Семејство Мекстај - Информации за криминал

John Williams 02-10-2023
John Williams

На 4 февруари 2010 година, Самер МекСтеј, нејзиниот сопруг Џозеф и нивните мали синови Џани и Џозеф Џуниор исчезнаа од Сан Диего, Калифорнија. Четиричленото семејство МекСтеј живееше среќен живот и неодамна се пресели во нова куќа, која ја реновираа и ја претвораа во нивниот дом од соништата. Џозеф имаше ново успешен бизнис дизајнирајќи и инсталирајќи фонтани за вода. Ова му даде флексибилен распоред и можност да работи од дома, за да може да поминува повеќе време со своето семејство.

На 9 февруари, кога семејството и деловните партнери не се слушнале со Џозеф веќе пет дена, тие испратил колега во куќата да види дали се таму саканите кучиња на семејството. Кога партнерот пристигнал во домот, ги нашол двете кучиња надвор, со храна во нивните чинии, што ги навело да поверуваат дека семејството заминало надвор од градот и имало некој да се грижи за кучињата.

На 13 февруари , кога девет дена немало слух за семејството, братот на Јосиф отишол во куќата. Тој не нашол знаци на провалување, освен делумно отворен прозорец, кој го искористил за да влезе во куќата. Внатре затекна релативно нормална сцена. Семејството се вселило во куќата три месеци порано, и било во процес на распакување и реновирање. Братот на Јосиф не нашол никаков знак од семејството, па оставил белешка за личноста која ги хранела кучињата и ги замолил да му се јават, бидејќи бил загрижен за неговатасемејството. Подоцна истата вечер, тој добил телефонски повик од контролата на животните, која планирала да ги земе кучињата бидејќи тие биле оставени надвор без храна повеќе од една недела. Како што се испостави, некој од контролата на животните застанал и ги нахранил кучињата, па Самер и Џозеф не договориле некој да ги нахрани. Оваа информација беше доволно алармантна за братот на Џозеф да се јави во полиција и да го пријави семејството за исчезнато, бидејќи за нив беше некарактеристично да ги остават кучињата без храна.

На 15 февруари, единаесет дена откако семејството последен пат беше сослушано од , полицијата извршила претрес во семејната куќа МекСтеј. Она што изгледаше нормално за братот на Џозеф, но беше алармантно за инспекторите. Поради недостигот на мебел и состојбата на домот среде реновирањето, беше тешко да се утврди дали имало или не борба. Сепак, остана без сурова храна, што се чинеше дека навестува дека семејството заминало набрзина или имало намера да се врати набрзо потоа. Немаше траги од неправилна игра или некакво принудно влегување. Немаше докази за да се утврди каде заминало семејството или зошто заминало.

Порано во неделата пред семејството да исчезне, Самер направила планови да ја посети својата сестра, која неодамна родила бебе. Дополнително, семеен пријател помагал во бојадисувањето на куќата и си заминал со намера да се врати во сабота на 6 февруари да ја заврши работата. Семејството не се појавида имам некакви планови да ме нема тој ден. Во четвртокот, на 4 февруари, последниот ден кога се слушнало со семејството Мекстај, Џозеф присуствувал на редовните работни состаноци. Записите од мобилниот телефон покажуваат дека тој возел дома по состанокот и продолжил да се јавува до вечерта.

Истражувачите направиле пауза во истрагата кога безбедносната камера на соседот го фатила автомобилот на МекСтејс како го напушта нивниот дом на Вечерта на 4 февруари. Автомобилот никогаш не се вратил во домот. Инспекторите, исто така, открија дека истиот автомобил бил влечен на 8 февруари поради прекршување на паркирањето во близина на границата со Мексико. Инспекторите веднаш го заплениле автомобилот и го пребарале за докази. Внатре најдоа релативно нормална сцена: имаше голем број нови играчки, детските седишта за автомобили беа на нивните позиции, а предните седишта беа приспособени на релативните големини на Самер и Џозеф. Немаше траги за валкана игра, но фактот што тие ги оставија автомобилот и играчките четири дена по излегувањето од дома, толку блиску до границата со Мексико беше бизарен. Дополнително, безбедносните камери на паркингот од каде што беше влечен автомобилот потврдија дека автомобилот не пристигнал таму до попладнето на 8 февруари, па имало четири дена од кои семејството не се води сметка.

Истражувачите откриле дека ниту еден од автомобилите на семејството не патувал во Мексико со години, па верувале дека семејството не влегло воМексико во текот на неизвестените четири дена. Семејството и пријателите на МекСтејс не очекуваа дека ќе бидат на границата со Мексико. Самер изјавила дека чувствува дека Мексико е премногу небезбедно и дека никогаш нема да оди доброволно.

Сепак, новото откритие на видеото од граничниот надзор го промени текот на истрагата. Инспекторите пронајдоа четири лица кои наликуваа на МекСтејс како одат преку границата околу 19:00 часот. на 8 февруари, помалку од два часа по паркирањето на автомобилот на блискиот паркинг. На видеото се гледа возрасен маж и дете како одат пред возрасна жена со друго дете. Големините на луѓето се чини дека одговараат на семејството МекСтеј. Кога членовите на семејството биле повикани да помогнат да се идентификуваат луѓето на видеото, тие имаа различни реакции. Тие препознаа дека децата и Самер се луѓето на видеото, но мајката на Џозеф веруваше дека ако човекот на видеото беше Џозеф, неговата коса ќе беше многу побушава. Инаку, семејството изгледаше идентично како МекСтејс. Тие беа облечени слично како МекСтејс, а децата носеа капи слични на оние во кои беа фотографирани. Но, неколку членови на семејството не веруваа дека човекот на видеото е Џозеф. Инспекторите веруваа дека семејството на сликата е најверојатно МекСтејс, врз основа на анализа на семејните фотографии и домашни видеа.

Иследниците веруваа дека семејствотодоброволно одеше преку границата, без навестување дека се во неволја. Инспекторите барале пасош на семејството и откриле дека Џозеф имал важечки пасош кој не бил користен пред или по исчезнувањето. Пасошот на Самер бил истечен и истражителите не можеле да најдат никакви записи дека таа поднела барање за нов. Покрај тоа, ниту едно од децата немало пасоши. Инспекторите пронашле еден од изводите од матичната книга на родените оставени во домот. Би било невозможно за McStays да патуваат во Мексико со недоволни документи. Покрај тоа, инспекторите откриле и дека Самер го менувала своето име повеќе пати во текот на нејзиниот живот. Иако едноставното менување на нејзиното име не е показател за ништо злобно, тоа поттикна голем број теории дека Самер е одговорна за исчезнувањето. Ниту една од овие теории не е потврдена. Иако е можно Самер да користела друго име, нема записи за пасоши под ниту едно од нејзините други имиња. Целиот случај ги остави инспекторите и најблиските целосно збунети.

Во април 2013 година, Одделот на шерифот во Сан Диего го предаде случајот на ФБИ, кое беше повеќе опремено да истражува случаи кои вклучуваат други земји.

Исто така види: Форензичка лингвистика & засилувач; Идентификација на авторот - Информации за криминал

4> Ажурирања

На 11 ноември 2013 година, посмртните останки на двајца возрасни и две деца беа пронајдени во пустината во Калифорнија. Дведена подоцна, останките беа идентификувани како семејството МекСтеј. Смртните случаи се прогласени за убиство.

Исто така види: Стрелачки одред - Информации за криминал

На 5 ноември 2014 година, Чејс Мерит, деловен соработник на МекСтеј беше уапсен и обвинет за четири точки за убиство, откако неговата ДНК беше откриена во возилото МекСтеј. Обвинителите тврдат дека МекСтејс биле убиени од Мерит заради финансиска корист. Мерит е документиран како пишува чекови во вкупна вредност од 21.000 долари на деловната сметка на МекСтеј, откако МекСтеј исчезна. Мерит ги искористил парите за да ја поттикне својата зависност од коцкање во блиските казина, во кои изгубил илјадници долари. Судењето на Мерит беше одложено повеќе пати поради обидот Мерит да се застапува себеси и постојано ги отпушташе своите адвокати, тој помина пет од ноември 2013 до февруари 2016 година. , Мерит остана во затвор без кауција. Судењето на Мерит конечно започна на 7 јануари 2019 година и на 10 јуни 2019 година, поротата во округот Сан Бернардино го прогласи Мерит за виновна за убиство на семејството МекСтеј. Како резултат на тоа, тој би можел да се соочи со смртна казна. 12>

John Williams

Џон Вилијамс е искусен уметник, писател и уметнички едукатор. Тој ја стекна својата диплома за ликовни уметности на Институтот Прат во Њујорк, а подоцна ја продолжи својата магистерска диплома за ликовни уметности на Универзитетот Јеил. Повеќе од една деценија, тој предава уметност на ученици од сите возрасти во различни образовни услови. Вилијамс ги изложуваше своите уметнички дела во галерии низ Соединетите држави и доби неколку награди и грантови за неговата креативна работа. Покрај неговите уметнички определби, Вилијамс пишува и за теми поврзани со уметноста и предава работилници за историја и теорија на уметноста. Тој е страстен да ги охрабрува другите да се изразат преку уметност и верува дека секој има капацитет за креативност.