Тим Ален Магшот - славни личности Мугшоти - библиотека за криминал - Информации за криминал

John Williams 24-07-2023
John Williams

Тим Ален Магшот

Тим Ален Магшот Тим Ален, роден како Тимоти Алан Дик, е комичар и актер најпознат по неговите улоги како што е Тим „The Toolman“ Тејлор на Home Improvement , Buzz Lightyear во франшизата Toy Story и Дедо Мраз во филмовите The Santa Clause. Додека последните години на Ален ја одразуваат неговата сакана страна, пред славата, Ален беше дел од шемата за шверц на дрога од Средниот Запад.

Во октомври 1978 година, Тим Ален, тогаш 25, беше уапсен од таен полицаец во Меѓународниот аеродром Каламазу/Бетл Крик. Ален и партнерот биле фатени со над 650 грама кокаин и потоа уапсени на лице место.

Тим Ален се изјасни за виновен по обвиненијата за трговија со дрога. Тој се соочи со доживотна затворска казна, но ги даде имињата на другите дилери во шемата во замена за намалена казна од три до седум години затвор.

Вкупно, Тим Ален помина две години и четири месеци во затвор во Сендстоун, Минесота. Тој беше условно пуштен во 1981 година.

На 24 мај 1997 година, тој беше уапсен во Блумфилд Хилс, Мичиген, поради возење во пијана состојба. Во 1998 година, тој отиде на рехабилитација поради злоупотреба на алкохол, откако беше обвинет од ДУИ. Оттогаш е трезен.

Исто така види: Познати убиства - информации за криминал

Тим Ален го сврте својот живот и стана омилено име. Ален за времето поминато во затвор рече: „Тоа беше пресуден момент. Ме стави во позиција на голема понизност и успеав да направамсе поправам со пријателите и семејството и повторно го фокусирам мојот живот на поставување и постигнување цели“.

Исто така види: Чарлс Флојд - Информации за криминал

Забавни факти за Тим Ален:

  • Има девет браќа и сестри.
  • Платени 2 милиони долари за 26 хектари камп во Мичиген со намера да го задржат во неговата природна, неразвиена состојба.
  • Добила диплома за наука по комуникации на Универзитетот Западен Мичиген во Каламазу, Мичиген (1976 година).

John Williams

Џон Вилијамс е искусен уметник, писател и уметнички едукатор. Тој ја стекна својата диплома за ликовни уметности на Институтот Прат во Њујорк, а подоцна ја продолжи својата магистерска диплома за ликовни уметности на Универзитетот Јеил. Повеќе од една деценија, тој предава уметност на ученици од сите возрасти во различни образовни услови. Вилијамс ги изложуваше своите уметнички дела во галерии низ Соединетите држави и доби неколку награди и грантови за неговата креативна работа. Покрај неговите уметнички определби, Вилијамс пишува и за теми поврзани со уметноста и предава работилници за историја и теорија на уметноста. Тој е страстен да ги охрабрува другите да се изразат преку уметност и верува дека секој има капацитет за креативност.