Кум - Информации за криминал

John Williams 02-10-2023
John Williams

Кум е криминална драма објавена во 1972 година, базирана на истоимената книга. Филмот Кум го напишаа Марио Пузо (авторот на книгата) и Френсис Форд Копола, кој исто така го режираше филмот. Филмот, сместен во Њујорк во 1940-тите, се фокусира на Марлон Брандо како Вито Корлеоне и Ал Пачино како Мајкл Корлеоне. Вито е водач на мафијашко семејство; Мајкл е воен херој штотуку се враќа од маринците. Мајкл се појавува на свадбата на неговата сестра со неговата девојка Кеј (Дајен Китон), која дознава за бизнисот на неговото семејство.

Мајкл паѓа во стапицата на семејниот бизнис кога го спасува својот татко од обид за живот, и решава да се одмазди. По убиството на одговорните, тој бега на Сицилија, се заљубува и се ожени. Неговата нова сопруга е убиена, како и еден од браќата на Мајкл. Мајкл станува нов дон на неговото мафијашко семејство и се обидува да ги убие сите кои се спротивставуваат на Корлеоните.

Кум е исклучително позната слика која освои 32 награди и имаше уште 19 други номинации. Меѓу номинациите за награди имаше 10 Оскари, првично 11, но најдобрата оригинална драматична музика беше одземена поради тоа што беше слична на претходната партитура што композиторот ја користеше во друг филм. На Оскарите во 1973 година, Кум освои најдобар филм, најдобар актер во главна улога (Марлон Брандо) и најдобро адаптирано сценарио засновано на материјал одДруг медиум. Беше номиниран и за најдобар актер во споредна улога (Џејмс Каан, Роберт Дувал и Ал Пачино беа номинирани посебно), најдобар режисер, најдобар костимографија, најдобар звук, најдобра филмска монтажа и најдобра музика, оригинална драмска музика. 4>

Исто така види: Дизајн на затворски објекти - Информации за криминал

Стока:

Кум – Филм од 1972 година

Кум – Книга

Кумот – маица

Исто така види: Боб Крејн - Информации за криминал

John Williams

Џон Вилијамс е искусен уметник, писател и уметнички едукатор. Тој ја стекна својата диплома за ликовни уметности на Институтот Прат во Њујорк, а подоцна ја продолжи својата магистерска диплома за ликовни уметности на Универзитетот Јеил. Повеќе од една деценија, тој предава уметност на ученици од сите возрасти во различни образовни услови. Вилијамс ги изложуваше своите уметнички дела во галерии низ Соединетите држави и доби неколку награди и грантови за неговата креативна работа. Покрај неговите уметнички определби, Вилијамс пишува и за теми поврзани со уметноста и предава работилници за историја и теорија на уметноста. Тој е страстен да ги охрабрува другите да се изразат преку уметност и верува дека секој има капацитет за креативност.