Мајра Хиндли - Информации за криминал

John Williams 25-06-2023
John Williams

Содржина

Мајра Хиндли

Мајра Хиндли беше англиски сериски убиец. Со нејзиниот партнер, Иан Брејди, таа силуваше и уби пет мали деца.

Хиндли пораснала со нејзината баба во Манчестер, Англија. Една блиска пријателка починала кога имала петнаесет години, поради што го напуштила училиштето и се зафатила со римокатолицизмот. Таа го запознала Иан Брејди во 1961 година. Брејди неодамна бил ослободен од затвор и работел како службеник кога двајцата се запознале. Брејди имаше силно влијание врз Хиндли, таа напиша: „Се надевам дека ме сака и ќе се омажи за мене еден ден“. Хиндли подоцна забележал дека е „суров и себичен“, но додаде дека таа сè уште „го сака“. . Полин Рид (16) беше првата жртва што ја силуваа и убиле. Нивните други жртви, Џон Килбрајд, Кит Бенет, Лесли Ен Дауни и Едвард Еванс беа сите малолетни. Братот на Хиндли бил сведок на последното убиство и повикал полиција. Брејди му кажал дека другите биле закопани на Седлворт Мур, што ги измислило Маврите убијци.

Исто така види: Соли за капење - информации за криминал

Тие излегоа на суд во 1966 година и се изјаснија дека не се виновни за три од петте убиства. Брејди беше прогласен за виновен за три убиства, а Хиндли беше прогласен за виновен за две убиства, и двете осудени на доживотна казна. Во 1970 година, Хиндли ги прекина сите контакти со Брејди и во 1987 година, таа објави целосна исповед до медиумите за нејзината вмешаност воубиства. Таа многупати аплицираше за условно ослободување, но сите беа одбиени.

Мајра Хиндли почина од респираторна слабост во 2002 година на шеесет години. Иан Брејди почина од природна смрт во 2017 година на седумдесет и девет години. 10>

Исто така види: Што е полиграф - информации за криминал

John Williams

Џон Вилијамс е искусен уметник, писател и уметнички едукатор. Тој ја стекна својата диплома за ликовни уметности на Институтот Прат во Њујорк, а подоцна ја продолжи својата магистерска диплома за ликовни уметности на Универзитетот Јеил. Повеќе од една деценија, тој предава уметност на ученици од сите возрасти во различни образовни услови. Вилијамс ги изложуваше своите уметнички дела во галерии низ Соединетите држави и доби неколку награди и грантови за неговата креативна работа. Покрај неговите уметнички определби, Вилијамс пишува и за теми поврзани со уметноста и предава работилници за историја и теорија на уметноста. Тој е страстен да ги охрабрува другите да се изразат преку уметност и верува дека секој има капацитет за креативност.