Едвард Теодор Гејн - Информации за криминал

John Williams 21-07-2023
John Williams

Дали некогаш сте се запрашале од каде потекнуваат влијанијата на хорор филмовите како што се Psycho и The Texas Chainsaw Massacre? Тие беа инспирирани од злогласниот случај на Едвард „Ед“ Теодор Гејн . Ед беше одговорен за повеќе злосторства, вклучувајќи ја и смртта на Мери Хоган во 1954 година и на Бернис Воден во 1957 година. Токму за време на исчезнувањето на Бернис, локалните органи за спроведување на законот го осомничеа Гејн. Во потрага по Worden, тие влегле во домот на Ед Геин и она што го нашле беше апсолутен хорор. Не само што го пронашле телото на Бернис Воден, туку и низ домот пронашле черепи и делови од тела на други жртви. Тој ексхумираше дури 40 трупови од локалните гробници во Плејнфилд, Висконсин. Тој чувал коски, делови од телото и кожа како негов ценет имот. Тресејќи го градот поради неговите злосторства, тој наскоро ќе биде познат како „Главот на Плејнфилд“. Осакатувањата биле извршени по нејзината смрт. За време на испрашувањето, тој исто така призна дека пукал во Мери Хоган. Геин беше обвинет за едно убиство од прв степен во Судот на грофот Ваушара. Тој се изјасни за невин поради лудило. Поради оваа молба тој не бил одведен во затвор. Тој не бил способен за судење и бил испратен во Централната државна болница за криминално лудаци. Подоцна, тој беше префрлен во државната болница Мендота во Медисон.Висконсин. По речиси 10 години, лекарите на Геин конечно го прогласија за доволно здрав за судење. Во рок од една недела, тој конечно беше прогласен за виновен за убиство од прв степен. Бидејќи се сметаше за законски луд, тој остана во болница.

На 26 јули 1984 година, Ед Геин беше пронајден мртов поради респираторна и срцева слабост. Поради популарноста на случајот, неговиот гроб постојано бил вандализиран и на крајот украден во 2000 година. Во јуни 2001 година, тие го пронашле неговиот надгробен споменик во близина на Сиетл. Во моментов, тоа е во музеј во близина на округот Ваушара, WI.

Овој озлогласен случај наскоро имаше влијание во поп културата. Создадени се многу филмски адаптации, како што се „Deranged“ (1974) и „In the Light of the Moon“ (2000). Најновата адаптација беше за ликот на Крваво лице, во American Horror Story: Asylum (2011).

Постојат многу нерешени мистерии во овој случај, вклучително и смртта на неговиот брат и количината на вистински сторени злосторства. Овој случај можеби е затворен, но многу прашања сè уште остануваат неодговорени.

За повеќе информации, посетете ја:

Real Life Psycho Ed Gein Dies

Биографијата на Ед Гејн

Исто така види: Форензичка лингвистика & засилувач; Идентификација на авторот - Информации за криминал

Исто така види: Едмонд Локард - Информации за криминал

John Williams

Џон Вилијамс е искусен уметник, писател и уметнички едукатор. Тој ја стекна својата диплома за ликовни уметности на Институтот Прат во Њујорк, а подоцна ја продолжи својата магистерска диплома за ликовни уметности на Универзитетот Јеил. Повеќе од една деценија, тој предава уметност на ученици од сите возрасти во различни образовни услови. Вилијамс ги изложуваше своите уметнички дела во галерии низ Соединетите држави и доби неколку награди и грантови за неговата креативна работа. Покрај неговите уметнички определби, Вилијамс пишува и за теми поврзани со уметноста и предава работилници за историја и теорија на уметноста. Тој е страстен да ги охрабрува другите да се изразат преку уметност и верува дека секој има капацитет за креативност.