Кристијан Лонго - Информации за криминал

John Williams 01-07-2023
John Williams

На прв поглед, Кристијан Лонго изгледаше како привлечен и шармантен семеен човек. Пријателите, семејството и целата нација останаа запрепастени кога се покажа дека тој е ладнокрвен убиец. Во доцните 1990-ти, животот на Кристијан Лонго со неговата сопруга Мери Џејн и трите деца Захари, Сејди и Медисон изгледаше совршен однадвор. Меѓутоа, само неколку дена пред Божиќ во 2001 година, ова семејство со совршена слика беше уништено.

На 19 декември 2001 година, телото на 4-годишниот Захари Лонго беше пронајдено како лебди во пристаниште во Валдпорт, Орегон. Набргу потоа беше откриено и телото на Сејди Лонго. Најлошите стравови на нацијата се остварија кога осум дена подоцна, телата и посмртните останки на Мери Џејн и Медисон Лонго беа пронајдени полнети во куфери што лебдеа во близина на станот на Лонго во заливот Јакина. Откако секое тело беше откриено, истражителите го ставија единствениот исчезнат член од семејството, Кристијан Лонго, на листата на Десетте најбарани на ФБИ. Лонго беше во бегство, никаде не беше пронајден и ФБИ продолжи да истражува зошто навидум совршен сопруг го убил целото негово семејство.

Истрагата покажа дека Лонго бил вмешан во криминално однесување подолго време. Откако ја напушти дистрибутивната компанија „Њујорк тајмс“, Лонго се обиде да отвори своја компанија, што стана финансиска катастрофа. Како што растеше неговиот долг, Лонго почна да прави фалсификувани чекови од чекови на клиенти.И покрај неговиот нечесен начин на заработка, тој продолжил да купува скапи автомобили и да оди на екстравагантни одмори. Безгрижните начини на Лонго завршија кога беше обвинет за правење фалсификувани чекови. Нему му беше изречена лесна условна казна и реституција, но неговиот живот драматично се промени. Лонго бил фатен како ја изневерува сопругата и бил исфрлен од црквата поради долга листа на недолично однесување. Тврдејќи дека сака да започне подобар живот, го зел своето семејство од нивниот дом во Мичиген и ги преселил во складиште во Толедо, Охајо.

На денот кога беа пронајдени Мери Џејн и Медисон Лонго, беше откриено дека Кристијан Лонго бил во авион за Канкун, Мексико, користејќи го украдениот идентитет на поранешниот писател на Њујорк Тајмс, Мајкл Финкел. Откако Лонго беше идентификуван од американски турист, мексиканските власти го екстрадираа во САД.

За време на неговото официјално судење, Лонго тврдеше дека во напад на бес поради неговата лоша финансиска состојба, неговата сопруга Мери Џејн ги убила неговите две најстари деца и дека тој луто одговорил со убиство на Мери Џејн и неговото најмало дете. За помалку од четири часа, поротата се врати со пресуда за вина, а Кристијан Лонго беше осуден на смрт со смртоносна инјекција.

Набргу по судењето, Кристијан Лонго започна жалбен процес кој се проценува дека ќе трае пет до десет години. Во 2011 година, Лонго призна дека го убил своето семејство и остануваСмртната казна во Орегон.

Исто така види: Киднапирањето Линдберг - информации за криминал

Во популарната култура:

Додека Лонго го чекаше судењето, тој беше посетен од човекот за кој се идентификуваше во Мексико, Мајкл Финкел. Она што следеше беше развојот на чудно пријателство. Како што правеше претходно, Лонго го шармираше Финкел и го натера да се надева дека Лонго е невин. Нивното пријателство се влоши кога Лонго зазеде став за време на неговото судење. Финкел напиша мемоари за неговата врска со Лонго со наслов, Вистинска приказна: Убиство, Мемоар, Меа Кулпа во 2005 година. Во 2015 година стана филм, Вистинска приказна, со Џејмс Франко како Лонго и Џона Хил како Финкел

Исто така види: Dateline NBC - Информации за криминал

John Williams

Џон Вилијамс е искусен уметник, писател и уметнички едукатор. Тој ја стекна својата диплома за ликовни уметности на Институтот Прат во Њујорк, а подоцна ја продолжи својата магистерска диплома за ликовни уметности на Универзитетот Јеил. Повеќе од една деценија, тој предава уметност на ученици од сите возрасти во различни образовни услови. Вилијамс ги изложуваше своите уметнички дела во галерии низ Соединетите држави и доби неколку награди и грантови за неговата креативна работа. Покрај неговите уметнички определби, Вилијамс пишува и за теми поврзани со уметноста и предава работилници за историја и теорија на уметноста. Тој е страстен да ги охрабрува другите да се изразат преку уметност и верува дека секој има капацитет за креативност.