Роберт Хансен - Информации за криминал

John Williams 02-10-2023
John Williams

Роберт Хансен е поранешен агент на ФБИ познат по тоа што извршил предавство и продавал државни тајни на Советите (подоцна на Русите).

Хансен е роден во Чикаго, Илиноис на 18 април 1944 година во семејство на Германци и полско потекло. Неговиот татко, Хауард Хансен, бил офицер во полициската управа во Чикаго, а неговата мајка Вивијан Хансен била домаќинка. Во текот на неговото детство, таткото на Хансен го омаловажувал и омаловажувал неговиот син. Злоупотребата што ја претрпе за време на неговото детство го следеше во текот на неговиот возрасен живот.

И покрај неговото грубо воспитување, Роберт дипломирал на колеџот Нокс во 1966 година со диплома по хемија и се истакнал во изборниот предмет руски јазик. По дипломирањето тој аплицираше за позицијата криптограф во Националната агенција за безбедност (НСА), но беше одбиен поради буџетски ограничувања. Откако бил одбиен од НСА, тој заминал на Универзитетот Нортвестерн за на крајот да добие магистерска диплома по сметководство.

Во 1972 година, Роберт, како и неговиот татко, се приклучил на полицискиот оддел во Чикаго, но како форензички сметководител за внатрешни работи. Нему му беше доделена истрага за полицајци осомничени за корупција. По 3 години во одделот, Хансен ја напушти својата работа и се пријави во ФБИ.

Исто така види: Бони & засилувач; Клајд - Информации за криминал

По прифаќањето, Хансен положи заклетва како федерален агент на 12 јануари 1976 година, со заклетва дека „да има вистинска вера и верност кон Обединетите држави. Роберт беше доделен на Атеренска канцеларија во Гери, Индијана, која ги истражува криминалците од белата јака. Две години подоцна Хансен беше префрлен во Њујорк и набрзо почна да работи контраразузнавачки против Русите. Во овој момент, по само три години работа за ФБИ, тој му пристапил на агент од советското воено разузнавање и му понудил да стане двоен агент. Во 1985 година тој стана официјален агент на КГБ.

На 4 октомври 1985 година Роберт Хансен испрати писмо до КГБ. Во писмото се информирани лидерите на КГБ за тројца советски офицери на КГБ кои всушност биле двојни агенти кои работеле за Соединетите држави. Друг крт веќе ги разоткри тројцата агенти, а Хансен никогаш не бил под истрага за злосторството.

Во 1987 година Хансен бил повикан да го бара кртот кој ги предал агентите кои работеле за ФБИ во Русија. Не знаејќи за неговите претпоставени, Хансен се барал себеси. Тој ја оддалечи истрагата од сопствените активности и истрагата беше затворена без никакви апсења.

Во 1977 година Советскиот Сојуз започна со изградба на нова амбасада во Вашингтон Д.Ц. ФБИ планираше да изгради тунел под амбасадата и ја зафати целата зграда. Поради сумата на пари што ја чинеше бирото, на Хансен му беше дозволено да ги разгледа плановите. Во 1989 година тој ги продаде плановите на Советите за 55.000 долари, кои веднаш ги спротивставија сите обиди за надзор.

Кога се распадна Советскиот Сојузосвен во 1991 година, Роберт Хансен стана многу загрижен дека неговиот живот на шпионажа против неговата сопствена земја ќе биде откриен. По речиси една деценија Роберт Хансен повторно стапил во контакт со неговите ракувачи. Тој продолжи да шпионира под новата Руска Федерација во 1992 година.

И покрај долгата историја на сомнителни активности од извештаите за големи купишта готовина во неговиот дом до обидот за хакирање на базите на податоци на ФБИ, никој во ФБИ или во неговиот семејството знаеше што прави Хансен.

Откако лажно обвини оперативец на ЦИА по име Брајан Кели дека е крт на Русите, ФБИ ја смени тактиката и купи досие за кртот од поранешен офицер на КГБ за 7 милиони долари.

Информациите на датотеката се совпаѓаат со профилот на Роберт Хансен. Датотеката вклучуваше времиња, датуми, локации, гласовни снимки и пакет со вреќа за отпадоци на кои имаше отпечатоци од прсти на Хансен. ФБИ го постави Хансен на надзор 24/7 и набрзо сфати дека е во контакт со Русите.

Исто така види: Sing Sing Prison Lock - Информации за криминал

Иако знаеше дека е под надзор поради статичко мешање со радиото во автомобилот од бубачките, тој реши да направи уште една капка. Ова би му било последно. Тој отиде до неговото отпуштање во паркот Фоксстоун во Вирџинија. Тој постави бела лента околу знак за да ги извести Русите дека им оставил информации. Потоа продолжил да постави вреќа за ѓубре полна со доверлив материјал под еден мост.Веднаш потоа се нафрли ФБИ и го уапси. Кога конечно беше фатен Роберт Хансен едноставно рече „Што ти требаше толку долго?“

На 6 јули 2001 година Хансен се изјасни за виновен по 15 точки од обвинението за шпионажа за да избегне смртна казна и беше осуден на 15 последователни доживотни затворски казни во затвор. Тој моментално ја одлежува казната во затворот супер макс во Фиренца, Колорадо и е во самица по 23 часа секој ден. Откриено е дека во текот на неговата 22-годишна кариера како двоен агент собрал богатство од 1,4 милиони долари во готовина и дијаманти.

<

John Williams

Џон Вилијамс е искусен уметник, писател и уметнички едукатор. Тој ја стекна својата диплома за ликовни уметности на Институтот Прат во Њујорк, а подоцна ја продолжи својата магистерска диплома за ликовни уметности на Универзитетот Јеил. Повеќе од една деценија, тој предава уметност на ученици од сите возрасти во различни образовни услови. Вилијамс ги изложуваше своите уметнички дела во галерии низ Соединетите држави и доби неколку награди и грантови за неговата креативна работа. Покрај неговите уметнички определби, Вилијамс пишува и за теми поврзани со уметноста и предава работилници за историја и теорија на уметноста. Тој е страстен да ги охрабрува другите да се изразат преку уметност и верува дека секој има капацитет за креативност.