JonBenét Ramsey - Информации за криминал

John Williams 19-08-2023
John Williams

Џон Бенет Ремзи

Во раните утрински часови на 26 декември 1996 година, Џон и Петси Ремзи се разбудиле и ја пронашле нивната шестгодишна ќерка Џон Бенет Ремзи како исчезнала од нејзиниот кревет во нивниот дом во Болдер, Колорадо. Петси и Џон се разбудиле рано за да се подготват за патување, кога Петси открила белешка за откуп на скалите во која барале 118.000 долари за безбедно враќање на нивната ќерка.

И покрај предупредувањето од белешката да не се вклучи полиција, Петси веднаш ги повика, како и пријателите и семејството со цел да помогнат во потрагата по JonBenét Ramsey . Полицијата пристигнала во 5:55 часот и не пронашла знаци на насилно влегување, но не го пребарала подрумот, каде што на крајот ќе биде пронајдено нејзиното тело.

Пред да биде пронајдено телото на JonBenét, имаше многу грешки во истрагата. Само собата на Џон Бене беше затворена, па пријателите и семејството шетаа низ остатокот од куќата, собирајќи работи и потенцијално уништувајќи докази. Полицискиот оддел Болдер, исто така, сподели докази што ги нашле со Ремзи и го одложи спроведувањето на нивните неформални интервјуа со родителите. Во 13:00 детективите му наложиле на г-дин Ремзи и на семеен пријател да одат низ куќата за да видат дали нешто не е во ред. Првото место што го погледнаа беше подрумот, каде што го пронајдоа телото на JonBenét. Џон Ремзи веднаш го зеде телото на својата ќерка и ја донесе на катот, што за жал ги уништи потенцијалните доказисо нарушување на местото на злосторството.

Исто така види: Lydia Trueblood - Информации за криминал

За време на аутопсијата беше откриено дека JonBenét Ramsey починал од асфиксија поради задушување, покрај фрактура на черепот. Нејзината уста беше покриена со селотејп, а зглобовите и вратот и беа обвиткани со бел кабел. Нејзиното торзо беше покриено со бело ќебе. Немаше убедливи докази за силување бидејќи на телото не беше пронајдена сперма и се чини дека нејзината вагина е избришана, иако се случи сексуален напад. Импровизираниот појас беше направен со помош на должина на кабел и дел од четка за сликање од подрумот. Судскиот лекар, исто така, го пронашол она што се верувало дека е ананас во стомакот на Џон Бене. Нејзините родители не се сеќаваат дека ѝ дале ништо ноќта пред да умре, но во кујната имало сад со ананас на кој биле отпечатоците од прстите на нејзиниот деветгодишен брат Бурк, но тоа значело малку бидејќи времето не може да се припише на отпечатоците од прсти. Семејството Ремзи тврдеше дека Бурк бил во неговата соба цела ноќ и спиел и никогаш немало физички докази што би го одразиле спротивното.

Постојат две популарни теории во случајот Ремзи; теоријата на семејството и теоријата на натрапниците. Првичната истрага во голема мера се фокусираше на семејството Ремзи поради многу причини. Полицијата сметала дека белешката за откуп е изведена бидејќи била невообичаено долга, напишана со пенкало и хартија од куќата на Ремзи и побарала речиси точниот износ.пари што Џон ги добил како бонус претходно истата година. Дополнително, семејството Ремзи не сакаше да соработува со полицијата, иако подоцна рекоа дека тоа е затоа што се плашеле дека полицијата нема да спроведе целосна истрага и да ги таргетира како лесни осомничени. Сепак, сите тројца членови на потесното семејство беа испрашувани од истражителите и доставуваа примероци од ракопис за да се споредат со писмото за откуп. И Џон и Бурк беа ослободени од какво било сомневање за пишување на белешката. Иако многу беше кажано дека Петси не може дефинитивно да се исчисти со нејзиниот примерок од ракопис, оваа анализа не беше дополнително поддржана со ниту еден друг доказ.

И покрај поголемиот број на осомничени, медиумите веднаш се фокусираа на родителите на ЏонБенет и тие поминаа години под суровата светлина на јавноста. Во 1999 година, големата порота во Колорадо гласаше за обвинение против Ремзи за загрозување на деца и попречување на истрага за убиство, но обвинителот сметаше дека доказите не ги исполнуваат стандардите надвор од разумно сомневање и одби да го гони. Родителите на Џон Бене никогаш не биле официјално именувани како осомничени за убиството.

Алтернативно, теоријата на натрапниците имаше многу физички докази за да ја поддржи. До телото на Џон Бене беше пронајден отпечаток од чизми што не припаѓаше на никого во семејството. Имаше и скршен прозорец во подрумот за кој се веруваше дека е најмногуверојатна точка за влез на натрапникот. Дополнително, на нејзината долна облека имало ДНК од капки крв од непознат маж. Подовите во домот на Ремзи беа обложени со теписи, што го прави веродостојно за натрапникот да го однел ЏонБен долу без да го разбуди семејството.

Еден од најпознатите осомничени беше Џон Кар. Тој беше уапсен во 2006 година кога призна дека ја убил Џон Бене случајно, откако ја дрогирал и сексуално ја нападнал. Кар на крајот беше отфрлен како осомничен откако беше откриено дека не била пронајдена дрога во системот на Џон Бенет, полицијата не можеше да потврди дека тој бил во Болдер во тоа време, а неговата ДНК не се совпаѓа со профилот генериран од пронајдените примероци.

Голем дел од неодамнешната истрага во случајот се врти околу ДНК профилите развиени од примерокот пронајден во нејзината долна облека и ДНК-та на допир подоцна развиена од нејзините долги Џонс. Профилот од нејзината долна облека беше внесен во CODIS (националната база на податоци за ДНК) во 2003 година, но не се идентификувани совпаѓања.

Во 2006 година, окружниот обвинител на Болдер Мери Лејси го презеде случајот. Таа се согласи со федералниот обвинител дека теоријата на натрапникот е поверодостојна од тоа што Ремзи ја убиле нивната ќерка. Под водство на Лејси, истражувачите развија ДНК профил од ДНК на допир (ДНК оставена од клетките на кожата) на нејзините долги џонови. Во 2008 година Лејси објави изјава со детали за ДНКдокази и целосно ослободување на семејството Ремзи, велејќи делумно:

Исто така види: Форензичка анализа на судењето на Кејси Ентони - информации за криминал

„Окружниот обвинител на Болдер не смета ниту еден член од семејството Ремзи, вклучувајќи ги Џон, Патси или Бурк Ремзи, како осомничени во овој случај. Оваа објава ја објавуваме сега затоа што неодамна го добивме овој нов научен доказ кој значително додава на ослободителната вредност на претходните научни докази. Тоа го правиме со целосна благодарност за другите докази во овој случај.

Локалниот, националниот, па дури и меѓународниот публицитет се фокусираше на убиството на Џон Бенет Ремзи. Многу членови на јавноста почнаа да веруваат дека еден или повеќе од Ремзи, вклучително и нејзината мајка или нејзиниот татко или дури и нејзиниот брат, се одговорни за ова брутално убиство. Тие сомнежи не беа засновани на докази кои беа тестирани на суд; туку, тие беа засновани на докази објавени од медиумите.“

Во 2010 година случајот беше официјално повторно отворен со обновен фокус на примероците на ДНК. Понатамошно тестирање е спроведено на примероците и експертите сега веруваат дека примерокот всушност е од две лица, а не од еден. Во 2016 година беше објавено дека ДНК ќе биде испратена до Бирото за истраги во Колорадо за да се тестира со посовремени методи и властите се надеваат дека ќе развијат уште посилен ДНК профил на убиецот.

Во 2016 година, Си-Би-Ес го емитуваше Случајот на Џон Бенет Ремзи, што имплицираше дека тогаш таа деветгодишниот брат Бурк бил убиецот и покрај тоа што бил ослободен со ДНК докази кои го докажале постоењето на натрапник. Бурк поднесе тужба од 750 милиони долари против CBS за клевета. Случајот беше решен во 2019 година, и иако условите за спогодбата не беа откриени, неговиот адвокат изјави дека случајот е „пријателски решен на задоволство на сите страни“.

The JonBenét Ramsey случајот е сè уште отворен и останува нерешен.

Прочитајте ја целосната изјава на окружниот обвинител на Болдер Мери Лејси од 2008 година:

Соопштение за печатот на Ремзи

John Williams

Џон Вилијамс е искусен уметник, писател и уметнички едукатор. Тој ја стекна својата диплома за ликовни уметности на Институтот Прат во Њујорк, а подоцна ја продолжи својата магистерска диплома за ликовни уметности на Универзитетот Јеил. Повеќе од една деценија, тој предава уметност на ученици од сите возрасти во различни образовни услови. Вилијамс ги изложуваше своите уметнички дела во галерии низ Соединетите држави и доби неколку награди и грантови за неговата креативна работа. Покрај неговите уметнички определби, Вилијамс пишува и за теми поврзани со уметноста и предава работилници за историја и теорија на уметноста. Тој е страстен да ги охрабрува другите да се изразат преку уметност и верува дека секој има капацитет за креативност.