Сем Шепард - Информации за криминал

John Williams 30-09-2023
John Williams

Сем Шепард , роден на 29 декември 1923 година, бил лекар кој бил осуден за убиство на неговата сопруга. Подоцна, таа беше превртена, а Сем Шепард беше прогласен за невин.

Исто така види: Лени Дикстра - Информации за криминал

Сем и Мерилин Шепард имаа син со прекар Чип и дом во Беј Вилиџ, предградие на Кливленд. Мерилин држеше часови за Библијата во локалната црква. Се чинеше дека имаат идиличен живот, но Мерилин беше свесна дека Сем има афери.

Исто така види: Џони Торио - Информации за криминал

Во 1954 година, Мерилин – која беше бремена – и Сем направија мала забава. Сем спиеше во дневната соба, а Мерилин беше горе. Сем бил разбуден од викањето на неговата сопруга, кога тој, наводно, истрчал горе и видел дека неговата сопруга ја нападна маж.

Сем беше уапсен помалку од еден месец подоцна, а во декември беше прогласен за виновен и изречена му е казна доживотен затвор. Осудата беше заснована на малку докази и покажа дека неколку други осомничени биле под истрага.

Во 1966 година, апелациониот суд утврдил дека тој не е виновен и бил ослободен од затвор. Се оженил со богата Германка и продолжил да се занимава со лекарски практики, но почнал да злоупотребува супстанци и случајно убил пациент. Тој и Аријане се разведоа под многу лоши услови.

Тој почина на 6 април 1970 година, од откажување на црниот дроб.

John Williams

Џон Вилијамс е искусен уметник, писател и уметнички едукатор. Тој ја стекна својата диплома за ликовни уметности на Институтот Прат во Њујорк, а подоцна ја продолжи својата магистерска диплома за ликовни уметности на Универзитетот Јеил. Повеќе од една деценија, тој предава уметност на ученици од сите возрасти во различни образовни услови. Вилијамс ги изложуваше своите уметнички дела во галерии низ Соединетите држави и доби неколку награди и грантови за неговата креативна работа. Покрај неговите уметнички определби, Вилијамс пишува и за теми поврзани со уметноста и предава работилници за историја и теорија на уметноста. Тој е страстен да ги охрабрува другите да се изразат преку уметност и верува дека секој има капацитет за креативност.