Сони Листон - Информации за криминал

John Williams 02-10-2023
John Williams

Загадочниот Сони Листон бил боксер роден околу 1932 година во Арканзас. Тој имал проблематичен домашен живот како дете и имал многу судири со локалните органи за спроведување на законот. Неговите рани апсења го наведоа да се зафати со бокс, што тој многу добро го сфати. Откако беше ослободен, тој го започна својот живот како боксер.

Во 1952 година, тој заврши со мафијата - Френки Карбо и Блинки Палермо, мафијашки фигури, го поседуваа најголемиот дел од неговиот договор. Овие врски со криминалното подземје само ја зајакнуваат мистеријата зад неговата смрт и енигмата што беше неговиот живот.

Исто така види: Сем Шепард - Информации за криминал

По загубата од Касиус Клеј, кој ќе стане Мухамед Али, Листон престана да се бори повеќе од една година. Потоа се вратил во 1968 година за да победи на натпревар. Се чинеше дека ова му го врати борбениот дух; тој потпиша договор за соочување со Џорџ Чувало. Меѓутоа, веднаш откако Чувало се согласил да се бори со Листон, Листон бил пронајден мртов во неговиот дом. Се чинеше дека Листон паднал на клупа откако земал дрога. Полицијата пронашла хероин во куќата, но не и средство за инјектирање на дрогата; Дејви Перл, пријател, тврдел дека никогаш не би направил такво нешто бидејќи се плашел од игли. Многу од познаниците на Листон се согласиле.

Исто така види: Киднапирањето Линдберг - информации за криминал

Полицијата открила дека Листон немал доволно хероин во телото за да го убие; Лекарите конечно утврдиле дека срцевата слабост е причина за смртта.

Постојат некои шпекулации дека Листон бил убиен од дрогадилери, позајмени ајкули, толпата или дури и друго непознато лице. Можеби некој му платил да изгуби борба, а тој не успеал во тоа - неговата борба со Чак Вепнер шест месеци порано, можеби. Една статија објавена неодамна шпекулираше дека тепачката помеѓу Мухамед Али и Сони Листон имала вмешаност на толпата>

John Williams

Џон Вилијамс е искусен уметник, писател и уметнички едукатор. Тој ја стекна својата диплома за ликовни уметности на Институтот Прат во Њујорк, а подоцна ја продолжи својата магистерска диплома за ликовни уметности на Универзитетот Јеил. Повеќе од една деценија, тој предава уметност на ученици од сите возрасти во различни образовни услови. Вилијамс ги изложуваше своите уметнички дела во галерии низ Соединетите држави и доби неколку награди и грантови за неговата креативна работа. Покрај неговите уметнички определби, Вилијамс пишува и за теми поврзани со уметноста и предава работилници за историја и теорија на уметноста. Тој е страстен да ги охрабрува другите да се изразат преку уметност и верува дека секој има капацитет за креативност.