Хил Стрит Блуз - Информации за криминал

John Williams 09-07-2023
John Williams

Hill Street Blues е полициска драма што се емитуваше на NBC од 1981 до 1987 година, со вкупно 146 епизоди во текот на целиот тек. од седум сезони. Создаден од Стивен Бочко и Микахел Козол, во шоуто глумеа Даниел Џ. 2>Hill Street Blues беше познат по неговата употреба на сложени, испреплетени приказни за справување и со личните и работните конфликти на неговите ликови. Тематски, многу од заплетовите низ серијата се фокусираа на борбата помеѓу правењето на она што е правилно и „она што функционира“ наспроти препреката. Друг уникатен аспект на шоуто е неговото поставување; Hill Street Blues е познат по тоа што е сместен во неименуван американски град, иако многумина тврдат дека шоуто, додека се снимало во Лос Анџелес, има за цел да го прикаже градот Чикаго.

Hill Street Blues доби големо признание од критиката, и покрај релативно ниската оценка. Се вели дека програмата влијаела на иновативните техники на американската телевизија денес - особено во однос на употребата на рачни камери, разновидна актерска екипа и многу преклопувачки приказни. Хил Стрит Блуз беше номиниран за вкупно 98 Еми во текот на неговото прикажување, бројка што во последните години ја надмина само ЗападотКрило . Дополнително, серијата ја доби наградата Едгар, наградата на Здружението на режисери на Америка, наградата на Здружението на писатели на Америка и безброј рангирања од истакнати списанија како што е ТВ водич .

Исто така види: Избор на жртва на сериски убиец - информации за криминал

Исто така види: Чарлс Норис и Александар Гетлер - Информации за криминал

John Williams

Џон Вилијамс е искусен уметник, писател и уметнички едукатор. Тој ја стекна својата диплома за ликовни уметности на Институтот Прат во Њујорк, а подоцна ја продолжи својата магистерска диплома за ликовни уметности на Универзитетот Јеил. Повеќе од една деценија, тој предава уметност на ученици од сите возрасти во различни образовни услови. Вилијамс ги изложуваше своите уметнички дела во галерии низ Соединетите држави и доби неколку награди и грантови за неговата креативна работа. Покрај неговите уметнички определби, Вилијамс пишува и за теми поврзани со уметноста и предава работилници за историја и теорија на уметноста. Тој е страстен да ги охрабрува другите да се изразат преку уметност и верува дека секој има капацитет за креативност.