Кетрин Кели - Информации за криминал

John Williams 02-10-2023
John Williams

Во септември 1930 година, „митралезот“ Кели и Кетрин Трон се венчаа. Тоа беше почеток на кариера која ќе трае само три години. Но, Кетрин беше криминалец сама по себе пред да ја погледне Кели. Таа е родена како Клео Меј Брукс во 1904 година. На 15 години се омажила за прв пат. Откако ја родила ќерката, таа се развела и брзо се премажила. Нејзиниот втор брак не траеше долго, и таа набрзо се пресели кај нејзината мајка и новиот очув на неговата фарма во близина на Форт Ворт, Тексас. област. Тие понекогаш се караа, а по една промена, Чарли беше пронајден застрелан до смрт со белешка за самоубиство. Судијата го занемари фактот дека Чарли е неписмен и погледна на другата страна. Набргу откако Кетрин беше уапсена за грабеж под претпоставено име, но отфрлена техничко прашање.

Исто така види: Стрелачки одред - Информации за криминал

Таа продолжи да живее во Форт Ворт и парите на нејзиниот сопруг, како и украдените готовина, ѝ овозможија целосно да ужива во громогласните дваесетти и се што Прохибицијата имаше да понуди. Нејзината живост и впечатлив добар изглед го привлекоа вниманието на Џорџ Кели. Наскоро тие станаа водечки бутлегери во градот. Сепак, Кели исто така бил осуден ограбувач на банка, а во април 1931 година помогнал да ја ограби Централната државна банка на Шерман, Тексас за 40.000 долари. Тој продолжи да ограбува банкидо 1932 година.

Тогаш банките почнаа да остануваат без готовина поради Големата депресија. Кели набрзо се сврте кон киднапирање. По неговиот втор неуспешен обид, Кетрин почна да разговара со него со сите што ги познаваше во Форт Ворт. Му купила автомат и му го дала неговиот познат прекар. Откако бандата Баркер-Карпис добила откуп за 100.000 долари, Кетрин и Машинско Гун почнале да го подготвуваат нивното следно киднапирање. Тие киднапираа локален нафтен барон, и за да не бидеме покуси, бараа 200.000 долари - најголемата исплата што некогаш била платена во тоа време. Тие го сокриле човекот на фармата на нејзината мајка. Кога бил ослободен, тој ја искористил својата фотографска меморија за да го одведе ФБИ веднаш назад до нивната врата. Дотогаш Кели одамна ги нема. ФБИ ги уапси родителите на Кетрин и нивните соучесници.

Исто така види: Балистика - Информации за криминал

Келите беа уапсени 56 дена подоцна по неуспешниот обид да преговараат за ослободување на мајката на Кетрин и неа. Кетрин доби доживотна затворска казна, но беше ослободена 25 години со нејзината мајка, кога тие поднесоа жалба тврдејќи дека ФБИ ги заплашил нивните адвокати. Кога ФБИ одби да објави документи кои го докажуваат спротивното, жените беа ослободени. Кетрин никогаш повеќе не го виде митралезот; починал во затвор. Кетрин го помина остатокот од својот живот во релативна анонимност во Оклахома. Таа беше една од последните „Molls“ што отиде и умре под претпоставеното име Лера Клео Кели во 1985 година.

John Williams

Џон Вилијамс е искусен уметник, писател и уметнички едукатор. Тој ја стекна својата диплома за ликовни уметности на Институтот Прат во Њујорк, а подоцна ја продолжи својата магистерска диплома за ликовни уметности на Универзитетот Јеил. Повеќе од една деценија, тој предава уметност на ученици од сите возрасти во различни образовни услови. Вилијамс ги изложуваше своите уметнички дела во галерии низ Соединетите држави и доби неколку награди и грантови за неговата креативна работа. Покрај неговите уметнички определби, Вилијамс пишува и за теми поврзани со уметноста и предава работилници за историја и теорија на уметноста. Тој е страстен да ги охрабрува другите да се изразат преку уметност и верува дека секој има капацитет за креативност.