Сестра Кети Чесник & засилувач; Џојс Малецки - Информации за криминал

John Williams 02-10-2023
John Williams

Сестра Кети Чесник & засилувач; Џојс Малецки

Во 2017 година, Нетфликс објави оригинален документарец наречен Чуварите кој повторно го разгоре интересот за нерешените убиства на сестрата Кети Чесник и Џојс Малецки во 1969 година. Кетрин (Кети) Чесник беше католичка сестра и предаваше англиски и драма во Архиепископот Кеуг (подоцна преименуван во Сетон Киу), католичко средно училиште за девојчиња во Балтимор.

На 7 ноември 1969 година, Кети Чесник го напуштила својот стан во Катонсвил за да купи подарок за свршувачката за нејзината сестра. Таа никогаш не се вратила, а нејзиниот автомобил бил пронајден непрописно паркиран спроти нејзиниот стан. Автомобилот беше затрупан во кал, што го немаше претходниот ден. Полицијата трагаше по Кети Чесник , но ништо не најде. Два месеци подоцна, на 3 јануари, телото на Чешник го пронашле ловец и неговиот син во неформално ѓубре во Лансдаун, Мериленд. Таа почина од фрактура на черепот и крварење на мозокот.

Џојс Малецки беше дваесетгодишен канцелариски работник во дистрибутер на алкохол во Балтимор. На 11 ноември 1969 година, Малеки отиде на шопинг во трговскиот центар Харундејл во Глен Бурни, Мериленд пред да се сретне со своето момче во Форт Мид на вечера. Кога не се појавила на вечера, следела претрес. Нејзиното тело било пронајдено два дена подоцна на брегот на реката Литл Патуксент во Форт Мид. Била врзана, задавена и удавена. Се јавија

Исто така види: Waco Siege - Информации за криминал

Чуварите внимание на можната врска помеѓу Чешник и Малечки убиствата и сексуалната злоупотреба на наводите кај архиепископот Кеоу. Поранешните ученици во училиштето тврдеа дека за време на времето Сестра Кети работела во Keough, отец Џозеф Маскел сексуално злоставувал многу девојчиња во училиштето. Една од девојките му се доверила на Чешник и чувствувала дека Чешник ќе се погрижи за тоа. Еден од поранешните студенти тврди дека Маскел ја однел да го види телото на Кети Чесник и и рекол: „Гледате што се случува кога кажувате лоши работи за луѓето? Локацијата беше различна од местото каде што на крајот беше пронајдено нејзиното тело, но беше истата област каде што беше пронајдено телото на Малецки. Маскел почина во 2001 година, но сè уште се смета за осомничен за убиството на Чешник.

Случувањата во случајот може да се следат на Фејсбук страницата на групата.

Исто така види: Гери Конлон - Информации за криминал

John Williams

Џон Вилијамс е искусен уметник, писател и уметнички едукатор. Тој ја стекна својата диплома за ликовни уметности на Институтот Прат во Њујорк, а подоцна ја продолжи својата магистерска диплома за ликовни уметности на Универзитетот Јеил. Повеќе од една деценија, тој предава уметност на ученици од сите возрасти во различни образовни услови. Вилијамс ги изложуваше своите уметнички дела во галерии низ Соединетите држави и доби неколку награди и грантови за неговата креативна работа. Покрај неговите уметнички определби, Вилијамс пишува и за теми поврзани со уметноста и предава работилници за историја и теорија на уметноста. Тој е страстен да ги охрабрува другите да се изразат преку уметност и верува дека секој има капацитет за креативност.