Свети Патрик - Информации за криминал

John Williams 21-06-2023
John Williams

Св. Патрик, главниот светец-заштитник на Ирска, останува една од нејзините најплодни национални икони денес. Св. и дедо поп. На шеснаесетгодишна возраст, младиот Патрик бил киднапиран од ирски напаѓачи и продаден во ропство во Ирска. Принуден да работи како овчар, честопати страдал од глад и екстремно студени услови. И покрај тоа, тој се молеше секојдневно и неговата вера во Бог растеше. По шест години, Патрик слушнал глас кој му кажувал дека наскоро ќе си оди дома и дека неговиот брод е готов. Слушајќи го овој глас, тој избега од својот господар и побегна од Ирска.

Неколку години по враќањето дома, Патрик раскажа дека имал уште една визија, во која добил писмо со наслов „Гласот на Ирците“. Додека го читал писмото, слушнал како Ирците го повикуваат со обединет глас, молејќи го да се врати. Тој го протолкувал овој сон како повик да се изврши мисионерска работа во паганска Ирска.

Се вратил на островот како свештеник, проповедајќи и преобраќајќи се 40 години. На Патрик првично наишол отпор, пишувајќи дека тој и неговите придружници дванаесет пати биле заробени и носени како заробеници, и дека во една прилика бил врзан со синџири иосуден на смрт. Сепак, тој и неговите ученици истрајаа.

Во текот на неговата мисионерска работа, свети Патрик продолжи да го промовира преобраќањето на Ирска во христијанство со избирање на црковни службеници, создавање совети, основање манастири и организирање на Ирска во епархии. Во 431 година, Патрик бил назначен за епископ на Ирска, а се верува дека островот бил официјално преобратен во христијанството во 432 година.

Ропството во средновековниот период

Во Раниот средновековен период, ерата која опфаќа петстотини години од петтиот до десеттиот век во Европа, ропството било вообичаена и континуирана практика. Инвазиите и војните го карактеризираа ова хаотично време, и вообичаено беше воените заробеници или оние кои беа фатени во рации да бидат заробени и поробени. Селтик Ирска не беше исклучок, а Даблин беше центар за трговија со робови. Бидејќи не преживеале правни текстови во врска со ирското ропство во овие векови, научниците за увид се свртуваат кон галските ракописи од подоцнежниот 11 век наречени Брехонски закони.

Според законите Брехон, хиерархиското галско општество во Ирска вклучувало три групи под најнизок од слободните мажи кои се сметаа за „неслободни“. На овие неслободни им беше ускратено речиси секое право што им се дава на племенските припадници, вклучително и правото да носат оружје и правото да ја напуштат племенската територија. Најниската од овие групи позната како фуидхир (се изговара fwi-thee-ер), и ги вклучи оние заробени во војна или рации. Овие робови биле засекогаш врзани во служба и им било забрането да добијат наследство или да поседуваат земја. Св. самиот беше гласен застапник против оваа практика. И покрај неговите напори, Ирска остана една од последните области на христијанско-европските земји за укинување на институцијата.

Исто така види: Желка - Информации за криминал

Иако спорно од научниците, повеќето документи наведуваат дека Свети Патрик поминал на 17 март 460 година. Денот на неговата смрт е се слави во плејада земји како Денот на Свети Патрик и ги одбележува и добрите дела на светецот и доаѓањето на христијанството во Ирска. Денес, Денот на Свети Патрик го одбележуваат Католичката црква, Англиканската заедница (особено Црквата на Ирска), Источната православна црква и Лутеранската црква. Иако првично се прославуваше како официјален празник уште во десеттиот век, Денот на Свети Патрик постепено стана комеморација на ирската култура воопшто. Сега се смета за државен празник во Република Ирска, Северна Ирска, Монсерат, Лабрадор и Њуфаундленд. Денот на Свети Патрик го слават и ирските заедници ширум светот во земјите како Велика Британија, Канада,Соединетите Американски Држави, Аргентина, Австралија и Нов Зеланд.

Св. Денот на Патрик & засилувач; Злосторство

Св. Прославите на Денот на Патрик ширум светот резултираа со разни насилни и ненасилни злосторства. Од историско значење е крвавото пукање од банди во Чикаго во 1926 година, познато како масакр на Денот на Свети Патрик. На 16 март, Алфонс „Лице со лузна“ Ламберт се обиде да го избрише ривалскиот господар на криминалот Жан Арно и неговите луѓе на забавата на Денот на Свети Патрик, организирана од снаата на Арно. Самиот напад не беше подолг од десет минути, но не остави преживеани.

Исто така види: Сериски убијци - информации за криминал

Св. Денот на Патрик е поврзан со консумацијата на алкохол уште од неговите рани години, бидејќи беше еден од ретките денови кога беа укинати ограничувањата за пиење од сезоната на постот. Во денешно време празникот главно се карактеризира со прекумерно пиење. Всушност, тој стана еден од најтешките и најопасните денови во годината за органите на прогонот и за заедниците ширум земјата. Според Одделот за транспорт во Колорадо, Денот на Свети Патрик е еден од двата дена во годината со најголема стапка на апсења од ДУИ. Околу 10% зголемување на прекршувањата на ДУИ е вообичаено во текот на неделата околу Денот на Свети Патрик. Овој процент се зголемува кога празникот паѓа за време на викендот, достигнувајќи неверојатни 25%. Истражувањето составено од Националната управа за безбедност на сообраќајот на патиштата во 2009 година покажува дека на Денот на Свети Патрикгодина, 37% од возачите кои учествувале во фатална сообраќајна несреќа имале ниво на алкохол во крвта од 0,08 или повеќе. Во извештајот, исто така, се наведува дека 47 од 103 луѓе загинале во сообраќајна несреќа што вклучувала возење во пијана состојба.

Неодамна, парадата на Денот на Свети Патрик во Хобокен, Њу Џерси, беше откажана во 2012 година како одговор на алармантно високи стапки на криминал претходната година. Во 2011 година биле уапсени 34 лица, а во болница биле примени 166 лица. Поднесени се и две пријави за сексуален напад, како и 555 цитати за помали прекршоци како што се јавно интоксикација и мокрење. Исто така, во 2012 година, толпа луѓе во Балтимор, Мериленд, претепале, ограбиле и му ја соблекле облеката на турист во алкохолизирана состојба на улица. Видеото од злосторството беше поставено на интернет и брзо стана вирално. Иако технички се одвиваше во раните утрински часови на 18 март, ова злосторство со голема публицитет ја доби титулата „Тепање на денот на Свети Патрик“.

Злогласните ирски злосторства Криминалци

Ирска има свој дел од плодни криминалци и опасни членови на банди. Една од најкрвавите дисидентски групи во историјата на Ирска е позната како Ирска републиканска армија (ИРА), паравоена револуционерна организација. Оригиналната ИРА беше формирана во 1919 година за време на Ирската војна за независност и беше одговорна за обемна герилска кампања против британската власт во Ирска во текот на целата војна. Потпишувањето на 1921 гАнгло-ирскиот договор, кој стави крај на војната и ја воспостави Ирска како самоуправна доминација на Британската империја, предизвика раздор во ИРА. Оние кои се спротивставија на договорот во корист на целосно независна ирска република продолжија да го користат името ИРА и се бореа против нивните поранешни придружници кои го поддржуваа договорот во граѓанска војна која траеше од 1922 до 1923 година. Иако ИРА против договорот на крајот беше поразена, гласното малцинство продолжи да се судри против британските и ирските Слободни државни сили.

Од 1969 до 1997 година, ИРА се расцепи на неколку организации, сите наречени ИРА. Поврзаноста на ИРА со тероризмот доаѓа од една од овие отцепени групи, општо позната како Привремена ИРА. Оваа организација се надеваше дека со нанесување доволно жртви на војниците, јавното мислење ќе ги принуди британските сили да се повлечат од регионот. Традиционалните активности на ИРА вклучуваат атентати, бомбашки напади, трговија со оружје и дрога, киднапирања, изнуда и грабежи. Се верува дека е финансиран делумно од симпатизери на САД, како и земји како Либија и терористички организации, вклучително и Палестинската ослободителна организација (ПЛО).

Истражувањето сугерира дека Привремената ИРА била одговорна за смртта на како дури 1.824 луѓе за време на „Неволјите“ (1960-ти-1990-ти) време на значителен конфликт во Северна Ирска помеѓу неколку фракции. Оваа бројкапретставува 48,4% од вкупните жртви во конфликтот. Значајните напади ги вклучуваат бомбашките напади во Крвавиот петок во 1972 година во Белфаст, при што експлодираа 22 бомби, при што загинаа девет лица, а беа повредени 130. Во 1979 година, групата ја презеде одговорноста за атентатот на вујкото на кралицата Елизабета Втора и тројца негови придружници. Речиси две децении подоцна, во 1998 година, бомбашкиот напад со автомобил на ИРА ги однесе животите на 29 во Северна Ирска. Во јули 2005 година, главниот совет на Привремената ИРА објави крај на својата вооружена кампања, а набргу потоа почна да се распушта. Две мали групи се одвоија од Привремената ИРА и продолжуваат да се занимаваат со паравоена активност.

Ирскиот криминал од дијаспората во САД

Како втора по големина европска група на предци во Обединетите нации Државите, ирско-американците сочинуваат речиси 12% од вкупното население. Според американскиот попис од 2000 година, 30,5 милиони Американци тврдат дека имаат ирско потекло, што е речиси пет пати повеќе од населението на Ирска и Северна Ирска заедно. Ирско-американските групи помогнаа во обликувањето на американската историја уште од нејзината колонизација, со над 10 американски претседатели кои тврдат дека имаат ирско потекло.

Како и другите имигрантски заедници кои се борат во деветнаесеттиот и дваесеттиот век, Американците со Ирска во поголемите градови реагираа на суровите економски услови и политичка маргинализација преку формирање на сопствени синдикати за организиран криминал. Ирската толпа е една однајстарата од овие групи во Соединетите Држави, и учествуваше во криминални активности, вклучувајќи рекетирање, убиства, киднапирање и трговија со дрога од почетокот на деветнаесеттиот век. Меѓу истакнатите ирско-американски мафијаши во историјата е водачот на бандата во Чикаго, Џорџ „Багс“ Моран. Моран беше доживотен ривал на Ал Капоне и беше познат по неговата вмешаност во масакрот на Денот на Свети Валентин и наводната популаризација на „пукањето со автомобил“. Исто така, истакната личност од подземјето Оуни „Убиецот“ Маден, водечки продавач на прохибиција и сопственик на легендарниот спикери The Cotton Club.

За повеќе за историјата на американскиот организиран криминал, посетете ја галеријата на Музејот, која содржи предмети поврзани со некои од најозлогласените мафијаши во Соединетите држави, како и реквизити и костими од популарни филмови како што се „Лице со лузни“ и „Бандите на Њујорк“.

John Williams

Џон Вилијамс е искусен уметник, писател и уметнички едукатор. Тој ја стекна својата диплома за ликовни уметности на Институтот Прат во Њујорк, а подоцна ја продолжи својата магистерска диплома за ликовни уметности на Универзитетот Јеил. Повеќе од една деценија, тој предава уметност на ученици од сите возрасти во различни образовни услови. Вилијамс ги изложуваше своите уметнички дела во галерии низ Соединетите држави и доби неколку награди и грантови за неговата креативна работа. Покрај неговите уметнички определби, Вилијамс пишува и за теми поврзани со уметноста и предава работилници за историја и теорија на уметноста. Тој е страстен да ги охрабрува другите да се изразат преку уметност и верува дека секој има капацитет за креативност.