познати затвори & засилувач; Затворање - Информации за криминал

John Williams 16-07-2023
John Williams
 • Контакт со надворешниот свет
 • Дизајн на затворски простории
 • Френк Абањале – Бегство од затвор
 • Историја на затворањето
 • Џереми Бентам – Таткото на утилитаризмот
 • Статистика за населението во затворот
 • Рехабилитативни ефекти
 • Сама затвор
 • Видови затвори
 • Жени во затвор

Познати случаи на погрешно обвинетите

 • Доналд Маршал Џуниор
 • Гери Конлон
 • Ричард Џуел
 • Рајан Фергусон
 • Сем Шепард

Познати затвори

 • Алкатраз
 • Шато д'лф
 • Ѓаволскиот остров
 • Источниот државен затвор
 • Заливот Гвантанамо
 • Затворот Синг Синг
 • Експеримент на затворот Стенфорд
 • Стејт на Тексас Казнено поправен дом во Хантсвил
 • Кулата во Лондон

Водини

 • Клинтон Дафи
 • Џејмс Вилет

Исто така види: Елиот Нес - Информации за криминал

Исто така види: Тим Ален Магшот - славни личности Мугшоти - библиотека за криминал - Информации за криминал

John Williams

Џон Вилијамс е искусен уметник, писател и уметнички едукатор. Тој ја стекна својата диплома за ликовни уметности на Институтот Прат во Њујорк, а подоцна ја продолжи својата магистерска диплома за ликовни уметности на Универзитетот Јеил. Повеќе од една деценија, тој предава уметност на ученици од сите возрасти во различни образовни услови. Вилијамс ги изложуваше своите уметнички дела во галерии низ Соединетите држави и доби неколку награди и грантови за неговата креативна работа. Покрај неговите уметнички определби, Вилијамс пишува и за теми поврзани со уметноста и предава работилници за историја и теорија на уметноста. Тој е страстен да ги охрабрува другите да се изразат преку уметност и верува дека секој има капацитет за креативност.