Јавни непријатели - Информации за криминал

John Williams 06-08-2023
John Williams

Заснован на книгата на Брајан Бароу Јавни непријатели: Најголемиот бран на криминал на Америка и раѓањето на ФБИ 1933-1934 , филмот Јавни непријатели (2009), во режија на Мајкл Ман, ја прикажува легендата на гангстерот Џон Дилинџер и обидите на ФБИ да го собори. Во филмската адаптација играат Џони Деп како Дилинџер и Кристијан Бејл како агентот Мелвин Первис, човекот назначен од Џеј Едгар Хувер да се соочи со Дилинџер и неговата банда. Врз основа на вистинска приказна, Public Enemies го следи животот на Џон Дилингер, кој стана митолошки со текот на годините. Од скршено детство и грабежи на банки до убиства и бегства од затвор, чистата дрскост на Дилингер продолжува да ги интригира медиумите и јавноста денес. Можеби оваа интрига лежи во непознатото. И покрај бројните извештаи и историските истражувања, многу останува неизвесно: како тој сè извлекол? Како двапати избега од затвор? Како толку долго го избегнуваше ФБИ? И зошто го направи сето тоа? Теории на заговор има многу. Некои љубители на криминалот тврдат дека Хувер и неговиот нов ФБИ никогаш не го застрелале Дилинџер и, всушност, ја исценирале неговата смрт. „Вашингтон пост“ ја опишува книгата на Бароу како „дива и неверојатна приказна...“, но Бароу не е првиот автор кој бил воодушевен од уникатната приказна на Дилингер. Неколку книги и филмови за животот на Дилинџер беа објавени пред Public Enemies , што сигурно нема да биденосење.

И потоа следеа наодите од обдукцијата, кои беа двосмислени. Форензичката анализа на жртвата покажала дека тој имал шаблони на вратот, што се должи на оган од близина, а кога писателот Џеј Роберт Неш ја извршил својата реконструкција на местото на злосторството во 1970 година, се покажало дека Дилинџер морал да бил во склона положба. кога бил застрелан. Ова би сугерирало дека Дилинџер бил некако соборен на земја и бил беспомошен. (Забелешка: Неш не е обучен или лиценциран истражувач на местото на злосторството или форензичар, а основите на неговите наоди не се научно референцирани ниту потврдени). Постоеле и неколку физички несовпаѓања. Лузната на лицето на Дилингер ја немаше на обдукцијата, што можеше да биде резултат на успешна пластична операција, но откако ја виде жртвата, таткото на Дилингер извика дека тоа не е неговиот син. Одблиску на лицето на трупот покажа целосен сет на предни заби, меѓутоа, преку разни документирани фотографии и стоматолошки записи беше познато дека на Дилинџер му недостасува предниот десен секач. Кафените очи на трупот исто така не се совпаѓаат со оние на Дилинџер, кој наводно имал сиви очи. Конечно, телото покажа знаци на одредени болести и срцеви состојби кои не беа во согласност со претходните медицински досиеја и нивото на активност на Дилингер.

Исто така види: Lydia Trueblood - Информации за криминал

Телото беше, сепак, позитивно идентификувано од страна на Џон Дилингерсестра при гледање на карактеристична лузна на ногата. Понатаму, отпечатоците добиени од жртвата исто така биле со слаб квалитет, поради фактот што Дилинџер се обидел да ги отстрани неговите отпечатоци од прсти согорувајќи ги со киселина, но покажал конзистентни карактеристики со познатите отпечатоци на Дилингер. Промената на бојата на очите може да се објасни и преку постморталните промени на пигментот во окото.

Ако Дилинџер успееше да ја искористи ранливоста на ФБИ и да ја избегне смртта уште еден пат, ова сигурно ќе беше неговото најголемо бегство досега . Но, овие теории на заговор не се широко прифатени и постојат меѓу мала група поединци, не вклучувајќи ги органите на редот и научните заедници.

Исто така види: Убиството на Црна Далија - Информации за криминал

последно.

Ран живот и семејство

Роден во семејство од средна класа на 22 јуни 1903 година, во Индијанаполис, Индијана, Дилинџер доживеа трагедија на четиригодишна возраст кога мајка му починала. Набргу потоа, неговиот татко го преселил семејството на мала фарма во Мурсвил, Индијана; тој набрзо повторно се оженил. Таткото на Дилинџер имал неколку деца со својата нова сопруга, а воспитувањето на Дилингер главно паднало на неговата постара сестра. Наводно, Дилинџер не ја сакал својата маќеа и трпел физичка казна од неговиот суров татко. Во 1923 година, Дилинџер ѝ се придружил на морнарицата, но брзо се изморил од неа, на крајот дезертирајќи. Се вратил во Индијана и им кажал на пријателите и семејството дека е отпуштен. Набргу по враќањето се оженил со 17-годишната Берил Ховиус. Тој тогаш имаше 21 година. Бракот траеше само две години.

Вовед во криминалот

По завршувањето на неговиот брак, Дилингер се преселил во Индијанаполис и го запознал Ед Синглтон, поранешен осуденик, додека работел во самопослуга. Млад и впечатлив, Дилинџер беше фатен под закрилата на Синглтон и го придружуваше додека го изврши својот прв грабеж: неисправна продавница за храна. Откако се степал со сопственикот за време на грабежот и го онесвестил, Дилинџер побегнал од местото мислејќи дека сопственикот е мртов. Откако слушнал како пукнал пиштолот на Дилинџер за време на тепачката, Синглтон испаничил и се оддалечил со автомобилот за бегство.заглавување Дилинџер. Без правни насоки, Дилинџер се изјасни за виновен и доби 10-годишна затворска казна. Синглтон, исто така уапсен, доби само 5 години. Дилинџер го искористи своето време во затвор за да подготви стратегии и да ја планира својата одмазда против правосудниот систем. Со една година симната од казната поради добро однесување, тој беше пуштен на условна слобода во 1933 година, четири години по почетокот на Големата депресија. Додека бил во затвор, Дилинџер учел од искусни ограбувачи на банки, подготвувајќи се за иднината во криминал. За една недела по напуштањето на затворот, тој собра банда и почна да ги извршува плановите да им испрати оружје на своите пријатели во државниот затвор во Индијана за бегство. Меѓутоа, на денот на планираната затворска пауза, 22 септември 1933 година, полицијата, по најава, упаднала во старата куќа во која Дилинџер и неговата новокореографирана банда биле сместени. Дилинџер повторно беше уапсен. Веднаш бил префрлен во затворот во округот Ален во Лима, Охајо. Апсењето само ја докажа лојалноста на Дилинџер кон неговите пријатели и тие брзо ја возвратија услугата. Облечени како полицајци, пријателите на Дилинџер се прикрале во затворот и го избркале.

Раграби на банка

Сè што е кажано, Дилинџер собрал повеќе од 300.000 долари за време на неговото ограбување банка кариера. Меѓу банките што ги ограбил биле:

 • 17 јули 1933 година – Комерцијална банка во Дејвил, Индијана – 3.500 долари
 • 4 август 1933 година – Националната банка Монпеје во Монпелие, Индијана –6.700 долари
 • 14 август 1933 година – Банката Блафтон во Блафтон, Охајо – 6.000 долари
 • 6 септември 1933 година – Државната банка на авенијата Масачусетс во Индијанаполис, Индијана – 21.000 долари
 • 3 октомври, , 1933 – Central Nation Bank and Trust Co. во Гринкасл, Индијана – 76.000 долари
 • 20 ноември 1933 – American Bank and Trust Co. во Рацин, Висконсин – 28.000 долари
 • 13 декември 1933 година – Unity Trust and Savings Bank во Чикаго, Илиноис – 8.700 долари
 • 15 јануари 1934 година – Прва национална банка во Источен Чикаго, Индијана – 20.000 долари
 • 6 март 1934 година – Националната банка за хартии од вредност и Труст Ко во Сиукс Фолс, Јужна Дакота – 49.500 долари
 • 13 март 1934 година – Првата национална банка во Мејсон Сити, Ајова – 52.000 долари
 • 30 јуни 1934 година – Националната банка на трговците во Саут Бенд, Индијана – 29.890 долари

Посебно вреди да се забележи грабежот во Источен Чикаго на 15 јануари 1934 година. Токму на тој грабеж Дилинџер застрела полицаец, со што го додаде убиството на неговата сè поголема листа на обвиненија. грабеж, избувнал пожар во хотелот во кој биле сместени Дилинџер и неговите пријатели во Тусон, Аризона. Повторно известување, полицијата го пронајде и уапси Дилинџер. Не дозволувајќи простор за грешка во оваа рунда, полицијата внимателно го обезбеди и го испрати во Индијана со авион, каде што можеше да му се суди за убиство (тој беше виновен само за кражба во Аризона). Тој пристигна во општина Чикагоаеродромот на 23 јануари 1934 година, каде што беше пречекан од толпи новинари кои сакаа да ја рашират веста за фаќањето на злогласниот криминалец. Во овој момент, Дилинџер веќе беше јавна сензација, поради медиумското лудило околу него. Властите го ставија Дилингер под високо обезбедување во затворот во Краун Поинт, Индијана, и го третираа како да има целосна намера да се обиде уште едно бегство. Меѓутоа, како што работите се смируваа, вооружените патролни чувари на улиците околу затворот беа отпуштени, а затворените чувари станаа полабави. И покрај тоа што имаше шест вооружени чувари помеѓу неговата ќелија и надворешниот свет, попустливоста на затворските регулативи му дозволија на Дилинџер да поминува часови во својата ќелија издлабувајќи лажен пиштол од стара табла со помош на само неколку сечила за бричење. Во музејот е изложена реплика на неговото создавање. Дилинџер го искористил овој пиштол за да избега, земајќи еден заложник и принудувајќи го „под пиштол“ да го изведе надвор од затворот. Дилинџер потоа успеал да киднапира автомобил од блиската уличка, а пред затворот да дознае што се случило, Дилинџер повторно бил на пат со двајца заложници. Тогаш Дилинџер ја направи фаталната грешка што ги премина државните граници во украден автомобил, ставајќи ги неговите злосторства под јурисдикција на ФБИ>Во времето на бегството на Дилинџер, Џ. Едгар Хувер работеше на спроведување на поверодостојни,го реформира ФБИ и разви нова стратегија за доделување „специјални агенти“ за случаите. Хувер назначи специјален тим, предводен од агентот Мелвин Первис, специјално за да го пронајде Џон Дилинџер. Постојано во движење по неговото бегство, Дилинџер возел низ Средниот Запад обидувајќи се да го избегне ФБИ. Попатно, Дилинџер се здружи со својата стара девојка Били Фрешет. По неколку блиски разговори со полицајците и губењето на Фрешет, Дилинџер постави камп во Ложата Мала Бохемија, веднаш надвор од оддалечениот град Мерсер, Висконсин, криејќи се со кадар криминалци, вклучувајќи ги „Бејбифејс“ Нелсон, Хомер Ван Метер и Томи. Керол. Предупредени од загрижените жители и сопствениците на гостилницата, ФБИ ја преполни куќата, но повторно Дилинџер успеа да се лизне. Во овој момент, Дилинџер заклучил дека едноставно станал премногу препознатлив. Барајќи подобро маскирање, тој решил да направи голема пластична операција. Во тоа време тој беше крстен со прекарот „Змиски очи“. Операцијата можеше да промени сè освен неговите лукави очи.

Смрт

По последниот изведен грабеж на банка на Дилингер во Саут Бенд, Индијана, каде што уби друг полицаецот, Хувер го направил чекорот без преседан и ставил награда од 10.000 долари на главата на Дилинџер. Околу еден месец по објавувањето, пријател на Дилинџер, илегален имигрант кој работи во бордел под уметничкото име Ана Сејџ,ја извести полицијата. Имаше впечаток дека ФБИ ќе ја спречи да биде депортирана доколку им помогне. Сејџ им кажа на официјалните лица дека Дилинџер планира да присуствува на филм во театарот Биограф во Чикаго. Вооружени агенти чекаа надвор од театарот чекајќи го сигналот на Ана (црвен фустан). По излегувањето од театарот, Дилинџер ја почувствувал поставеноста и спринтал во уличка каде што бил смртно застрелан.

Легенди

Неколку недоследности кои биле откриени по смртта на Дилингер имаат придонел за неговиот легендарен статус:

 • Неколку сведоци тврдат дека човекот кој бил застрелан имал кафени очи, како и извештајот на судскиот вештак. Но, очите на Дилинџер беа изразито сиви.
 • Телото имаше знаци на ревматска срцева болест за која Дилинџер никогаш не се знаеше дека ги има. Телото, исто така, покажало знаци на детска болест која не била запишана во раните медицински досиеја на Дилинџер.
 • Во 1963 година, Индијанаполис Ѕвезда доби писмо од испраќач за кој се тврди дека е Џон Дилинџер. Слично писмо беше испратено и до ложата Мала Бохемија.
 • Пиштолот изложен со години во седиштето на ФБИ, кој наводно бил користен од Дилингер против агентите на ФБИ надвор од театарот Биограф на денот на неговата смрт не бил неговата и неодамна беше докажано дека е произведена неколку години по неговата смрт. Оригиналниот пиштол го немаше неколку години, но неодамна се најде во ФБИзбирка.

Дали Џон Дилинџер е мртов или жив?

Голем дел од контроверзите околу смртта на Дилинџер се поврзани со посмртната идентификација на неговото тело. Има некои кои веруваат дека поединецот кој беше застрелан и убиен од агенти на ФБИ во ноќта на 22 јули 1934 година пред театарот Биограф во Чикаго, И.Л. Дилинџер всушност го користел псевдонимот Џими Лоренс во Чикаго подолго време.

Можеби имало добра причина и ФБИ да прикрие грешка од нивна страна, ако всушност тоа не бил Џон Дилинџер кој го убија. Само неколку месеци пред неговата смрт, Дилинџер и неговата банда се населиле во Ложата „Мала Бохемија“ во Висконсин, каде што се сокриле подалеку од очите на властите. Гостилничарите дознале кого засолниле, но им било ветено дека нема да ги снајде никаква штета. Во меѓувреме, Дилинџер не им веруваше и се погрижи член на неговата банда да ги следи во градот, да го набљудува секое нивно движење и да ги слуша сите нивни телефонски повици и разговори. Меѓутоа, во една прилика, до ФБИ беше пренесена веста дека Дилинџер се крие во Ложата Мала Бохемија, а агентот на ФБИ Мелвин Первис го собра својот тим за да упадне во ложата и да го фати Дилинџер. Извршувањето не функционираше како што беше планирано, а згора на сеДилинџер Ганг бегајќи од Ложата неповреден, Первис и неговите агенти успеаја да убијат неколку невини случајни минувачи и изгубија член од нивниот тим во престрелка. Инцидентот за малку ќе ја загуби титулата директор на ФБИ на Хувер и инцидентот го засрами целото Биро и фрли сомнеж во нивната способност да одржуваат ред. Вториот срам од таа природа за време на уште едно апсење на Дилингер може да биде причина за отпуштање на многу од највисоките функционери на ФБИ, а можеби дури и потешки последици за Бирото.

Имаше и други сомнителни околности околу настаните што следеа Смртта на Дилинџер. Информаторот кој го известил Пурвис каде ќе биде Дилинџер таа вечер, Ана Сејџ, добила ветено американско државјанство во замена за нејзината информација; сепак, кога конечно се спушти прашината, таа на крајот на краиштата беше депортирана. Друга спорна точка беше тоа што лицето кое беше убиено таа ноќ носеше дури и оружје. Агентите на ФБИ тврдеа дека го виделе Дилинџер како посегнува по оружје пред да тргне да трча во страничната уличка. ФБИ дури во нивното седиште го покажа пиштолот што наводно бил на телото на Дилинџер ноќта кога бил убиен. Сепак, излегува дека малиот полуавтоматски пиштол Колт изложен во ФБИ бил произведен дури по смртта на Дилинџер, што го прави невозможно да бил тој што тој наводно бил

John Williams

Џон Вилијамс е искусен уметник, писател и уметнички едукатор. Тој ја стекна својата диплома за ликовни уметности на Институтот Прат во Њујорк, а подоцна ја продолжи својата магистерска диплома за ликовни уметности на Универзитетот Јеил. Повеќе од една деценија, тој предава уметност на ученици од сите возрасти во различни образовни услови. Вилијамс ги изложуваше своите уметнички дела во галерии низ Соединетите држави и доби неколку награди и грантови за неговата креативна работа. Покрај неговите уметнички определби, Вилијамс пишува и за теми поврзани со уметноста и предава работилници за историја и теорија на уметноста. Тој е страстен да ги охрабрува другите да се изразат преку уметност и верува дека секој има капацитет за креативност.