Vito Genovese - Информации за криминал

John Williams 02-10-2023
John Williams

Вито Џеновезе или Дон Вито , бил мафијашки бос роден на 27 ноември 1897 година. Иако Вито е роден во Италија, тој набрзо дошол во Њујорк и работел со локалните банди. Тој и неговиот пријател Лаки Лучијано ги убија Џузепе Масерија и Салваторе Маранзано и ја презедоа бандата.

Вито замина за Италија за да избегне убиство обвинение, но се врати по Втората светска војна откако беше признаен и екстрадиран во Соединетите држави. Сепак, клучниот сведок почина набргу потоа и тој беше ослободен.

Наместо да се врати во малите банди во кои бил вклучен, тој ги искористил своите врски во сицилијанската мафија за да се пробие низ Њу Јорк, станувајќи човекот кој ќе биде познат како „Шефот на сите шефови“.

Исто така види: The Keepers - Информации за криминал

Вито беше уапсен непосредно пред 1960 година и осуден на 15 години затвор за обвиненија за дрога. Сепак, тој продолжи да работи како мафијаш што беше, раководејќи ја организацијата на мафијата дури и од затворска ќелија. На крајот починал во затвор на 14 февруари 1969 година од срцев удар>

Исто така види: Адам Волш - Информации за криминал

John Williams

Џон Вилијамс е искусен уметник, писател и уметнички едукатор. Тој ја стекна својата диплома за ликовни уметности на Институтот Прат во Њујорк, а подоцна ја продолжи својата магистерска диплома за ликовни уметности на Универзитетот Јеил. Повеќе од една деценија, тој предава уметност на ученици од сите возрасти во различни образовни услови. Вилијамс ги изложуваше своите уметнички дела во галерии низ Соединетите држави и доби неколку награди и грантови за неговата креативна работа. Покрај неговите уметнички определби, Вилијамс пишува и за теми поврзани со уметноста и предава работилници за историја и теорија на уметноста. Тој е страстен да ги охрабрува другите да се изразат преку уметност и верува дека секој има капацитет за креативност.