Х.Х. Холмс - Информации за криминал

John Williams 20-07-2023
John Williams

Во 1861 година, Херман Вебстер Маџет е роден во Њу Хемпшир. Се вели дека на рана возраст бил фасциниран со скелети и набрзо станал опседнат со смртта. Можеби токму овој интерес го натера да се занимава со медицина. По завршувањето на средното училиште на 16 години, Маџет го промени своето име во Хенри Хауард Холмс, а подоцна во животот ќе биде познат како H.H. Холмс . Холмс студирал медицина во мало училиште во Вермонт пред да биде примен на Медицинскиот факултет на Универзитетот во Мичиген. Додека се запишал на медицинско училиште, Холмс украл трупови од лабораторијата, ги запалил или обезличил, а потоа ги засадил телата правејќи да изгледа како да се убиени во несреќа. Скандалот зад него беше дека Холмс ќе склучи полиси за осигурување на овие луѓе пред да ги засади телата и ќе собира пари откако ќе бидат откриени телата.

Во 1884 година Холмс ги положил медицинските испити и во 1885 година се преселил во Чикаго каде се вработил работејќи во аптека под псевдонимот д-р Хенри Х. Холмс. Кога починал сопственикот на аптеката, ја оставил сопругата да ги преземе обврските во продавницата; сепак, Холмс ја убедил вдовицата да му дозволи да ја купи продавницата. Вдовицата набрзо исчезнала и никогаш повеќе не била видена. Холмс тврдеше дека се преселила во Калифорнија, но тоа никогаш не можеше да се потврди.

Откако Холмс стана сопственик на аптеката, тој купи празен делпреку улицата. Тој дизајнирал и изградил трикатен хотел, кој соседството го нарекол „Замок“. За време на нејзината изградба во 1889 година, Холмс ангажирал и отпуштил неколку градежни екипи за никој да нема јасна претстава за тоа што прави; тој дизајнираше „Замок за убиства“. По завршувањето на изградбата во 1891 година, Холмс објави огласи во весниците кои нудат работа за млади жени и го рекламира замокот како место за сместување. Тој, исто така, објави реклами во кои се претставува како богат човек кој бара жена.

Сите вработени на Холмс, гостите на хотелот, свршениците и сопругите требаше да имаат полиси за животно осигурување. Холмс ги плаќал премиите се додека го навеле како корисник. Повеќето од неговите свршеници и сопруги наеднаш ќе исчезнат, како и многу негови вработени и гости. Луѓето од соседството на крајот известија дека виделе многу жени како влегуваат во замокот, но никогаш нема да ги видат како излегуваат.

Во 1893 година, Чикаго ја доби честа да биде домаќин на Светскиот саем, културен и социјален настан за прославување на 400-годишнината од откривањето на Америка од страна на Колумбо. Настанот беше закажан од мај до октомври и привлече милиони луѓе од целиот свет. Кога Холмс слушна дека Светскиот саем доаѓа во Чикаго, гледаше на тоа како можност. Тој знаеше дека многу посетители ќе бараат сместување во близина на саемот и веруваше дека многу од нив ќе бидат жени кои тој можелесно заведува да престојува во неговиот хотел. Откако биле намамени во хотелот, многу од овие посетители надвор од градот никогаш повеќе нема да бидат видени.

Првиот кат на замокот имаше неколку продавници; двете горни нивоа ја содржеа канцеларијата на Холмс и преку 100 соби кои се користеа како станбени простории. Некои од овие соби биле звучно изолирани и содржеле плински водови за Холмс да може да ги задушува своите гости секогаш кога ќе му се допадне. Низ целата зграда имаше врати за стапици, шпионки, скали кои не водеа никаде и шахти што водеа во подрумот. Подрумот беше дизајниран како сопствена лабораторија на Холмс; имаше маса за дисекција, решетка за истегнување и крематор. Понекогаш тој ги испраќаше телата низ каналот, ги сечеше, ги соблекуваше од месото и ги продаваше како модели на човечки скелет на медицинските факултети. Во други случаи, тој би избрал да ги кремира или да ги смести телата во јами со киселини.

Низ сето тоа, Холмс патувал низ САД правејќи измами со осигурување со неговиот соучесник Бенџамин Питезел. Откако заврши Светскиот саем, економијата на Чикаго беше во пад; затоа, Холмс го напуштил замокот и се фокусирал на измами со осигурување - правејќи случајни убиства на патот. За тоа време, Холмс крадел коњи од Тексас, ги испраќал во Сент Луис и ги продавал – заработувајќи богатство. За оваа измама бил уапсен и испратен во затвор.

Додека беше во затвор, смисли ново осигурувањеизмама со неговата ќелија, Мерион Хеџепет. Холмс рече дека ќе склучи полиса за осигурување за 10.000 долари, ќе ја лажира сопствената смрт, а потоа ќе му обезбеди на Хеџепет 500 долари во замена за адвокат кој би можел да му помогне доколку се појават некакви проблеми. Откако Холмс беше ослободен од затвор со кауција, тој се обиде со својот план; сепак осигурителната компанија се посомневала и не му платила. Холмс потоа реши да се обиде со сличен план во Филаделфија. Овој пат тој би сакал Питезел да ја лажира сопствената смрт; сепак, за време на оваа измама, Холмс всушност го убил Питезел и ги собрал парите за себе.

Во 1894 година, Марион Хеџпат, која била лута што не добил пари во првичната измама, ѝ кажала на полицијата за измамата што ја имал Холмс планирано. Полицијата го следела Холмс, конечно го фатила во Бостон, каде што го уапсиле и го задржале на извонреден налог за измама со коњот во Тексас. Во моментот на апсењето, Холмс изгледал како да е подготвен да побегне од земјата и полицијата се посомневала во него. Полицијата во Чикаго го истражувала замокот на Холмс каде што ги открила неговите чудни и ефикасни методи за извршување на мачни убиства. Многу од телата што ги пронајдоа беа толку лошо распарчени и распаднати што им беше тешко да одредат точно колку тела навистина има.

Полициската истрага се прошири низ Чикаго, Индијанаполис и Торонто. При спроведувањето на нивнитеистрагата во Торонто, полицијата ги откри телата на децата Питезел, кои исчезнале некаде за време на измамата со осигурување на Холмс. Поврзувајќи го Холмс со нивните убиства, полицијата го уапси и тој беше осуден за нивните убиства. Признал и други 28 убиства; сепак, преку истраги и извештаи за исчезнати лица, се верува дека Холмс е одговорен за до 200 убиства.

Исто така види: Чарлс Флојд - Информации за криминал

Во мај 1896 година, еден од првите американски сериски убијци, Х.Х. Холмс, беше обесен. Замокот беше реконструиран како атракција и беше именуван „Хорор замок Холмс“; сепак, изгорел до темел непосредно пред неговото отворање.

За повеќе информации, посетете ја:

Биографијата на H.H. Holmes

Исто така види: Ентони Мартинез - Информации за криминал

John Williams

Џон Вилијамс е искусен уметник, писател и уметнички едукатор. Тој ја стекна својата диплома за ликовни уметности на Институтот Прат во Њујорк, а подоцна ја продолжи својата магистерска диплома за ликовни уметности на Универзитетот Јеил. Повеќе од една деценија, тој предава уметност на ученици од сите возрасти во различни образовни услови. Вилијамс ги изложуваше своите уметнички дела во галерии низ Соединетите држави и доби неколку награди и грантови за неговата креативна работа. Покрај неговите уметнички определби, Вилијамс пишува и за теми поврзани со уметноста и предава работилници за историја и теорија на уметноста. Тој е страстен да ги охрабрува другите да се изразат преку уметност и верува дека секој има капацитет за креативност.