Жени на смртна казна - информации за криминал

John Williams 22-07-2023
John Williams

Историја

Исто така види: Скандал Вотергејт - Информации за криминал

Од 1692-1693 година, судењата за вештерки во Салем, серија сослушувања и гонења на луѓе обвинети за вештерство, потрошиле голем дел од колонијалниот Масачусетс. Бриџит Бишоп беше првата личност која беше осудена и погубена за време на судењето на вештерки во Салем. На 10 јуни 1662 година, таа била обесена на ридот Галоус. Во овој период, 21 лице беа погубени врз основа на вештерство; 14 од нив беа жени.

Како што беше покажано од Судењата за вештерки во Салем, жените биле егзекутирани низ нашата историја; сепак, во 1865 година, Мери Сурат била првата жена што била погубена од Федералната влада на САД. Сурат, која поседуваше пансион во Вашингтон, беше судена, осудена и обесена за нејзината наводна вмешаност во заговорот за убиство на претседателот Абрахам Линколн.

Од 1900 година, 52 жени биле егзекутирани во САД- со 12 од оние кои се случиле по враќањето на смртната казна во 1976 година.

Откако два брака завршија со смртта на нејзините сопрузи, Томас Бурк и Џенингс Барфилд, Велма Барфилд започна врска со Стјуарт Тејлор. Како што правеше многу години, таа фалсификуваше чекови на сметката на Тејлор за да ја плати нејзината зависност од лекови на рецепт. Бидејќи почнала да се плаши дека тој се сомнева во неа, измешала отров за глувци на база на арсенПивото и чајот на Тејлор. Тејлор на крајот се разболе и почина неколку дена по хоспитализацијата. Обдукцијата на Тејлор покажа дека причината за неговата смрт е труење со арсен; последователно, Велма беше уапсена.

По нејзиното апсење, телото на нејзиниот поранешен сопруг, Џенингс Барфилд, беше ексхумирано и беше откриено дека има траги од арсен. Барфилд негираше дека таа имала каква било вмешаност во неговата смрт. Меѓутоа, таа ги признала убиствата на Лилијан Булард (нејзината мајка), Доли Едвардс (роднина на Стјуарт Тејлор) и Џон Хенри Ли (кого му платил на Барфилд да биде негова старател/домаќин). И покрај нејзините признанија, таа беше судена и осудена само за убиството на Стјуарт Тејлор.

Велма Барфилд, позната како „Бабата на смртта“, беше првата жена што беше погубена во САД по обновувањето на главниот град казна во 1976 година и првата жена погубена во САД по 22 години. Во 1984 година, Барфилд беше убиена со смртоносна инекција во Северна Каролина, шест години по нејзиното апсење. Таа, исто така, беше првата жена која беше убиена со смртоносна инјекција.

Карла Феј Такер (18 ноември 1959 година – 3 февруари 1998 година)

Во 1983 г. Такер и нејзиното момче Дени Гарет упаднале во станот на Џери Лин Дин со намера да му го украдат мотоциклот. За време на кражбата, Гарет многупати го удрил Дин во задниот дел од главата со чекан.

Ударите во главата на Дин го предизвикале неговото дишењепасуси да се полнат со течност, создавајќи „жубор“ звук. Такер сакаше „да го спречи да ја прави таа врева“ и го нападна со макара. Тогаш Такер забележал жена која се криела во собата. Жената беше придружничката на Џери Дин, Дебора Торнтон. Такер продолжил да ја прободува Торнтон повеќепати со мамката и потоа ја вградил секирата во нејзиното срце. Такер фрлил пикакс најмалку 20 пати во телата на Дин и Торнтон.

Во септември 1983 година, Такер и Гарет беа обвинети и одделно судени за двете убиства; и двете беа осудени на смрт во 1984 година. Четиринаесет години по нејзиното судење, Карла Феј Такер беше убиена со смртоносна инјекција, со што стана првата жена погубена во Тексас во 135 години (од Граѓанската војна) и првата жена од 1984 година.

Џуди Буеноано (4 април 1943 – 30 март 1998 година)

Во 1983 година, свршеникот на Буеноано, Џон Гентри, беше повреден кога неговиот автомобил мистериозно експлодираше. За време на неговото закрепнување, полицијата почна да наоѓа неколку несогласувања во позадината на Буеноано; понатамошната истрага откри дека Буеноано давал апчиња Гентри кои содржеле арсен. Ова доведе до ексхумации на нејзиниот син Мајкл Гудјер, нејзиниот поранешен сопруг Џејмс Гудјер и нејзиното поранешно момче Боби Џо Морис, кои сите починале години пред тоа. Утврдено е дека секој човек бил жртва на труење со арсен. До нападот со автомобил-бомба, Буеноано немашебил под истрага или дури и под сомнение за овие смртни случаи.

Во 1984 година, Буеноано беше осуден за убиствата на Мајкл и обидот за убиство на Гентри. Во 1985 година таа беше осудена за убиство на Џејмс Гудјер. Таа доби дванаесет години затвор за случајот Гентри, доживотен затвор за случајот Мајкл Гудјер и смртна казна за случајот Џејмс Гудјер. Таа, исто така, беше осудена за повеќекратни точки од обвинението за голема кражба и повеќе дела на подметнување пожар како средство за стекнување пари за осигурување. Таа беше осомничена за неколку други смртни случаи, вклучително и убиство во 1974 година во Алабама и смртта на нејзиното момче Џералд Досет во 1980 година. Нејзината вмешаност во овие смртни случаи никогаш не беше докажана, а до моментот кога беше осомничена, таа веќе беше осудена на смрт на Флорида.

Позната како „црната вдовица“, се веруваше дека нејзиниот мотив е алчност - таа собрала пријавил 240.000 долари пари за осигурување. Буеноано никогаш не призна ниту едно од убиствата. Во 1998 година, на 54-годишна возраст, таа стана првата жена погубена на Флорида од 1848 година и трета егзекутирана во САД по враќањето на смртната казна во 1976 година.

Aileen Carol Wuornos (29 февруари 1956 – 9 октомври 2002 година)

Aileen Carol Wuornos, позната како „Дамела на смртта“, била проститутка која ограбила и убила најмалку 6 мажи на Флорида помеѓу 1989 и 1990 година. Таа тврдеше дека жртвите ја силувале или се обиделе да ја силуваат и дека таа силувалаги застрелал во самоодбрана. Тимот за одбрана на Вуорнос сакаше таа да се изјасни за виновна за шест обвиненија за убиство во замена за шест последователни доживотни затворски казни; сепак, обвинителството одлучи да и суди само за убиството на нејзината прва жртва, осудениот силувач, Ричард Мелори. Тие веруваа дека убиството на Ричард Мелори е најсилниот случај против неа и дека ќе наложи смртна казна.

Според „правилото на Вилијамс“ во законот на Флорида, на обвинителството му е дозволено да презентира докази од други случаи доколку тие демонстрираат криминален модел. Ова беше случај за судењето на Ајлин Вуорнос во 1992 година; поротниците беа информирани за другите убиства во кои се сомневаше дека е вмешан Вуорнос. По помалку од два часа, поротата ја прогласи за виновна за убиство од прв степен и таа беше осудена на смрт со струен удар. Таа не се оспоруваше за убиствата на другите 5 мажи и беше осудена на смрт во секој случај, што ја донесе на вкупно шест смртни казни. На 9 октомври 2002 година, Вуорнос беше погубена со смртоносна инјекција, со што стана втората жена што беше погубена во Флорида. жените биле егзекутирани откако забраната за смртна казна била укината во 1976 година, од јануари 2013 година, пријавени се 63 жени кои живееле на смртна казна. Според извештајот на крајот на годината издаден од непрофитниот информативен центар за смртна казна, Флорида води воСАД според бројот на затвореници што ги испраќаат на смртна казна.

Тифани Кол

Смртна казна во Флорида има 406 затвореници, од кои пет се жени. Првата што се нашла на смртна казна на Флорида беше Тифани Кол. Во 2007 година, Тифани Кол беше осудена, заедно со тројца мажи, за киднапирање и убиство од прв степен на двојка од Флорида. Парот бил сосед на Тифани во Јужна Каролина, а кога решиле да се преселат на Флорида во 2005 година, Тифани им понудила да го купи нивниот автомобил. Тифани и нејзиното момче се возеа до Флорида за да го земат автомобилот и останаа со парот. По нивната првична посета, тие се вратија во домот со уште двајца мажи, прашувајќи дали можат да го користат телефонот на парот. Тие потоа ги принудиле да се откажат од информациите од банкоматот и ја турнале двојката во багажникот на автомобилот. Тие возеа преку државната линија на Џорџија и ја закопаа двојката жива. Поротата ја осуди за убиство од прв степен. Таа доби две смртни казни за убиствата и доживотна затворска казна за киднапирањата. Таа моментално чека егзекуција.

Вирџинија Каудил

Исто така види: Тим Ален Магшот - славни личности Мугшоти - библиотека за криминал - Информации за криминал

Има 37 затвореници на смртната казна во Кентаки; единствената жена е Вирџинија Кодил, која е осудена на смрт од 2000 година. Во 1998 година, Кадил и една пријателка отишле во домот на 73-годишната Лонета Вајт, мајка на поранешното момче на Кодил, барајќи да позајми 20 долари. Подоцна се вратиле во домот и до смрт ја претепале постарата жена со ачекан. Тие ја ограбиле куќата, а потоа телото на Вајт го завиткале во тепих, ја сместиле во камионот од нејзиниот сопствен автомобил, ја однеле во рурална област и го запалиле автомобилот. Вирџинија и нејзиниот соучесник беа осудени за убиство од прв степен, грабеж, кражба, подметнување пожар и манипулација на докази. И двајцата беа осудени на смрт.

Кристи Скот

Има 195 затвореници на смртна казна во Алабама, од кои четири се жени. Една од овие жени е Кристи Скот, која на 33-годишна возраст е осудена на смрт од 2009 година. Во август 2008 година, во домот на Кристи Скот избувна пожар, убивајќи го нејзиниот шестгодишен аутистичен син Мејсон. Кристи и нејзиниот друг син се спасиле од пожарот. Бидејќи Кристи купила полиса за животно осигурување од 100.000 долари на Мејсон само 12 часа пред неговата смрт, таа била обвинета за неговото убиство. Обвинителите, исто така, истакнаа дека таа гледала недвижен имот ноќта на пожарот, а пред пожарот извадила вредни венчален прстен од нејзината куќа. Таа беше прогласена за виновна по три точки од обвинението за смртно убиство за кое поротата предложи доживотна казна затвор, но судијата ја осуди на смрт.

John Williams

Џон Вилијамс е искусен уметник, писател и уметнички едукатор. Тој ја стекна својата диплома за ликовни уметности на Институтот Прат во Њујорк, а подоцна ја продолжи својата магистерска диплома за ликовни уметности на Универзитетот Јеил. Повеќе од една деценија, тој предава уметност на ученици од сите возрасти во различни образовни услови. Вилијамс ги изложуваше своите уметнички дела во галерии низ Соединетите држави и доби неколку награди и грантови за неговата креативна работа. Покрај неговите уметнички определби, Вилијамс пишува и за теми поврзани со уметноста и предава работилници за историја и теорија на уметноста. Тој е страстен да ги охрабрува другите да се изразат преку уметност и верува дека секој има капацитет за креативност.