Итан Патц - Информации за криминал

John Williams 26-08-2023
John Williams

Итан Патц, 6-годишно момче од Менхетен, Њујорк, исчезна откако сам ги одеше двата блока до неговата автобуска станица за прв пат на 25 мај 1979 година. Кога не се врати дома од во училиште тоа попладне, неговите родители Џули и Стенли го пријавиле како исчезнат. И покрај огромните напори за пребарување низ целата земја, Итан не можеше да се најде и полицијата не можеше да најде одговор за тоа кој е одговорен.

Примарниот осомничен за поголемиот дел од истрагата беше Хозе Рамос, пријател на поранешната бебиситерка на Итан, кој беше уапсен во 1980-тите под други обвиненија за малтретирање деца во Пенсилванија. Тој бил испрашуван додека бил во притвор и признал дека киднапирал и силувал младо момче истиот ден кога исчезнувал Итан, што одговарало на неговиот опис. Сепак, тој не го идентификуваше конкретно Итан, туку само тврдеше дека е „90% сигурен“ дека е тој. Тој исто така изјавил дека го оставил ова момче живо потоа, што значи дека момчето веројатно би можело да се врати дома за разлика од Итан. Ова „90%“ признание се покажа проблематично, бидејќи немаше ништо дефинитивно што би го поврзало Рамос со злосторството. Кога Рамос му се пофалил на друг затвореник во 1991 година дека знае интимни детали за исчезнувањето на Итан, тоа дополнително укажало дека тој можеби е вмешан, но полицијата не можела да покрене случај против него и тој никогаш не бил обвинет. И покрај тоа, родителите на Итан поднесоа граѓанска тужба против Рамос во 2004 година и добија отштета од 2 милиони долари.Кривичниот случај остана технички нерешен.

Истрагата беше повторно отворена во 2010 година, а две години подоцна полицијата ги ископа темелите на домот во сопственост на еден од соседите на Пац. Иако потрагата не даде ништо, таа доби многу медиумско покривање и предизвика прилив на нови повици и совети за случајот. За среќа, еден конечно им укажа на властите во насока на Педро Хернандез, кој беше 18-годишен сточар во бодегата покрај автобуската постојка на Итан во моментот на киднапирањето. Советот откри дека Ернандез претходно признал дека убил младо момче додека присуствувал на отворена исповед во неговата црква во 1982 година. Кога полицијата го испрашала семејството на Хернандез за инцидентот, неговиот зет и сопругата ја потврдиле приказната и дека црквата Исповедта беше долгогодишна „отворена семејна тајна“ за која повторно нервозно се дискутираше со веста за ископувањето на подрумот.

Исто така види: Потекло на терминот тероризам - информации за криминал

Ернандез беше испрашуван во 2015 година и на крајот призна дека го намамил Итан во бодегата, го задавил и го фрлил неговото тело во ѓубрето во близина. Првото судење беше прогласено за недозволено судење откако поротата беше заглавена со пресудата 11-1, поради недостаток на тело, а одбраната цитираше психолошки проценки кои сугерираа дека Ернандез можеби имал повеќе ментални болести кои би го извалкале неговото признание. Но, кога Ернандез беше повторно суден, новата порота го прогласи за виновенкиднапирање и убиство. По неуспешниот обид за жалба, Хернандез на 18 април 2017 година беше осуден на 25 години до доживотен федерален затвор.

Исчезнувањето на Етан Патц стана значаен момент во истрагите за киднапирање деца. Благодарение на немилосрдните напори за пребарување на Џули и Стенли Патц, тоа беше еден од првите случаи на исчезнати деца што координираше кампања за публицитет на национално ниво. Фотографии и информации за контакт беа дистрибуирани на плакати, весници и телевизиски преноси, а Етан беше првото исчезнато дете на кое неговата слика беше прикажана на кутии со млеко. Во 1983 година, на четвртата годишнина од киднапирањето на Итан, претседателот Роналд Реган го прогласи 25 мај за Национален ден на исчезнатите деца. Случајот на Итан, заедно со оној на Адам Волш и неколку други деца киднапирани низ Соединетите Држави, исто така доведе до формирање на Националниот центар за исчезнати и експлоатирани деца во обид да се подигне свеста за децата предатори и да се спречат такви трагедии.

Исто така види: Убиството на Црна Далија - Информации за криминал

John Williams

Џон Вилијамс е искусен уметник, писател и уметнички едукатор. Тој ја стекна својата диплома за ликовни уметности на Институтот Прат во Њујорк, а подоцна ја продолжи својата магистерска диплома за ликовни уметности на Универзитетот Јеил. Повеќе од една деценија, тој предава уметност на ученици од сите возрасти во различни образовни услови. Вилијамс ги изложуваше своите уметнички дела во галерии низ Соединетите држави и доби неколку награди и грантови за неговата креативна работа. Покрај неговите уметнички определби, Вилијамс пишува и за теми поврзани со уметноста и предава работилници за историја и теорија на уметноста. Тој е страстен да ги охрабрува другите да се изразат преку уметност и верува дека секој има капацитет за креативност.