TJ Лејн - Информации за криминал

John Williams 02-10-2023
John Williams

Томас „ТЈ“ Мајкл Лејн III е роден на 19 септември 1994 година во Чардон, Охајо. Како тинејџер, без да знаат оние околу него, Лејн имал проблеми со дружењето на училиште. Во 7:30 часот, на 27 февруари 2012 година, влегол во средното училиште Чардон и отворил оган врз група ученици. Лејн уби тројца ученици, а повреди уште тројца со пиштол калибар ,22. Меѓу загинатите се Деметриус Хјулин, Расел Кинг Џуниор и Даниел Пармертор.

Џозеф Ричи и Френк Хол се двајца учители кои се нарекуваат херои поради нивните храбрости. Ричи штотуку го започнал часот по математика кога слушнал пукање, им наредил на учениците да се „заклучат“, а кога слушнал стенкање во ходникот, го вовлекол повредениот ученик во својата училница и му пружил прва помош. Сведоците велат дека Хол, помошник фудбалски тренер, се упатил кон Лејн, кој сè уште бил вооружен, и го избркал од училиштето каде што подоцна бил фатен од полицијата. Лејн беше уапсен и обвинет за три точки од обвинението за тешко убиство, две точки за тешко убиство и една точка за кривично дело напад.

Исто така види: Џил Коит - Информации за криминал

Лејн беше суден како возрасен пред суд и се изјасни за виновен по сите точки од обвинението. За време на неговото сослушување, тој почна да покажува јавни лудории за внимание. Тој се насмевна и се смееше додека ги слушаше сведочењата на родителите на оние што ги убил. Кога завршија, тој ги опцу сите и им го даде средниот прст, покажувајќи некаење за своите постапки. Лејн беше осуден и осуден на три доживотни затворски казни без можност за условно ослободување. Тој ја избегна смртната казна само затоа што имал 17 години за време на убиствата.

На 11 септември 2014 година Лејн побегнал од затвор со колегата Клифорд Оперуд. Двајцата затвореници биле фатени во рок од 24 часа. Лејн беше пронајден како се крие во шумата околу затворот, додека Оперуд беше пронајден неколку часа подоцна во локална населба. Лејн сега живее во казнено-поправен дом лоциран во Јангстаун, Охајо, каде што ќе остане до крајот на својот живот.

Исто така види: Северен Холивуд престрелка - информации за криминал

John Williams

Џон Вилијамс е искусен уметник, писател и уметнички едукатор. Тој ја стекна својата диплома за ликовни уметности на Институтот Прат во Њујорк, а подоцна ја продолжи својата магистерска диплома за ликовни уметности на Универзитетот Јеил. Повеќе од една деценија, тој предава уметност на ученици од сите возрасти во различни образовни услови. Вилијамс ги изложуваше своите уметнички дела во галерии низ Соединетите држави и доби неколку награди и грантови за неговата креативна работа. Покрај неговите уметнички определби, Вилијамс пишува и за теми поврзани со уметноста и предава работилници за историја и теорија на уметноста. Тој е страстен да ги охрабрува другите да се изразат преку уметност и верува дека секој има капацитет за креативност.