. По неговото ослободување во 1917 година, тој се заљубил во својата пријателка од детството Лаурета Гигерман и се оженил во 1918 година. многу моќен капо од Источен Харлем за криминалното семејство Морело .

Додека работел за бандата Морело, Костело го запознал Лаки Лучијано и веднаш станал добар пријател со него. Тие станаа партнери заедно со Мејер Лански, Багзи Сигел, Вито Џеновезе и Гаетано Лучесе . Овој сојуз ќе стане почетна точка за националниот криминален синдикат што започна во Њујорк. Групата почнала да се меша со грабеж, изнуда, кражба, коцкање и наркотици, но подоцна, за време на ерата на прохибицијата, го насочиле својот фокус кон грабеж. Нивното дружење во 1920-тите беше финансирано од Арнолд Ротштајн .

Френк Костело набрзо му помогна на криминалниот синдикат со тоа што се спријатели со многуполитичари во Тамани Хол. Овие односи му помогнаа на синдикатот да купи услуги од судии, полицајци, политичари, окружни обвинители и градски службеници. Оваа контрола над локалната власт набрзо започна борба за моќ меѓу двајца членови на синдикатот. Семејството Масерија и Семејството Маранзано набрзо влегоа во војна и синдикатот беше поделен. Со цел да ја завршат војната и да продолжат со својот бизнис, Костело, Лански, Лусијано и Сигел решија да ги убијат главите на двете семејства.

Исто така види: Инспектор Морс - Информации за криминал

Лаки Лучијано беше осуден за водење синџир за проституција и беше осуден на најмалку 30 години затвор, па ја предаде својата власт на Вито Џеновезе во 1936 година. Во 1937 година Вито Џеновезе беше обвинет за убиство и мораше да побегне во Неапол, Италија, па Лучијано го назначи Костело како вршител на должноста шеф на семејството Лучијано .

Исто така види: Семејство Мекстај - Информации за криминал

Откако Џеновезе се врати во САД и беше ослободен од сите обвиненија, тој претпоставуваше дека ќе ја преземе својата претходна улога како водач на семејството Лучијано. Кога Костело одби да отстапи, двајцата започнаа долг процес на насилство и омраза.

Кога сите мафиози беа повикани да се појават пред големата порота за време на сослушувањата на Кефаувер, повеќето се изјаснија за 5-тиот амандман, но Костело не . Костело тврдеше дека си ги платил даноците и дека водел легална операција. Тој ги напушти рочиштата, но беше уапсен и обвинет за непочитување на обвиненијата на Сенатот во 1952 година.одлежа 18 месеци, а потоа беше прогласен за виновен за затајување данок во 1954 година и беше осуден на пет години затвор.

По одлежувањето на три години, Костело беше ослободен од затвор по жалба. Брзо, Вито Џеновезе го направи својот потег против Костело. Џеновез го ангажирал напаѓачот Винсент Гиганте да го застрела Костело во глава. За чудо Костело живеел и на крајот склучил мир со Џеновезе. Џеновезе му дозволи на Костело да продолжи да ги води своите нелегални коцкарски операции во Луизијана и Флорида како мировен договор меѓу двајцата. Костело набрзо се пензионирал, но останал вклучен во њујоршката мафија. Тој брзо го доби името „Премиер на подземјето“. Во 1973 година, на 82-годишна возраст, Френк Костело почина од срцев удар во болница во Менхетен>

John Williams

Џон Вилијамс е искусен уметник, писател и уметнички едукатор. Тој ја стекна својата диплома за ликовни уметности на Институтот Прат во Њујорк, а подоцна ја продолжи својата магистерска диплома за ликовни уметности на Универзитетот Јеил. Повеќе од една деценија, тој предава уметност на ученици од сите возрасти во различни образовни услови. Вилијамс ги изложуваше своите уметнички дела во галерии низ Соединетите држави и доби неколку награди и грантови за неговата креативна работа. Покрај неговите уметнички определби, Вилијамс пишува и за теми поврзани со уметноста и предава работилници за историја и теорија на уметноста. Тој е страстен да ги охрабрува другите да се изразат преку уметност и верува дека секој има капацитет за креативност.