Последниот оброк - информации за криминал

John Williams 02-10-2023
John Williams

Во Соединетите Држави, традиционално, последниот оброк им се дава на затворениците ден или два пред погубувањето. Секоја држава има различни регулативи за тоа што им е дозволено да служат и буџетот за оброкот.

Без ограничување на количината или изборот на храна, над 500 гости избраа широк спектар на комбинации. Изненадувачки, најизбраниот избор е оној на озлогласениот сериски убиец Џон Вејн Гејси, иако гостите можат сами да изберат свој уникатен оброк. Меѓу огромниот избор на пијалоци, најдобар избор беше Кока-Кола. Генерално во Соединетите Држави не се дозволени алкохолни пијалоци. Во нашата анкета, таа беше во првите три избори. Како што еден поединец од Холандија намерно изрази: „Како пијалок не би имал ништо повеќе од пиво, пиво и пиво“.

Исто така види: Форд круна Викторија - информации за криминал

Топ десет барања за последен оброк

  • Последниот оброк на Џон Вејн Гејси (12 пржени ракчиња, кофа пилешко со оригинален рецепт од KFC, помфрит и половина килограм јагоди)
  • Пита
  • Сладолед
  • Бфтек
  • Пица
  • Јастог
  • Хамбургер
  • Шпагети
  • Суши
  • Компири од рак

Иако некои од овие стереотипни селекции може лесно да се предвидат, имаше неколку други ставки кои некои би ги категоризирале како чудни за последниот оброк. Меѓу нив, макарони и сирење на Стоуфер, киелбаса, ракови étouffée , поп курви, литар виски старо 20 години и, најзначајно, ајкулаfin.

Садам Хусеин избра, иако е спорно дали тоа му било побарано или само што му било дадено, варено пилешко, ориз и топла вода со мед.

Тед Банди одби посебен оброк, па му беше даден традиционалниот стек (средно-ретко), јајца (претерано лесно), хаш-браун, тост, млеко, кафе, сок, путер и желе.

Исто така види: Фолксваген во сопственост на Тед Банди - Информации за криминал

Тимоти Меквеј уживаше во две пилиња сладолед со чипс од нане.

Џон Ален Мухамед (DC Sniper) избра пилешко со црвен сос и неколку колачи.

Дени Ролинг уживаше во опашка од јастог, ракчиња пеперутка, печен компир, сладок чај и чизкејк од јагоди.

Aileen Wournos (застапена во филмот Чудовиште ) одби посебен оброк. Нејзе и дадоа хамбургер, кафе и други закуски од мензата на затворот.

Да знаеше дека денес ти е последен и да ти го покажат изборот на твојот последен оброк, што би избрале?

John Williams

Џон Вилијамс е искусен уметник, писател и уметнички едукатор. Тој ја стекна својата диплома за ликовни уметности на Институтот Прат во Њујорк, а подоцна ја продолжи својата магистерска диплома за ликовни уметности на Универзитетот Јеил. Повеќе од една деценија, тој предава уметност на ученици од сите возрасти во различни образовни услови. Вилијамс ги изложуваше своите уметнички дела во галерии низ Соединетите држави и доби неколку награди и грантови за неговата креативна работа. Покрај неговите уметнички определби, Вилијамс пишува и за теми поврзани со уметноста и предава работилници за историја и теорија на уметноста. Тој е страстен да ги охрабрува другите да се изразат преку уметност и верува дека секој има капацитет за креативност.