Заливот Гвантанамо - Информации за криминал

John Williams 02-10-2023
John Williams

Заливот Гвантанамо или „Гитмо“ започна како поморска база во 1898 година, откако Соединетите Држави ја презедоа контролата врз Куба по Шпанско-американската војна. Во 1902 година, САД се согласија да се повлечат од Куба и двете нации го потпишаа Кубанско-американскиот договор, кој прогласи мир и ја призна Куба како суверена нација. Соединетите Американски Држави, исто така, добија постојан закуп за нивната база преку Амандманот Плат.

Заливот Гвантанамо, кој ја држи разликата како најстара американска воена база на странска територија, има долго и проблематично минато. Многу луѓе сметаа дека кубанската влада била принудена да го потпише договорот во 1903 година и дека условите на закупот за имотот од 45 квадратни милји биле неправедни. До 1934 година, Амандманот Плат беше поништен, а двете земји потпишаа друг договор за закуп. Овој нов документ ја зголеми сумата на пари што САД и ја плаќаа на Куба, што претставува зголемување од 2.000 долари во златни монети годишно, и предвидуваше дека двете земји мора да се договорат пред да се направат какви било други промени. Се чинеше дека односите меѓу двете нации се подобруваа ... до 1959 година.

Исто така види: Ирска републиканска армија (ИРА) - Информации за криминал

Кубанскиот претседател Фулгенсио Батиста одигра важна улога во воспоставувањето на ревидираниот закуп за заливот Гвантанамо, но набрзо беше соборен во 1959 година по насилната револуција. Фидел Кастро дојде на власт и јасно стави до знаење дека смета дека САД треба да се откажат од своето барање за имотот. Тензиите беа високи, а американските војници наскоро беазабрането е да ја напуштат базата и да влезат во кој било дел од Куба.

Во 1960 година, претседателот Двајт Д. Ајзенхауер го одобрил планот познат како Инвазија во Заливот на свињите. Целта беше да се симне Фидел Кастро од власт, а беше спроведена следната година под администрацијата на претседателот Џон Ф. И покрај долгорочното планирање, инвазијата беше неуспешна и кубанските трупи брзо ги поразија американските војници. Во текот на следните неколку децении, работите станаа уште полоши. Фидел Кастро јасно стави до знаење дека Куба сака САД да ги напуштат, иако тој никогаш не се обиде да ги избрка со употреба на сила.

Исто така види: Хју Грант - Информации за криминал

Целта на базата драматично се промени со текот на годините. За кратко време се користеше како засолниште за бегалците од Хаити и Куба, иако повеќето луѓе го сметаа повеќе за притвор. На крајот, заливот Гвантанамо беше претворен во затвор, првенствено за чување наводни терористи од Ирак и Авганистан. Како затворска установа, заливот Гвантанамо стана уште поозлогласен и поконтроверзен од кога било. До 2004 година, беше во тек целосна инспекција за да се истражат обвиненијата за злоупотреба и тортура на затворениците. Чуварите беа обвинети за неколку кривични дела како што се сексуално понижување, влегување во вода и употреба на злобни кучиња за да им се закануваат на затворениците. Луѓето од целиот свет повикаа да се затвори локацијата, но американските владини претставници негираа дека затворениците биле мачени.Претседателот Џорџ В. Буш и другите највисоки раководители тврдеа дека биле користени само неопходните методи на испрашување и тие ја одржувале работата на објектот.

На 20 јануари 2009 година, Барак Обама беше инаугуриран како 44-ти претседател на САД. Една од неговите први извршни наредби бараше затворање на заливот Гвантанамо. Овој план стана предмет на многу контроверзии: многу луѓе сметаат дека заливот Гвантанамо е од суштинско значење за спречување на терористите да избегаат и да се обидат да им нанесат штета на Соединетите држави. Друго големо прашање што виси над планираното затворање е нецелосната документација за затворениците. Многумина од нив никогаш не биле официјално обвинети за кривично дело, а весниците што постојат се неисправни, расфрлани на повеќе локации или едноставно исчезнати. Ова го отежнува одредувањето што точно треба да се направи со секој поединец, а одлуките за нивната судбина продолжија.

John Williams

Џон Вилијамс е искусен уметник, писател и уметнички едукатор. Тој ја стекна својата диплома за ликовни уметности на Институтот Прат во Њујорк, а подоцна ја продолжи својата магистерска диплома за ликовни уметности на Универзитетот Јеил. Повеќе од една деценија, тој предава уметност на ученици од сите возрасти во различни образовни услови. Вилијамс ги изложуваше своите уметнички дела во галерии низ Соединетите држави и доби неколку награди и грантови за неговата креативна работа. Покрај неговите уметнички определби, Вилијамс пишува и за теми поврзани со уметноста и предава работилници за историја и теорија на уметноста. Тој е страстен да ги охрабрува другите да се изразат преку уметност и верува дека секој има капацитет за креативност.