Колонијални убиства во парквеј - информации за криминал

John Williams 21-06-2023
John Williams

Колонијалниот парквеј е прекрасен автопат кој се пробива низ Колонијалниот национален историски парк во Југоисточна Вирџинија. Парквеј е опкружен со шуми и има многу помалку влезови и излези од типичен автопат. Типично мирна област, никој не очекуваше дека Парквеј ќе биде амбиент за грозоморна низа убиства.

Кети Томас и Ребека Довски

Исто така види: Френк Абањале - Информации за криминал

На 12 октомври 1986 година, еден пешак видел автомобил надолу по насипот на колонијалниот парквеј каде што бил заматен од погледот на пат. Тие повикале патрол на автопатот кој пристигнал на местото на настанот за да направи страшно откритие на телата на две млади жени во автомобилот. Двете жени во автомобилот беа идентификувани како Кетлин „Кети“ Томас, 27-годишна дипломирана на Поморската академија и Ребека Ен Доски, 21-годишна студентка на Колеџот Вилијам и Мери. Двојката била исчезната од вечерта на 9 октомври, откако биле видени како излегуваат од компјутерска лабораторија. Двете жени биле врзани со јаже и задавени, а убиецот толку длабоко им го пресекол гркланот што речиси биле обезглавени. Телото на Ребека беше пронајдено на задното седиште на автомобилот, додека телото на Кети беше набиено во хечбекот. Немаше докази за сексуален напад. Полицијата верувала дека убиствата се случиле на друго место, а телата биле фрлени во автомобилот бидејќи во самиот автомобил немало многу крв.Тие, исто така, ја отфрлија можноста за грабеж како мотив, бидејќи чантите на двете жени сè уште беа таму, а не беа земени пари или накит. Убиецот се обидел да го запали автомобилот со бензин, но не успеал во тоа. Полицијата исцрпно истражила, но на крајот случајот залепил.

Дејвид Ноблинг и Робин Едвард

Се чинеше дека работите се вратија во нормала до 22 септември 1987 година, кога телата на друга млада двојка беа пронајдени покрај брегот на Џејмс Река во Вирџинија. Двете тела беа Дејвид Ноблинг (20) и Робин Едвардс (14), кои беа исчезнати од 19 септември. Тие се сретнаа на аркада претходно истиот ден, а Робин се искраде подоцна истата вечер за да се сретне со Дејвид. Автомобилот на Дејвид бил откриен на паркинг покрај мостот на реката Џејмс. Во автомобилот биле пронајдени два пара долна облека, чевли и паричникот на Дејвид, што го отфрлило грабежот како веројатен мотив. Прозорецот на возачката страна беше делумно спуштен, поради што полицијата веруваше дека сторителот веројатно се претставувал како или бил некој вид униформиран службеник. И двете жртви биле застрелани, Робин во стилот на погубување во задниот дел од главата, а Дејвид двапати, еднаш во главата и еднаш во рамото како да бега од убиецот. Панталоните на Робин беа делумно спуштени, но полицијата не беше сигурна дали имало сексуален напад бидејќи се претпоставуваше дека Робин и Дејвид имале некој видсексуален однос. Убиствата не се случиле на колонијалниот парквеј, но полицијата ги поврза случаите поради фактот што и двете групи жртви се парови кои биле убиени во или околу областите на љубовната лента, а двете локации биле оддалечени само околу 30 минути возење. . Уште еднаш, и покрај најдобрите истражни напори на полицијата, случајот залета.

Касандра Хејли и Ричард Кол

Помалку од една година подоцна исчезна уште еден млад пар. На 10 април 1988 година, двајца студенти од Универзитетот Кристофер Њупорт, Касандра Ли Хејли (18) и Ричард Кит Кол (20), исчезнаа откако заедно присуствуваа на забава во Њупорт Њуз. Тоа беше првиот состанок на младиот пар. Еден ден подоцна, автомобилот на Ричард беше пронајден кај реката Јорк Outlook во близина на колонијалниот парквеј, на околу 2 милји од местото каде што беа откриени Кети и Ребека. Речиси целата облека што ја носеле Касандра и Ричард била пронајдена во автомобилот, заедно со паричникот на Ричард и чантата на Касандра, повторно исклучувајќи ја можноста за грабеж како мотив. И покрај обемните пребарувања, нивните тела никогаш не беа пронајдени, а двојката се претпоставуваше дека е мртва.

Исто така види: Форензика на судењето на ОЈ Симпсон - Информации за криминал

Даниел Лауер и Анамарија Фелпс

Околу година и половина подоцна, уште две млади луѓе исчезнаа во близина на колонијалниот парквеј. На викендот на Спомен-денот во 1989 година, Даниел Лауер (21) се возел до куќата на својот брат во Вирџинија Бич со девојката на неговиот брат.Анамарија Фелпс, 18. На 5-ти септември тие беа пријавени за исчезнати кога нивниот автомобил беше пронајден напуштен на станицата за одмор во Њу Кент на I-64. Автомобилот бил пронајден на западната страна од автопатот, спротивна од нивната дестинација, што ја збунило полицијата. Не е јасно дали Анамарија и Дејвид се повлекле и биле убиени на постојката или дали биле убиени на друго место, а убиецот го преселил нивниот автомобил. Внатре во автомобилот беше пронајдена чантата на Анамарија, што уште еднаш го пресуди нашиот грабеж како мотив. Нивните тела беа пронајдени повеќе од еден месец подоцна, на 19-ти октомври од страна на ловци на пат за сеча на сеча на околу една милја оддалеченост од постојката. Телата беа покриени со ќебе од автомобилот на Даниел и беа лошо распаднати, поради што беше невозможно да се утврди ниту причината за смртта ниту дали имало сексуален напад. И покрај тоа што не можеше да се утврди причината за смртта, на коските на Анамарија имаше траги од убоди, што укажува дека таа била избодена до смрт. Исто како и другите три случаи, случајот на крајот отишол на ладно, а убиецот никогаш не бил изведен пред лицето на правдата.

Теории

Полицијата ги припишува овие осум убиства на истиот убиец поради сличностите во секој случај. Сите жртви биле убиени во или во близина на нивниот автомобил, а првите три биле пронајдени во областите на познатите ленти на љубовниците. Ниту една од жртвите не била ограбена, а се чини дека сексуалниот напад не бил мотивво кој било од случаите. Првото и третото убиство беа оддалечени само милји, а второто и четвртото беа извршени на околу половина час оддалеченост од Парквеј. Сепак, некои мислат дека овие убиства не биле дело на сериски убиец, туку на најмалку двајца или повеќе одделни убијци. Разликите во методите на убивање се нешто на што често се посочува, бидејќи Кети и Ребека беа задавени, а потоа им беа пресечени грлата, Дејвид и Робин беа застрелани, а Анамарија и Даниел веројатно беа избодени со нож.

Детективот Стив Спингола беше замолен да ги истражи убиствата во Колонијалниот парквеј како приватен истражувач. Спингола верува дека убиствата на Кети и Ребека воопшто не се поврзани со другите убиства и се, всушност, поврзани со друго двојно убиство што се случило во Националниот парк Шенандоа во 1996 година. Младата двојка Џули Вилијамс (24) и Лоли Винанс (26) , кампуваа во паркот за време на викендот на Меморијалниот ден. Кога не се вратиле дома, биле пријавени за исчезнати. Нивните тела беа пронајдени на 1-ви јуни. Тие беа врзани и затворени, слично како Кети и Ребека, а грлата им беа исечени. Спингола смета дека двете убиства се злосторства од омраза извршени од ист сторител.

И покрај теориите дека злосторствата можеби не се поврзани, многумина сè уште веруваат дека убиствата во Колонијал Парквеј биле дело на сериски убиец. Со текот на годините, полицијата имасослуша 150 осомничени во врска со овие четири случаи, но сите се расчистени. Во 2018 година, Фејсбук страницата Colonial Parkway Murders, која ја води братот на Кети, Бил Томас, откри дека ДНК била пронајдена на 3 од 4-те места на злосторството, што потенцијално може дефинитивно да ги поврзе случаите и да доведе до апсење. Косата што беше пронајдена во раката на Кети и биолошкиот примерок пронајден на Робин никогаш не биле тестирани, но со напредокот во технологијата на ДНК и ресурсите како GEDmatch, семејствата на жртвите се надеваат дека конечно ќе добијат одговори.

John Williams

Џон Вилијамс е искусен уметник, писател и уметнички едукатор. Тој ја стекна својата диплома за ликовни уметности на Институтот Прат во Њујорк, а подоцна ја продолжи својата магистерска диплома за ликовни уметности на Универзитетот Јеил. Повеќе од една деценија, тој предава уметност на ученици од сите возрасти во различни образовни услови. Вилијамс ги изложуваше своите уметнички дела во галерии низ Соединетите држави и доби неколку награди и грантови за неговата креативна работа. Покрај неговите уметнички определби, Вилијамс пишува и за теми поврзани со уметноста и предава работилници за историја и теорија на уметноста. Тој е страстен да ги охрабрува другите да се изразат преку уметност и верува дека секој има капацитет за креативност.