Олимпијадата во Минхен - Информации за криминал

John Williams 02-10-2023
John Williams

„Минхенски масакр“

Исто така види: Мајк Тајсон - Информации за криминал

Летните олимписки игри во 1972 година се одржаа во Германија за прв пат откако нацистите беа домаќини на Олимписките игри во 1936 година. Поради ова, тензиите беа високи; сепак, градот Минхен се надеваше дека настанот ќе им помогне на нивната репутација бидејќи планираа да му претстават на светот „нова, демократска и оптимистичка Германија“. Тие дури создадоа и мотото за Игрите, а тоа беше, Die Heiteren Spiele што значи Среќните игри . Овој оптимизам набрзо беше уништен кога удри терор само неколку дена по Игрите. Многу луѓе беа нервозни поради одењето во Минхен на Игрите; сепак, овие нервозни чувства беа засилени за спортистите и тренерите на израелскиот тим кои го загубија семејството за време на Холокаустот.

Првите неколку дена од Игрите поминаа добро, па израелскиот тим реши да помине една вечер гледајќи го Вистичарот на покривот . По претставата сите се вратија во Олимпиското село во нивните два стана за да спијат малку. Околу 04:30 часот на 5 септември, осум тешко вооружени членови на палестинската терористичка организација Црн септември ја прескокнаа оградата на Олимпиското село и се упатија директно кон зградата во која беше сместен израелскиот тим. Тие упаднале во двата израелски стана; неколку членови на тимот избегале додека скокнале од прозорците, двајца мажи кои возвратиле биле убиени, а останатите девет биле задржанизаложник.

Само по 5:00 часот, полицијата била алармирана за нападот и веста за ситуацијата се проширила низ светот. Палестинците долго време се чувствуваа игнорирани од светот и овој напад го насочи вниманието на светот кон израелско-палестинската криза; сепак, многу спортисти низ Олимпиското село беа несвесни за заложничката ситуација и продолжија да учествуваат во нивните настани како ништо да не се случува.

Милитантите на Црниот септември побараа 234 палестински затвореници да бидат ослободени од израелските затвори до 9:00 часот. Официјалната политика на Израел беше да одбие да преговара со какви било терористи бидејќи тие веруваа дека тоа ќе поттикне идни терористички акти. Терористите одбија да се повлечат; како што минуваа часовите и не беа испочитувани роковите, неизбежно беше ситуацијата да не се реши мирно.

Терористите побарале два авиони да се однесат себеси и нивните заложници во Египет, а Германците се согласиле да соработуваат со нивните барања. Планот беше да се пренесат заложниците и терористите со хеликоптери од базата на аеродромот надвор од Минхен, каде потоа ќе однесат авион за Каиро. Германците планирале да имаат снајперисти и полицајци во заседа на терористите откако хеликоптерите ќе слетаат и да ги спасат заложниците. Полицајците; сепак, решија да ги напуштат своите позиции, оставајќи само пет снајперисти да ги нападнат тешко вооружените терористи. Откако наслетале хеликоптери, терористите сфатиле дека е замка и почнале да пукаат. По еден час пукање, на местото на настанот пристигнаа оклопни германски автомобили кои ги предупредуваа членовите на Црн септември дека крајот е близу. Терористите потоа застрелаа четворица од заложниците на еден од хеликоптерите и фрлија граната внатре додека друг ги уби петте заложници на другиот хеликоптер - сите девет израелски заложници беа убиени.

Исто така види: Били Кид - Информации за криминал

Олимписките игри беа накратко прекинати за време на заложничката ситуација и на 6 септември се одржа панихида. По комеморацијата, преостанатите израелски олимписки репрезентативци се повлекоа од натпреварувањето и ги напуштија Игрите. Претседателот на организацискиот комитет во Минхен сакаше да го откаже остатокот од Олимписките игри; сепак, претседателот на Меѓународниот олимписки комитет изјави дека Игрите нема да бидат откажани поради масакрот.

Петмина од терористите беа убиени за време на престрелката. Тројцата преживеани терористи беа приведени и задржани во затвор во Минхен; сепак, тие никогаш не би се соочиле со судење. На 9 октомври 1972 година, лет на Луфтханза беше киднапиран со закана дека ќе бидат кренати во воздух доколку не бидат ослободени.

И покрај напорите на Германија да биде домаќин на мирни и позитивни Олимписки игри, Летните олимписки игри во Минхен 1972 година секогаш ќе бидат синоним за „Минхенскиот масакр“.

<

John Williams

Џон Вилијамс е искусен уметник, писател и уметнички едукатор. Тој ја стекна својата диплома за ликовни уметности на Институтот Прат во Њујорк, а подоцна ја продолжи својата магистерска диплома за ликовни уметности на Универзитетот Јеил. Повеќе од една деценија, тој предава уметност на ученици од сите возрасти во различни образовни услови. Вилијамс ги изложуваше своите уметнички дела во галерии низ Соединетите држави и доби неколку награди и грантови за неговата креативна работа. Покрај неговите уметнички определби, Вилијамс пишува и за теми поврзани со уметноста и предава работилници за историја и теорија на уметноста. Тој е страстен да ги охрабрува другите да се изразат преку уметност и верува дека секој има капацитет за креативност.