Тупак Шакур - Информации за криминал

John Williams 02-10-2023
John Williams

Tupac „2Pac“ Шакур беше и останува еден од најпопуларните рапери на сите времиња. Тој е роден во Њујорк во 1971 година, но на 15 години се преселил во Мериленд со своето семејство. Таму тој можеше да ги поттикне своите уметнички таленти со посетување на Балтиморската школа за уметности, каде што глумеше, пишуваше поезија, студираше музика и често рапуваше за своите соученици под уметничкото име MC New York. Две години подоцна неговото семејство повторно се преселило во Калифорнија; таму посетувал часови по поезија и изведба на Лејла Стајнберг, која набрзо станала негов ментор и менаџер. Стајнберг го доби Тупак неговиот голем одмор во 1989 година, кога таа го запозна со колегата менаџер Атрон Грегори и успешната хип хоп група Digital Underground. Тупак беше на турнеја и снимаше со групата неколку години додека не го издаде својот прв соло албум во 1991 година.

Иако првично потпишуваше со Intersope Records, Шакур се повеќе се вклучи во Марион „Суге“ Најтс Дет Роу Рекордс, познат по своите насилни тактики и улога во рап расправијата „Источниот брег против западниот брег“. Death Row се пофали со моќните уметници од Калифорнија како што се Тупак, д-р Дре и Снуп Дог, додека етикетата еквивалент на источниот брег, Шон „Паф Деди/П. Diddy“ Combs’s Bad Boy Records, беше дом на њујоршки уметници како Кристофер „Notorious B.I.G“. Валас. Иако Тупак првично беше близок со Валас поради неговите корени од Њујорк, растечкото ривалство меѓу етикетитенаскоро ќе ги сврте двајцата еден против друг и ќе доведе до фатални последици.

Шакур се соочуваше со судење за случај на сексуален напад кога отиде во студиото Quad во Њујорк на 30 ноември 1994 година, за да сними песна со Кристофер Валас и Шон Комбс. Додека Валас и Комбс беа горе, Тупак и неговите соработници влегоа во фоајето на студиото за снимање, каде што беа ограбени со пиштол од тројца мажи. Шакур се обиде да се одбрани и беше застрелан пет пати. Тој преживеа, па дури и дојде на суд следниот ден, каде што беше осуден на 1,5-4,5 години затвор.

Додека беше во затвор, Шакур дошол до заклучок дека Валас и Комбс го организирале нападот, намерно поканувајќи го во нивното студио како поставка. Иако Валас бесно ги негираше тврдењата, инцидентот го поттикна ривалството и тензиите постојано се зголемуваа. Тупак беше ослободен од затвор откако отслужи девет месеци од неговата казна, во тој момент тој официјално се приклучи на Suge Knight и потпиша за Death Row Records. Откако Тупак повторно беше слободен за снимање, расправијата меѓу бреговите стана уште понепријателска од порано.

На 7 септември 1996 година, Шакур, Најт и неколку телохранители присуствуваа на тепачката на Мајк Тајсон во МГМ Гранд во Лас Вегас. Тепачка избувнала во фоајето на хотелот кога виделе маж по име Орландо Андерсон, член на калифорниската банда Крипс, кој неодамна ограбил еден од членовите на придружбата на Death Row.(поврзан со ривалската банда Bloods). Како одмазда, Шакур ја водеше својата група во нападот на Андерсон се додека тепачката не беше прекината од обезбедувањето на хотелот.

Подоцна истата ноќ, групата Death Row беше упатена во клуб со Шакур на совозачкото седиште на црно БМВ кое се возеше од Најт. Покрај нив се кренал бел кадилак и испукал неколку куршуми. Шакур бил погоден четири пати во градите, додека еден куршум ја напасил главата на Најт. Шакур бил однесен во болница, каде што останал жив шест дена, подложени на неколку операции. Конечно, на 13 септември 1996 година, Шакур им подлегна на раните.

Изнесени се неколку теории во врска со идентитетот и мотивите на убиецот. Најприфатено од органите на редот е тоа што Андерсон му влегла во трага на Шакур откако Валас се согласил да плати 1 милион долари за ударот. За жал, бидејќи соработката со полицијата беше минимална од членовите на двете банди, полицијата не беше во можност позитивно да го идентификува Андерсон како пукачот. Андерсон беше убиен во пукање од неповрзани банди две години подоцна, сè уште останува на својата невиност и никогаш не бил обвинет за смртта на Шакур.

Други веруваат дека Суге Најт стоел зад ударот, бидејќи Шакур собирал правни такси и Најт можеби веруваше дека Шакур вреди повеќе во постхумната продажба на албуми отколку жив. Во 2017 година, самиот Најт додаде уште една теорија, велејќи во едно интервју дека верува дека пукањето биловсушност имал намера да биде хит за него како дел од државен удар што го заговарала неговата поранешна сопруга.

За жал, без помош на сведоци, а Андерсон повеќе не е жив, убиството на Шакур останува нерешено.

Исто така види: Велма Барфилд - Информации за криминал

Исто така види: Марк Дејвид Чепмен - Информации за криминал

John Williams

Џон Вилијамс е искусен уметник, писател и уметнички едукатор. Тој ја стекна својата диплома за ликовни уметности на Институтот Прат во Њујорк, а подоцна ја продолжи својата магистерска диплома за ликовни уметности на Универзитетот Јеил. Повеќе од една деценија, тој предава уметност на ученици од сите возрасти во различни образовни услови. Вилијамс ги изложуваше своите уметнички дела во галерии низ Соединетите држави и доби неколку награди и грантови за неговата креативна работа. Покрај неговите уметнички определби, Вилијамс пишува и за теми поврзани со уметноста и предава работилници за историја и теорија на уметноста. Тој е страстен да ги охрабрува другите да се изразат преку уметност и верува дека секој има капацитет за креативност.