Скандал со емисиите на VW - информации за криминал

John Williams 27-07-2023
John Williams

Скандал со емисиите на VW

Скандал со емисиите на VW Во 2015 година, американската Агенција за заштита на животната средина откри дека возилата на Фолксваген не работат како што работеле при тестирањето на емисиите. Половина милион дизел модели на Фолксваген беа цитирани за прекршување на емисиите, околу 10,5 милиони возила ширум светот. Фолксваген тврдеше дека нова линија возила се движела на „чист дизел“, но било докажано дека не. Медиумите го измислија скандалот како „Дизелгејт“.

Возилата на Volkswagen беа усогласени со федералните нивоа на емисии додека беа во режим на тестирање, но штом возилата беа на пат, компјутерот во автомобилите се префрли на целосно посебен режим што го смени начинот на работа на автомобилите. Американската Комисија за хартии од вредност (SEC) на крајот го обвини Volkswagen, две нејзини подружници, и неговиот поранешен извршен директор, Мартин Винтеркорн, „за измама на американските инвеститори, собирање милијарди долари преку пазарите на корпоративни обврзници и фиксен приход додека правеле серија измами тврдења за влијанието врз животната средина на флотата „чист дизел“ на компанијата“. По истрагата, беше откриено и дека Audi и Porsche ги наместиле своите возила за незаконски да поминат тестови за емисиите.

Од 2019 година, Volkswagen платил над 30 милијарди евра за казни, тужби за враќање и порамнување.

Исто така види: Тања Кач - Информации за криминал

Исто така види: Џек Мевосек - Информации за криминал

John Williams

Џон Вилијамс е искусен уметник, писател и уметнички едукатор. Тој ја стекна својата диплома за ликовни уметности на Институтот Прат во Њујорк, а подоцна ја продолжи својата магистерска диплома за ликовни уметности на Универзитетот Јеил. Повеќе од една деценија, тој предава уметност на ученици од сите возрасти во различни образовни услови. Вилијамс ги изложуваше своите уметнички дела во галерии низ Соединетите држави и доби неколку награди и грантови за неговата креативна работа. Покрај неговите уметнички определби, Вилијамс пишува и за теми поврзани со уметноста и предава работилници за историја и теорија на уметноста. Тој е страстен да ги охрабрува другите да се изразат преку уметност и верува дека секој има капацитет за креативност.